00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
JučeDanas
Na programu
Reemiteri
Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri
Zastava Srbije - Sputnik Srbija, 1920
SRBIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Srbije

Ovo se upravo dešava u Prizrenu! Miloš Ković razobličava za Sputnjik nova albanska zlodela

© Sputnik / Milica Trklja / Monahinja u priprati manastira GračanicaMonahinja u priprati manastira Gračanica
Monahinja u priprati manastira Gračanica - Sputnik Srbija, 1920, 30.10.2024
Pratite nas
Pored ubijanja i proterivanja srpskog stanovništva sa Kosova i Metohije, otimanja dedovine, rušenja grobova i demoliranja manastira i crkava, Albanci se uporno trude da ono što nisu uništili uvrste na spisak svetske kulturne baštine. Svakako da se nisu sami dosetili, jer od stvaranja albanske države 1912. do danas, oni igraju po zapadnim taktovima.
Takozvani premijer samoproglašenog „Kosova“ Aljbin Kurti obišao je tri „tradicionalne“ prizrenske kuće koje su nedavno obnovljene u okviru priprema gradskog centra Prizrena za UNESKO kandidaturu. On tvrdi da je njegova vlast zaustavila degradaciju spomenika, a izjavio je i da se nastavljaju radovi na obnovi desetina njih širom „Kosova“.
Univerzitetski profesor i istoričar Miloš Ković osvrnuo se za Sputnjik na pitanje nasleđa, objasnivši da je u prizrenskoj čaršiji, osim Srba i Turaka, svakako bilo i Albanaca, ali da svako ko se iole razume u istoriju grada Prizrena zna da su njega kao trgovačku varoš izgradili Srbi.
To je, kaže nam, evidentno svakome ko ode da poseti grad na Bistrici i tu se ne radi samo o duhovnom nasleđu ovekovečenom u crkvi Bogorodice Ljeviške, Bogosloviji Sime Igumanova, crkvi Svetog Spasa… Čak je i Sinan-pašina džamija, koja pripada osmanskom nasleđu, izgrađena od kamena sa ruševina manastira Svetih Arhangela kod Prizrena, zadužbine cara Dušana.
© Foto : Prizrenska BogoslovijaIguman Hilandara, arhimandrit Metodije, obišao je i carski grad Prizren.
Iguman Hilandara, arhimandrit Metodije, obišao je i carski grad Prizren. - Sputnik Srbija, 1920, 30.10.2024
Iguman Hilandara, arhimandrit Metodije, obišao je i carski grad Prizren.
Nasleđe na Kosovu i Metohiji može se nazvati vizantijskim, može se nazvati srpskim, može se nazivati i osmanskim, pa ponovo srpskim, odnosno jugoslovenskim. Teško da se može nazvati albanskim bilo šta osim onoga što je urađeno u poslednjih nekoliko decenija u socijalističkoj Jugoslaviji u kojoj su Albanci imali sva prava, pa i mnogo veća nego Srbi. Udeo Albanaca u stvaranju Prizrena je više nego simboličan, osim ako ne govorimo o poslednjih 25 godina, stambenim zgradama i tržnim centrima koji su nikli za to vreme, rekao nam je Ković.
Kurti govori o dve ili tri kuće koje su obnovljene i potpuno je neverovatno, smatra Ković, da neko na osnovu ulaganja u nekoliko trošnih kuća u prizrenskoj čaršiji počinje tvrditi da bi taj grad trebalo u ime „Kosova“ biti proglašen za baštinu UNESKO-a. Naravno da Prizren zaslužuje da se nađe na UNESKO listi, ali nikako se ne može nazvati „kosovskom“, odnosno albanskom baštinom.

Postoji li albanska baština na Kosovu i Metohiji?

Albanski doprinos spomeničkom nasleđu Kosova i Metohije svakako se ogleda u statuama američkim predsednicima i NATO, a pored njih širom južne srpske pokrajine niču i spomenici perjanicama terorističke organizacije OVK. O njihovoj umetničkoj vrednosti profesor Ković naglašava da ne bi govorio.
Posetioci Prizrena videće još jedan spomenik koji je zaista vredan pažnje u tom gradu, a to je spomenik NATO. Njega čini velika NATO zvezda okružena zastavama NATO država i moram priznati da nikada nisam video takav spomenik, a dosta sam putovao.
Pored ovih zadužbina posvećenih severnoatlantskoj alijansi, Ković navodi da se na Kosovu uzdižu i stambene zgrade, uglavnom prazne, kao i ogromne i takođe uglavnom prazne tržne centre.
© Sputnik / Dejan SimićCrkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu.
Crkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu. - Sputnik Srbija, 1920, 30.10.2024
Crkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu.
Ne vidim zaista koja je to vredna bogomolja, šta je to što je zaista vredno i koje je to viševekovno nasleđe koje su gradili Albanci i kojem mogu da se pohvale albanski turistički vodiči. Naprotiv, ono što sam video na Kosovu i Metohiji jeste da albanski vodiči vode strance da vide srpske spomenike, prilikom čega, naravno, naglase da se radi o spomenicima „kosovskog“ nasleđa i arhitekture.

Veruju li Albanci u svoje laži?

Profesor obrazlaže da oni koji se bave ovom vrstom propagande i otimačine i te kako dobro znaju da prisvajaju i kradu ono što je tuđe, ali da se preuzimanjem takvih modela razmišljanja u školskom sistemu i u medijskom prostoru laži oživljavaju i u njihovim glavama – počinju da važe za istinu.
To vidimo ne samo na ovom slučaju Kosova i Metohije, to se gotovo svakodnevno događa i u Hrvatskoj, odnosno u Krajini odakle je srpsko stanovništvo proterano, to se događa u Crnoj Gori gde pokušavaju da asimiluju srpski narod, to se događa u Severnoj Makedoniji gde je takođe u toku asimilacija srpskog naroda… Dakle, mi vidimo da se to događa praktično svuda gde kreatori novih nacija i konstruktori sećanja mogu da domaše.
U Ukrajini se, kaže naš sagovornik, najbolje može videti dokle to dovodi. Vidimo generacije koje zaista počinju da veruju u laži i koje su čak spremne da za te laži i umru. Iz ovog razloga, napominje Ković, ne bi trebalo potcenjivati domašaj laži i ne bi trebalo potcenjivati svest i rešenost konvertita da brane ono u šta veruju.
© Sputnik / Brankica RistićKosovo i Metohija: Pogled na Prizren iz naselja Podkaljaje
Kosovo i Metohija: Pogled na Prizren iz naselja Podkaljaje   - Sputnik Srbija, 1920, 30.10.2024
Kosovo i Metohija: Pogled na Prizren iz naselja Podkaljaje

Šta će njima naše crkve?

Za profesora Kovića prva asocijacija na otimanje kulturne baštine je – genocid. Po definiciji Ujedinjenih nacija, genocid ne podrazumeva samo uništenje jedne, uz lišavanje osnovnih sredstava za život, već i uništenje samih tragova te civilizacije i te zajednice.
U tome se albanski šovinisti ugledaju na svoje učitelje. To su nekada bili Turci, a danas su to Amerikanci. Dakle, to je klasičan primer genocida, a najveći primer genocida u istoriji čovečanstva dali su Amerikanci uništavanjem starosedelaca američkog kontinenta. To su radili i Španci, ali Amerikanci, odnosno engleski kolonizatori, postavili su taj genocidni standard koji su Albanci samo prihvatili.
Prvi korak je optuživanje datog stanovništva za sva zla i zverstva koja su ljudskom umu zamisliva. U slučaju američkih starosedelaca, to su kanibalizam i prinošenje ljudskih žrtava, a u slučaju Srba optužbe za ratne zločine, Veliku Srbiju i genocid. Zatim se pristupa uništenju zajednice, ubijanju i proterivanju, nakon čega sledi pljačka materijalnih dobara.
© Sputnik / Brankica RistićKrave pored razrušene kuće kod Prizrena
Krave pored razrušene kuće kod Prizrena  - Sputnik Srbija, 1920, 30.10.2024
Krave pored razrušene kuće kod Prizrena
Dakle, pošto istrebite datu populaciju, onda uništavate i njene tragove. Vi ih možete uništavati onako kako su albanski šovinisti razorili veliki broj srpskih svetinja i gotovo sva srpska groblja do kojih su mogli da dođu, ili ih prisvajate i proglašavate svojim.
Ono šta se sada događa sa pokušajem Aljbina Kurtija i njegovih saradnika da srpsko kulturno nasleđe proglase „kosovskim“, odnosno albanskim, jeste klasičan primer genocida. Očigledno je da su u Prištini, odnosno Vašingtonu, Berlinu, Briselu, Londonu, Parizu, zaključili da je genocid nad Srbima priveden kraju i da je sada došlo vreme za prisvajanje i preimenovanje srpskog kulturnog i duhovnog nasleđa, zaključuje Ković.
Pogledajte i:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala