Misteriozne mrlje na obali Kanade: Zašto su naučnici zbunjeni, šta kažu meštani? /video, foto/
Pratite nas
Misteriozne mrlje pojavile su se na obali Njufaundlenda i svojom pojavom zbunile stanovnike i naučnike.
Pažnju na te mrlje prvo je privukla objava korisnika Fejsbuka* Filipa Grejsa koji je na jednoj grupi postavio sliku bele, gnjecave mase, koju je uporedio sa testom koji se koristi za pravljenje toutona, tradicionalnog jela sa Njufaundlenda, preneo je „Gardijan“.
Looks like I inadvertently caught a spinny thing out over the bay while recording the winds hitting the water. Here’s a cropped view from a much wider video I was taking at the time. I didn’t see it until I went to edit the video @NWSJuneau pic.twitter.com/kX0HlCSAh9
— Bruno (@brunota2003) October 12, 2024
Grejsov post izazvao je pomamu oko porekla tih mrlja - neki su rekli da je u pitanju parafinski vosak, morski sunđer ili buđ.
Meštanin okruga Patriks Kouv na Njufaundlendu Dejv Megrat bio je na plaži kada je primetio stotine tih mrlja razbacanih po pesku.
„Izgledale su baš kao palačinke. Bocnuo sam nekoliko njih štapom i iznutra su bile sunđeraste i čvrste. Živim ovde 67 godina i nikada nisam video nešto slično, nikada“, rekao je Megrat.
Takođe je rekao da mu je obalska straža kazala da je 46 kilometara obale zatrpano tim mrljama i da ne znaju šta je u pitanju.
Call them goo, goop, or alien poo, these white blobs washing up to beach areas like Ship Cove in Newfoundland are baffling Canadian scientists. Non-organic, non-plastic. Need to know more!#mysteryblobs pic.twitter.com/D83ZhcGQN1
— benj (@genuinu) October 13, 2024
To nije prvi put da su se takve mrlje pojavile na obali. Naime, meštani su 2001. godine otkrili belu masu koja curi.
Nekoliko meseci kasnije istraživači sa Univerziteta u Njufaundlendu zaključili su da je to deo raspadajućeg leša kita.
I actually know what this is.
— Sam🐟❤🌈😷🌍🇵🇸 (@CounsellingSam) October 15, 2024
It's what comes out of unemployed people after @wesstreeting makes them take Ozempic!https://t.co/62pJp3vUJt
Ipak, naučnici smatraju da ove nove mrlje nisu povezane sa kitovima, uprkos tome što su neki u pomenutoj Fejsbuk* grupi sugerisali da bi te mrlje mogle da budu sperma kita ili kitova povraćka.
*Aktivnosti „Meta“ (društvene mreže Fejsbuk i Instagram) zabranjene su u Rusiji kao ekstremističke.
Pogledajte i: