Kineski naučnici izvukli sa „krova sveta“ uzorak leda dužine 324 metra /foto/
© Foto : Unsplash/Amar Adestiempolednik, ilustracija
© Foto : Unsplash/Amar Adestiempo
Pratite nas
Kineski naučnici izvukli su 324 metra dugo ledeno jezgro iz ledenog pokrivača oblasti Purog Kangri na jugozapadu Kine, čime su oborili rekord vađenja jezgra leda na srednjim geografskim širinama.
Purog Kangri, koji se nalazi na tibetanskoj visoravni Čingai-Sižang, na nadmorskoj visini od preko 6.000 metara, treći je po veličini ledeni pokrivač na svetu posle ledenih pokrivača Antarktika i Grenlanda, prenosi kineska međunarodna televizija CGTN.
A #Chinese Scientific Expedition Team drilled a 324-meter-long ice core from Glacier No. 10 in the Purog Kangri Glacier in Tsonyi county of Nagchu, Xizang autonomous region, China, setting a new world record for the longest ice core drilled from a glacier at mid-to-low latitudes. pic.twitter.com/mbVrf64Yif
— Beijing Daily (@DailyBeijing) October 29, 2024
Sa maksimalnom izmerenom debljinom ledenog pokrivača od skoro 400 metara, smatra se važnim područjem u proučavanju klimatskih i ekoloških promena na visoravni Čingai-Sižang, kao i na celom svetu s obzirom da je ova visoravan poznata i kao „krov sveta“.
Chinese scientists have extracted a 324-m-long ice core from Purog Kangri Glacier on the Qinghai-Xizang Plateau, marking the world's longest ice core obtained at middle and low-latitude glaciers. It will help scientists better understand the impact of #GlobalWarming on glaciers. pic.twitter.com/O28NKG5vnJ
— People's Daily, China (@PDChina) October 29, 2024
Ledena jezgra su pogodna za proučavanje životne sredine u prošlosti Zemlje jer sadrže specifične hemijske i fizičke komponente koje se akumuliraju svake godine tokom procesa pretvaranja snega u novi sloj leda, preneo je Tanjug.
Pogledajte i: