Ruski doktori otkrivaju rizike od komplikacija DNK analize u trudnoći
© Sputnik / Vladimir Vjatkin
/ Pratite nas
Invazivna prenatalna dijagnostika, koja predviđa uzimanje materijala specijalnom iglom kroz stomak trudnice u cilju DNK testa, radi se na osnovu indikacija i prilično je bezopasna, rizik od komplikacija je manji od 1 odsto saopštila je za Sputnjik rukovodilac prenatalne dijagnostike kompanije „Evogen“ Madina Kaplanova.
„Rizik od komplikacija trudnoće usled sprovođenja invazivne dijagnostike (kakva je, na primer, amniocinteza – uzimanje male količine plodove vode) iznosi manje od 1 odsto. Invazivna dijagnostika radi se na osnovu indikacija i prilično je bezbedna za trudnicu i plod, rekla je Kaplanova na marginama Ruskog naučno-obrazovnog foruma „Majka i dete“.
Istovremeno, prema njenim rečima, postoji takozvani neinvazivni prenatalni test, koji otkriva rizike od hromozomskih anomalija, kao što je na primer, Daunov sindrom.
„Takođe, testiranje uključuje i tako teške bolesti kao što su Edvardsov sindrom, Patauov sindrom, nepravilnosti polnih hromozoma, na primer, Šereševski-Tarnerov sindrom, neki retki hromozomski poremećaji, na primer, trizomija 16. Prilikom otkrivanja visokog rizika od takvih patologija, pacijentkinja se upućuje na savetovanje lekaru genetičaru, dalje se sprovodi invazivna dijagnostika i pacijentkinja dobija dijagnozu: postoji hromozomska anomalija ploda ili ne“, ističe Kaplanova.
U okviru foruma govorila je i Nana Tetruašvili, načelnik akušerskog odeljenja za patologiju trudnoće NMIC akušerstva, ginekologije i perinatologije „Akademik V.I. Kulakov“ Ministarstva zdravlja Rusije, koja se dotakla teme lečenja trudnica sa ponovljenim pobačajima (ili sa ženama koje imaju dva ili više klinički izgubljenih trudnoća).
Ona je istakla da takve pacijentkinje čine rizičnu grupu zbog komplikovanog toka i prevremenog prekida trudnoće. Istovremeno, pacijentkinjama sa komplikovanom trudnoćom, neinvazivni prenatalni DNK skrining omogućava da donesu argumentovanu odluku o daljim akcijama.
„Ako govorimo o sterilitetu zbog ponovljenih pobačaja, po pravilu, sve počinje od analize hromozoma, rutinski se propisuje kariotipizacija para u cilju traženja uravnoteženih hromozomskih anomalija. Ovo je zaista opravdano, jer ako govorimo o ponovljenim pobačajima, na primer, većina njih je uslovljena hromozomskim abnormalnostima u ranim fazama, naglasila je genetičar odeljenja za kliničku genetiku NMIC akušerstva, ginekologije i perinatologije „Akademik V.I. KUlakov“ Ministarstva zdravlja Rusije Polina Cabaj.
Forum „Majka i dete“ je najveći federalni događaj u oblasti akušerstva, ginekologije, neonatologije, perinatologije i srodnih disciplina.
Pogledajte i: