Dobrobit i za vojnika i za državu: Bivši načelnik Generalštaba o vraćanju obaveznog vojnog roka
20:19 16.09.2024 (Osveženo: 21:51 16.09.2024)
© Sputnik / Lola ĐorđevićPripadnici Vojske Srbije
© Sputnik / Lola Đorđević
Pratite nas
Apsolutno podržavam opredeljenje da se krene sa služenjem obaveznog vojnog roka, kaže za Sputnjik bivši načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije Branko Krga uz podsećanje da je u vreme kad je ukinut obavezni vojni rok govorio da je to velika greška. Obavezno služenje vojnog roka trebalo bi predstaviti kao dobit i za vojnika i državu, dodaje on.
General Branko Krga mavodi da se mora imati u vidu da vojnik 21. veka nije isti kao vojnik od pre 50, 40 ili 30 godina po svojim navikama, znanju i sposobnostima, tako da bi infrastrukturu i sistem rada u Vojsci trebalo upodobiti novim okolnostima.
Obavezni vojni rok – dobrobit za vojnika, njegove bližnje i državu
„Da ne bude za vojnika kazna što ide u vojsku nego da to za njega bude dobit, nešto što je od koristi i za njega i za njegovu porodicu, za njegove bližnje i naravno i za Vojsku i državu u celini“, ističe bivši načelnik Generalštaba.
Za kompletnu pripremu vojnika za borbene zadatke nije dovoljno 75 dana, ali se u tom roku može realizovati osnovna obuka, dodaje Krga. A osnovna obuka podrazumeva savladavanje osnovnih vojničkih sposobnosti, strojeve radnje, poznavanje oružja i elementarnih taktičkih radnji i zaštite, objašnjava Krga.
„Znači, nije dovoljno samo osposobiti vojnika kao pojedinca, on je uvek deo neke jedinice, neke posade, posluge, odeljenja, voda, čete itd. a to dalje usavršavanje, koliko sam shvatio, realizovaće se kroz dopunsku obuku pozivanjem jednom godišnje na jedno sedam dana ili koliko se bude rešilo, da se usavršava i ta vrsta obuke. Na primer, u okviru posade tenka, posluge artiljerijskog oruđa, odeljenja u pešadiji ili nekim drugim rodovima i službama itd. Dakle ne treba to politizovati, u smislu, eto sad je država donela odluku i to je kažnjavanje tih mladića“.
Odbrana države nije preskupa
Infrastruktura za ponovno služenje vojnog roka postoji, jer imamo mnogo kasarni koje su prazne jer su brojne jedinice ukinute, a te kasarne nisu stavljene u neku drugu funkciju, ističe Krga.
„Naravno tu je potrebna adaptacija, ali verujem da to kolege iz ministarstva i Generalštaba znaju i da se pripremaju u tom smislu. Što se tiče sredstava za obuku za vatrena i taktička dejstva, sanitetsku obuku itd. toga u vojsci ima, samo bi na pravi način trebalo da se rasporede tamo gde treba, gde će se obuka vršiti. Jer se neće obuka vršiti u svim, nego pretpostavljam u nekoliko garnizona, tako da je to moguće lepo pripremiti.“
Na pitanje da li će uvođenje obaveznog vojnog roka biti preskupo za Srbiju, Krga odgovara da odbrana države nikad nije preskupa.
„Kamo sreće da smo mi na vreme shvatili, još osamdesetih i devedesetih godina, da su nam potrebna neka valjana sredstva protivvazdušne odbrane, to bi bilo daleko manje troškova i štete od onoga što su nam posle učinili jer nismo imali čime da se branimo. Odbrana svake države je dosta skupa, ali je još skuplje ako se ne vrše pripreme za odbranu. Naša se vojska priprema za odbranu ne da bi ratovala, nego da ne bi ratovala. Ako se država ne bude pripremala da se brani i da bude sposobna da odvrati svakog potencijalnog protivnika, onda je sasvim verovatno da ćemo ući u neki novi oružani sukob koji će nam biti nametnut u nepovoljnim okolnostima. A to ozbiljna država ne bi smela da dozvoli“, zaključio je Krga.
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je da je Vlada Srbije na sednici naložila Ministarstvu odbrane da hitno pokrene proces vraćanja služenje vojnog roka u trajanju od 75 dana, nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić potpisao saglasnost o obavljanju vojnog roka.
Pogledajte i: