- Sputnik Srbija, 1920, 26.08.2021
DRUŠTVO
Društvene teme, zanimljive priče, reportaže, događaji, festivali i kulturna dešavanja iz Srbije, i ostatka sveta

Lažni kju-ar kodovi vrebaju na svakom koraku: Kako prepoznati pravi

© Sputnik / Ramilь Sitdikov / Uđi u bazu fotografijaProvera digitalnih propusnica u Moskvi
Provera digitalnih propusnica u Moskvi - Sputnik Srbija, 1920, 03.09.2024
Pratite nas
Kako kju-arkodovi postaju sve popularniji, sajber kriminalci i prevaranti ih sve više koriste za svoje potrebe.
Od računa koji dobijete u svakoj prodavnici ili restoranu, do televizijskih emisija i velikih bilborda, kju-ar kodovi su postali jedan od najlakših načina za deljenje informacija sa velikim brojem ljudi.
Mnogi restorani i kafići su odlučili da uštede na štampanju menija na papiru i umesto toga su napravili digitalni kome se može pristupiti skeniranjem kju-arkoda.
Međutim, kako kju-ar kodovi postaju sve popularniji, sajber kriminalci i prevaranti ih sve više koriste za svoje potrebe.
Podsećanja radi, kju-ar kod je vrsta dvodimenzionalnog bar-koda, koji izgleda kao kvadrat ispunjen crnim i belim kvadratima. Izmišljen je 1994. godine u Japanu i prvobitna namena mu je bila da lakše obeležava i sortira delove automobila. Danas se koristi za sve - od reklamiranja do provere ispravnosti računa.
Samu činjenicu da se svuda koriste iskorišćavaju i oni kojima je jedina namera da nekoga prevare. Prema stručnjacima za kompjutersku bezbednost, bilo koji kju-ar kod može da se koristi za preusmeravanje građana na zlonamerni sajt ili instaliranje zlonamerne aplikacije. A to može dovesti do krađe identiteta, ali i krađe finansijskih podataka (a potom i novca sa bankovnih računa).

Kako prepoznati pravi od lažnog kju-ar koda

Ako skenirate kju-ar kod na javnom mestu – na primer ukoliko plaćate parking u garaži, proverite da li postoji dodatna nalepnica preko originalne. To bi trebalo da bude vaše prvo upozorenje da nešto nije u redu.
Ako skenirate kju-ar kod, pročitajte vezu pre nego što kliknete na nju. Ako vam se čini sumnjivim, nemojte kliknuti na njega. Pogledajte na etiketi da vidite da li postoji alternativni način za pristup toj usluzi – na primer veb lokacija koju možete da unesete ili broj telefona koji možete direktno da pozovete.
Takođe, kju-ar kodovi se često pojavljuju u neželjenoj pošti pod maskom potvrde naloga ili linka ka „jedinstvenoj ponudi“. Izbegavajte skeniranje takvih kodova, a ako mislite da je kju-ar kod legitiman, pre nego što ga skenirate, postavite pokazivač miša preko slike i pogledajte na koju stranicu vas vodi, piše Zimo dnevnik.
Pogledajte i:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala