Slobodan Reljić za Sputnjik: Plan pobede u trenutku najvećeg poraza – Zapad više nije racionalan
© Sputnik / Ilья Pitalev
/ Pratite nas
Vladimir Zelenski predstavlja „plan pobede“ u trenutku kada je poražen – za dva meseca izgubio je više teritorije nego u čitavoj 2023. Bivši ukrajinski predsednik zapravo nikada nije mogao da bude uzet za ozbiljno: Zapadu je bio bitan samo u propagandnim kampanjama, kaže u emisiji „Od četvrtka do četvrtka“, sociolog i novinar Slobodan Reljić.
Sa tačke gledišta Vladimira Zelenskog, predstavljanje „plana pobede“ u trenutku kada je izgubio ima logike jer to pokazuje da Ukrajina polako izlazi iz sfere direktnog interesovanja, pre svega SAD, jer Vašington mora da brani Izrael. Na primer, rakete za presretanje hipersoničnih raketa Izrael će dobiti odmah; Zelenski ih je takođe tražio, ali za njega tih raketa sada nema, objašnjava naš sagovornik.
„To da ti mirovni plan počinje tako što se direktno sukobljava sa zahtevom koji dolazi od Rusije, pokazuje da on još nije dobio signal da može da pokrene neku mirovnu inicijativu. Ovaj „plan“ je nešto što će se verovatno zaboraviti za tri dana jer nema nikakve veze sa realnošću, kao i sve što radi Zelenski. Gubitnik glumi pobednika, sad je trenutno u toj ulozi“, smatra on.
Sve manje ukrajinskih zastava
Da pažnja zapadnih zemalja prema Ukrajini opada vidi se i po zastavama ispred ambasada, kojih je sve manje (u Beogradu ukrajinska zastava stoji još samo ispred nemačke ambasade, kaže Reljić), kao i po banerima na društvenim mrežama – više gotovo da ih i nema. Takođe, i aplauzi Zelenskom nisu više tako frenetični kao nekada.
Posete Zelenskog evropskim i severnoameričkim parlamentima jednog dana biće na Zapadu prikazivane kao komedije, smatra Reljić.
„Prosto je neshvatljivo da se jedna zemlja, kao Ukrajina, koja ima neku istoriju i sve druge strukture, da toliki jedan narod možete da uvedete da idu kao ovce da ginu u nekom ratu u kome ne postoji njihov krajnji interes. Postoji samo interes onih koji ih na to nagovaraju. Imali smo i mi to kod nas, ali ne u toj meri. Drugo, to vodi čovek koji nema nikakve veze sa tim narodom“, ističe Reljić.
Prema njegovim rečima, primer Ukrajine je zaprepašćujuć po tome dokle može da ide manipulacija nacijama i društvenim grupama. Međutim, stiče se utisak da i u Ukrajini građani prestaju da veruju u priče o pobedi koje serviraju zapadni mediji i ukrajinski nacionalisti.
Većina Rutea nema dodira sa realnošću
Sa druge strane, otkazan je samit u Ramštajnu, dok generalni sekretar NATO u svojoj izjavi pred dolazak Zelenskog u Brisel, gde je evropskim liderima predstavio „plan pobede“, podržava ulazak Ukrajine u NATO, ali ne odmah, kako traži Zelenski, nego kada „dođe vreme“. Prema izjavama zapadnih zvaničnika stiče se utisak da niko od njih zapravo ni ne veruje u ukrajinsku pobedu, iako zvanične izjave govore drugačije.
Ukrajina je nedovršena država i takva kakva je nikada nije mogla da pobedi Rusiju. A kada slušate zapadne političare, zapravo slušate ljude koji ne uključuju, mozak kada planiraju sopstvenu dobit, kaže Reljić.
„Ima i nekih koji uključuju, u Pentagonu, ali većina tih Rutea i drugih, kao što je Stoltenberg, oni svaki dan kada ustanu govore šta bi voleli da se dogodi. Mi preterujemo kada govorimo o Zapadu kao racionalnoj civilizaciji. Kod njih je racionalnost važna kada može da se pretvori u dobit, a ako racionalnost podrazumeva da ćeš da izgubiš, tada oni ne vole da budu racionalni“, ističe on.
Čak su i glavni proizvođači nesposobnosti da se razlikuje stvarnost od lepih želja, kao što je CNN, počeli da dižu ruke od Ukrajine, dodaje Reljić.
U „planu pobede“ postoji i tajni, ekonomski deo, koji se odnosi na takozvanu „obnovu“. Ali, o čemu se zapravo radi, pita se Reljić. Radi se o tome kako će zapadne korporacije zadržati kontrolu nad plodnim zemljištem ili rudnicima.
Čitava drama oko Pokrovska ne sastoji se samo u tome što se radi o strateški važnom gradu u vojnom smislu, već i u tome što se tamo nalazi važan rudnik uglja bez koga je rad ukrajinskih čeličana praktično nemoguć. Otuda i zabrinutost zapadnih medija koji se bave ekonomijom za taj grad.
Celokupnu emisiju „Od četvrtka do četvrtka“ možete pogledati u videu.