Vučić se obratio na ruskom na izložbi „Vojna diplomatija na putu ka slobodi“ u Predsedništvu Srbije
12:07 20.10.2024 (Osveženo: 13:16 20.10.2024)
© Sputnik / Lola ĐorđevićIzložba "Vojna diplomatija na putu ka slobodi"
© Sputnik / Lola Đorđević
Pratite nas
U Predsedništvu Srbije, povodom osam decenija oslobođenja Beograda, otvorena je izložba „Vojna diplomatija na putu ka slobodi: o sovjetsko-jugoslovenskoj vojnoj diplomatiji tokom Velikog Otadžbinskog rata 1941-1945.“ , na kojoj se predsednik Aleksandar Vučić obratio na ruskom jeziku iz poštovanja prema onima koji su oslobađali grad.
Vučić je istakao da je ovo poseban dan i da će govoriti na ruskom jeziku, iz poštovanja prema svim crvenoarmejcima koji su položili živote za rusku otadžbinu, ali i našu.
„Od srca vam čestitam ovaj praznik koji je upisan u zajedničku istoriju naših pobeda. Na današnji dan, pre 80 godina, završena je beogradska operacija, koja je postala važna etapa na putu ka velikoj pobedi... Trijumfalno smo zbacili okove Drugog svetskog rata. Srbija je kroz Narodno-oslobodilački pokret pružala otpor okupatorima, nismo izabrali stranu pobednika i platili smo cenu za to. Nismo okupatorske tenkove dočekali sa cvećem i zato je naša prestonica bombardovana“, rekao je predsednik Srbije.
Dodao je da je Srbija uvek bila na strani prava i pravde.
„Beogradsku operaciju ne bismo mogli da izvedemo bez Crvene armije... Naše vojske zajedno su oslobađale Beograd, često borbom prsa u prsa... Poginuli su zarad najsvetijeg cilja. Njihove žrtve su ugrađene u temelj na kojima počiva naša sloboda i nezavisnost“, rekao je Vučić, navodeći da sloboda nije data, već izvojevana.
„Slavno oslobođenje Beograda i Srbije treba da bude putokaz za sve buduće generacije i dokaz da borba za slobodu ne poznaje granice... Srbija nikada neće zaboraviti bratsku ruku niti će promeniti odnos prema zlu... Danas smo svedoci pokušaja revizije istorije. Odlućno smo protiv toga... Zajedno smo podneli najveće žrtve i zato nikome nećemo dozvoliti da menja istoriju“, poručio je Vučić.
Kako je naveo, ova izložba je deo politike koju Srbija vodi.
© Sputnik / Lola Đorđević„Vojna diplomatija na putu ka slobodi“: Izložba u Predsedništvu Srbije.
„Vojna diplomatija na putu ka slobodi“: Izložba u Predsedništvu Srbije.
© Sputnik / Lola Đorđević
„Predstavljen je samo mali deo borbe. Fotografije govore o zajedeničkim žrtvama čiji je simbol borba“, rekao je Vučić, dodajući da će Ždakov i general Dapčević uvek zauzmati posebno mesto u našoj istoriji.
„Naša dužnost je da negujemo zajednička prijateljstva... Još jednom svima pridutnima srećan praznik oslobođenja Beograda. Želim svima dobro zdravlje i blagostanje. Živela Srbija!“, rekao je Vučić.
Na svečanosti se, pored predsednika Srbije, obratio i zamenik predsednika Saveta Federacije Konstantin Kosačov.
„Oslobođenje Beograda se slavi i u Rusiji“
Kosačov je rekao da bez poštovanja prema žrtvama koje su pale u borbi protiv nacizma ne može da se gradi budućnost i zahvalio rukovodstvu Srbije, lokalnim vlastima i boračkim udruženjima na pažljivom odnosu prema vojnim spomen-obeležjima i zajedničkoj istoriji.
On je rekao da je za rusku delegaciju velika čast da prisustvuju svečanosti povodom 80 godina oslobođenja Beograda od nacističkih osvajača tokom Drugog svetskog, odnosno Velikog otadžbinskog rata.
Čestitao je, kako je rekao, bratskom srpskom narodu ovaj značajan datum.
„Oslobođenje Beograda široko se slavi i u našoj zemlji, u Rusiji jer je to i naš praznik, bili smo zajedno tada kada su vojnici Crvene armije sa vojnicima NOVJ završili Beogradsku ofanzivnu operaciju i naravno zajedno smo sada kada nažalost sećanja na taj strašni rat se ne poštuju svuda, kao i sećanje na heroje koji su izvojevali ovu pobedu cenom života“, istakao je Kosačov.
On je ukazao da je u borbama na području Srbije živote dalo oko 7.000 vojnika Crvene armije.
Dodao je da se, nažalost, ovi temeljni principi poštovanja žrtava ignorišu u mnogim zemljama današnje Evrope i da je jasno zašto se to dešava, jer, kako je naveo, mnoge zemlje današnje Evrope nemaju sopstvenu herojsku istoriju pobede nad nacizmom, ali kako je rekao, mi je imamo i možemo s razlogom da se ponosimo našim precima.
Kosačov je zahvalio predsedniku Vučiću za sve događaje u Srbiji organizovane povodom godišnjice oslobođenja Beograda i današnju izložbu, ističući da je to vrlo važno za učvršćivanje pravih vrednosti i vrednosnih odrednica kod mladih, dodajući da se radi o vaspitavanju mladih i poštovanju prema našim precima i da bez toga ne može da se gradi budućnost.
Prema njegovim rečima, izložba će nam omogućiti da se vratimo istorijskim činjenicama.
Pozdravio je što je zahvaljujući dobroj saradnji ruske ambasade i Pošte Srbije pripremljena posebna poštanska marka na kojoj je prikazana suština rusko-srpskih bratskih odnosa.
© Sputnik / Lola Đorđević„Bez poštovanja prema žrtvama koje su pale u borbi protiv nacizma ne može da se gradi budućnost“.
„Bez poštovanja prema žrtvama koje su pale u borbi protiv nacizma ne može da se gradi budućnost“.
© Sputnik / Lola Đorđević
„Gospodine predsedniče, bilo bi mi iskreno drago da vam se obratim na srpskom kao što ste se Vi obratili nama na ruskom i pružili ste veliku čast narodu Rusije. Hvala Vam“, rekao je Kosačov.
Svečanosti prisustvuju i ministri u Vladi Srbije, kao i drugi gosti.
Na izložbi „Vojna diplomatija na putu ka slobodi“ je, između ostalog, prikazano i opisano kako su izgledala ratna dejstva u toku i pre Beogradske operacije.
Posetioci imaju priliku da pogledaju kako je štampa, kako ruska tako i jugoslovenska izveštavala u to vreme.
Pored izložbe o rusko-srpskoj vojnoj diplomatiji tokom Drugog svetskog rata, upriličena je i promocija poštanske marke posvećene 80. godišnjici oslobođenja Beograda.
Inače, prema ranijim saznanjima Sputnjika, Ministarstvo spoljnih poslova Srbije sa Markom Đurićem na čelu, odbilo je da organizuje izložbu o rusko-srpskoj vojnoj diplomatiji tokom Drugog svetskog rata u njihovim prostorijama, na šta je reagovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, odlučivši da se manifestacija organizuje u zgradi Predsedništva.
Pogledajte i: