- Sputnik Srbija, 1920, 26.08.2021
DRUŠTVO
Društvene teme, zanimljive priče, reportaže, događaji, festivali i kulturna dešavanja iz Srbije, i ostatka sveta

Dan kada je srpska vojska probila „Kapiju slobode“ - sećanje na div junake Kajmakčalana /foto/

© Sputnik / Lola ĐorđevićSećanje na div junake Kajmakčalana
Sećanje na div junake Kajmakčalana - Sputnik Srbija, 1920, 27.09.2024
Pratite nas
Polaganjem venaca i služenjem pomena danas je odata počast srpskim vojnicima koji su pre 108 godina pobedom u bitki na Kajmakčalanu otvorili Kapiju slobode.
Venci su položeni u selu Egzoplatanos, na spomenik srpskim vojnicima i na spomenik Šumadijskoj diviziji u okviru mesnog groblja „Sveti Lazar" u opštini Almopia.
Na vrhu planine Nidže, na samoj granici Grčke i sada Severne Makedonije, a nekada, Srbije 1916. godine pre 108 godina vodila se bitka upisana zlatnim slovima u srpskoj istoriji.
Posle 18 dana teške i neizvesne borbe na Kajmakčalanu, srpska vojska je uspela da probije „Kapiju slobode“ i da pobedonosno krene put domovine.
Koliko su srpski vojnici silovito ušli u bitku za Kajmakčalan možda najbolje svedoči depeša koju je Savezničkoj komandi poslao francuski general Franš Depere, u kojoj je napisao: „Srbi idu kao oluja, niko ne može da ih prati“.
Ovom pobedom srpska vojska je uspela da zaustavi bugarsku ofanzivu vođenu protiv položaja francuskog generala Morisa Saraja.
© Sputnik / Lola Đorđević„Srbi idu kao oluja, niko ne može da ih prati“.
Sećanje na div junake Kajmakčalana - Sputnik Srbija, 1920, 27.09.2024
„Srbi idu kao oluja, niko ne može da ih prati“.
Zauzimanjem Kajmakčalana olakšano je srpskoj 1. armiji i francuskim snagama da produže operacije u kojima će kasnije biti oslobođen Bitolj. U novembru je osvojen pojas oko Bitolja, uključujući i sam Bitolj 19. novembra, tako da je povraćen i oslobođen prvi komad otadžbine.
Zauzimanje utvrđenog vrha Kajmakčalana, nadmorske visine 2.525 metara, koji su Srbi zvali „Kapija slobode“, plaćeno je velikim žrtvama.
Više od 4.600 poginulih, ranjenih i nestalih vojnika bila je cena koju je srpska vojska platila za osvajanje „Kapije slobode“.
Selo Agios Mateos - Sputnik Srbija, 1920, 26.09.2024
SRBIJA
„Tamo daleko“ među maslinama: Zabačeno selo na Krfu skriva epsku priču o srpsko-grčkom prijateljstvu
Pogledajte i:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala