EURO 2024
Evropsko prvenstvo u fudbalu održava se u Nemačkoj od 14. juna do 14. jula 2024. godine. Sva dešavanja pratite uz Sputnjik sport.
Španija - Sputnik Srbija

Niko nikad kao Španija – „sedam veličanstvenih“ za istorijsku četvrtu titulu prvaka Evrope!

Fudbaleri Španije novi su prvaci Evrope, a pobeda u finalu u Berlinu na Olimpijskom stadionu protiv Engleza 2:1 (0:0), bila je istorijska, jer su četvrti put pokorili Stari kontinent uz sedam od sedam! Gol vredan titule postigao je rezervista Mikel Ojarzabal u 87. minutu, prethodno su pogađali Niko Vilijams i Kol Palmer.
Englezi su ponovo ostali praznih šaka! Pre četiri godine pali su pred Italijom na penal-lutriji, sada im je presudio rezervista Španije Ojarzabal.
Prvo poluvreme bilo je dosadno za medalju, s jednim jedinim udarcem u okvir gola i to Fila Fodena tek u 45. minutu. Pre toga Španija je imala više loptu u posedu, imala je i više pokušaja, više kornera, ali bez konkretne prilike.
A, onda drugo poluvreme i totalni preokre! Manje od 120 sekundi u nastavku bilo je potrebno da se zatrese mreža. Španci su stigli do vođstva preko talentovanog Nika Vilijamsa, koji je matirao Pikforda na asistenciju Lamina Jamala, s kojim bi do kraja leta mogao da postane i klupski saigrač, jer ga hoće Barselona.
Taj jedan gol pravio je razliku, sve do 73. minuta kada je pogodio rezervista Kol Palmer. Zamenio je Kobija Mejnoa samo tri minuta ranije, da bi se ispostavilo još jednom da je selektor Engleza Sautgejt pogodio s izmenom.
I činilo se da će finale u Berlinu otići u produžetke, a onda pogodak još jednog rezervisete Ojarzabala. Najbolje se snašao špic Real Sosijedada koji je u 68. minutu zamenio kapitena Španije Alvara Moratu. Izbegao je ofsajd "za dlaku" i pogodio na prvu stativu, matirajući Pikforda.
Pokušavali su Englezi za kratko vreme da nešto konkretno učine i da promene, ali bezuspešno. Dvaput u isto napadu su Španci skidali loptu s gol-linije, prvo Simona, a zatim i Dani Olmo, koji je glavom očistio veliku opasnost.
Posle četiri minuta produžetka francuski sudija Leteksije odsvirao je kraj, čime su raspršene sve nade Engleza da mogu do prve titule, dok su Španci ispisali istoriju i rekordni četvrti put su se popeli na krov Starog kontinenta.
Španci su uspeli i da imaju sedam od sedam na EP, što nikada nije pošlo za nogom nijednoj reprezentaciji.
Savršen turnir za izabranike De la Fuentea, koje su predvodili "dečaci" Lamin Jamal koji je u subotu napunio tek 17 godina, i 22-godišnji Niko Vilijams iz Atletik Bilbaaa.
Prenos finalnog meča mogli ste da pratite uživo u tekstualnom prenosu uz Sputnjik sport.
21:35 14.07.2024
SEMAFOR
Španija - Engleska 2:1 (0:0)
(Vilijams 47', 87' - Palmer 73')
22:53 14.07.2024
94' - KRAJ!
Španija je novi prvak Evrope! Sedma pobeda u sedam mečeva za četvrtu titulu prvaka Evrope. Pala je Engleska u Berlinu rezultatom 2:1 (0:0).
22:49 14.07.2024
90' - Još četiri minuta
Toliko još će se igrati finalni susret u Berlinu.
90' - Španci se odbranili!
S gol-linije uspeli su da izbace loptu. Prvo Simon, pa Dani Olmo koji je glavom izbio loptu.
22:48 14.07.2024
89' - Izmene na obe strane
Izašao je Foden, ušao Toni. Izašao je Lamal, ušao Merino.
22:45 14.07.2024
87' - GOOOL!
Ojarzabal je strelac! Slavi Španija, koja je nadomak četvrte titule prvaka Evrope.
22:42 14.07.2024
83' - Menjaju Španci
Izašao je Le Norman, ušao Naćo. Pozicija za poziciju.
22:41 14.07.2024
82' - Kakva šansa!
Pikford skida loptu koju je iz blizine uputio Lamin Jamal posle strašne akcije Španaca.
22:32 14.07.2024
73' - GOOOOL!
Kol Palmer donosi izjednačenje! Odmerenim i preciznim udarcem, jačom levom nogom, pogodio je dalji ugao Simonovog gola. Belingem mu je elegantno odložio loptu.
22:27 14.07.2024
68' - Kraj i za Moratu
Posle kapitena Engleske, kraj je i za kapitena Španije. Umesto Alvara Morate na terenu je Ojarzabal.
22:25 14.07.2024
66' - Otvorilo se!
Gledamo potpuno otvorenu utakmicu. Lamin Jamal je propustio priliku da udvostruči prednost Španije, tačnije, odbranio mu je fantastično Pikford. Španija će izvesti korner.
22:23 14.07.2024
64' - Belingem pored gola
Moglo je da bude daleko opasnije da je lopta išla u gol. Belingem je oprobao udarac levom nogom sa 18 metara.
22:20 14.07.2024
61' - Kraj za Kejna
Sautgejt je odlučio da izvadi iz igre kapitena i najboljeg strelca, umesto njega u igri je heroj preokreta protiv Holandije - Oli Votkins.
22:15 14.07.2024
55' - Morata, pa Vilijams...
Nižu se velike šanse za Španiju i pravo je čudo kako Engleska nije po drugi put kapitulirala...
22:08 14.07.2024
49' - Zamalo 2:0
Španija je imala novu priliku, Dani Olmo je loše šutirao levom nogom.
22:05 14.07.2024
47' - GOOOOL!
Vodi Španija. Niko Vilijams je strelac!
21:47 14.07.2024
45+2' - POLUVREME
Izuzetno siromašno prvo poluvreme je iza nas. Očekivano, s obzirom na ogroman ulog.
21:46 14.07.2024
45' - Foden zapretio!
Prvi šut u okvir gola uputio je Fil Foden, a Unaj Simon lako je uhvatio loptu iz neposredne blizine, posle udarca najboljeg fudbalera Premijer lige.
21:45 14.07.2024
43' - I dalje bez šuta u gol
Bliži se kraj prvog poluvremena, Španija je šutirala pet puta, a Engleska u dva navrata. I dalje čekamo prvu udarac u okvir gola.
21:39 14.07.2024
38' - Aplauz za Belingema
Proturio je loptu kroz noge direktnom čuvaru i zaslužio aplauze, s tim što i dalje Englezi nisu imali šut u okvir gola.