Ovo je nova ponuda za svet: Veliki korak protiv ideologije kolektivnog Zapada
© Fotohost-agentstvo brics-russia2024.ru
/ Pratite nas
Ceo koncept Kazanjske deklaracije suprotstavljen je praksi, a dobrim delom i ideologiji kolektivnog Zapada jer zemlje BRIKS-a pokušavaju da vrate međunarodno pravo na velika vrata da bi Ujedinjene nacije ponovo bile institucija za poštovanje, kaže za Sputnjik publicista Igor Ivanović.
Jer već dugo vremena mi vidimo, a to počinje najviše od slučaja naše države i NATO agresije, da Ujedinjene nacije imaju sve manje smisla i da se preskaču, smatra Ivanović.
Kazanjska deklaracija – koncept multipolarnog sveta
S druge strane, jasno je da je reč o konceptu multipolarnog sveta i ovo je jedna drugačija ponuda, manje-više u svemu drugačija od onoga što nudi kolektivni Zapad, ističe Ivanović.
„Dakle, ako mene pitate, ovo je neuporedivo kvalitetnija i perspektivnija ponuda od ove koja je na našem stolu. Odmah će se mnoge zemlje priključiti BRIKS-u zato što neće biti potčinjene i prosto neće biti u startu tretirane kao kolonije, nego će se saradnja ipak graditi na nekim osnovama na kojima je moguće praviti međunarodni odnosi. Naravno, nikad jaka i slaba država ne mogu da budu u punom kapacitetu ravnopravne, ali e bitna namera jake države da ulazi sa nekih pozicija koje su prihvatljive za dostojanstvo, pa interese malih država.“
Tako da je Kazanjska deklaracija BRIKS-a jedan veliki korak u pozitivnom smislu kad je reč o rekonstrukciji međunarodnih odnosa koje je Zapad uspeo da zatruje svih ovih decenija i koji ozbiljno prete da prerastu u svetski sukob, ističe Ivanović.
BRIKS za mirno rešavanje sukoba
Tačke Kazanjske deklaracije koje se odnose na sukobe u Ukrajini i na Bliskom istoku, prema Ivanoviću, upućuju na mirno rešenje sukoba, a jasno je da su zemlje BRIKS-a i po tom pitanju suprotstavljene kolektivnom Zapadu.
„Ako se upućuje zajednička ideja da se mirnim putem, odnosno dijalogom i pregovorima rešava pitanje Ukrajine, to je povratak na onu poziciju koju smo imali pre dolaska Borisa Džonsona i koja je bila posle nedelju dana rata formulisana u Istanbulu. Na sličan način bi moglo da se rešava i pitanje sukoba na Bliskom istoku. Svi se slažu da Palestina mora da formira državu, a u krajnjem slučaju i Izrael je to prihvatio rezolucijom Ujedinjenih nacija koja nikad nije realizovana. Drugim rečima, ovo je i suprotno viđenje sukoba i suprotno viđenje mirovnog rešenja. Jer nije bio problem u ruskoj volji za mirovnim rešenjima. Rusija je nekoliko puta davala predloge koji su jednom bili i prihvaćeni, ali su odbijeni od strane kolektivnog Zapada.“
Bez dileme – Srbija mora zaustaviti „evropski put“
Ivanović smatra da Srbija ne bi smela da ima nikakve dileme kad je reč o eventualnom pristupanju BRIKS-u.
„Evropski put mora da se zaustavi jer on postaje sve više besmislen. Ne mogu da vidim nikakvu korist od tog puta, a više ne mogu da vidim ni bilo kakvu moralnu komponentu. Naprotiv“, zaključio je Ivanović.
Lideri država-članica BRIKS-a usvojili su Kazanjsku deklaraciju u kojoj su zabeleženi rezultati samita i celokupno rusko predsedavanje asocijacijom. Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da je planirano da se usvojena deklaracija objavi u Ujedinjenim nacijama.
Između ostalog, u Kazanjskoj deklaraciji se navodi:
Zemlje BRIKS-a istakle su predloge o posredovanju za mirno rešavanje ukrajinskog sukoba kroz dijalog;
Izražena je zabrinutost zbog negativnog uticaja nezakonitih sankcija na globalnu ekonomiju;
Potvrđena je podrška sveobuhvatnoj reformi UN, uključujući Savet bezbednosti, radi povećanja njihove reprezentativnosti;
Zemlje BRIKS-a osudile su napade na zaposlene u UN i pretnje njihovoj bezbednosti i pozvale Izrael da odmah prekine takva dejstva;
Zemlje BRIKS-a podržavaju prijem Palestine kao punopravne članice UN
Zemlje BRIKS-a pozvale su na reformu Breton-Vudskih institucija kako bi se uključila veća zastupljenost zemalja u razvoju.
Pogledajte i: