EURO 2024
Evropsko prvenstvo u fudbalu održava se u Nemačkoj od 14. juna do 14. jula 2024. godine. Sva dešavanja pratite uz Sputnjik sport.
Španija - Sputnik Srbija

Furiozan preokret Španije protiv Francuske za finale EP!

Španija je prvi finalista Evropskog prvenstva u Nemačkoj! I to kako – preokretom za četiri minuta protiv Francuske, koja je povela preko Koloa Muanija u devetom minutu, da bi u 21. izjednačio Jamal, a u 25. pogodio Olmo za totalni prekret 2:1 (2:1). Ispostaviće se, i konačan rezultat. U sredu od 21 čas sastaju se Englezi i Holanđani.
Mnogi su verovatno očekivali još jednu „uspavanku“ zbog ogromnog uloga – finale, ali su Španci i Francuzi demantovali čitav svet i demonstrirali su fudbal za Bogove, fudbal kakav volimo s gomilom prilika i čak tri gola u uvodnih 25 minuta!?
Da li je moglo da se traži više? Teško!
Francuzi koji su do polufinala stigli bez postignutog gola iz igre, jedan iz penala i ostalo autogolovi, kao i penali protiv Portugalije, pronašli su put do mreže Unaja Simona već u devetom minutu, kada je precizan bio Kolo Muani.
To je „otvorilo“ utakmicu, a Španci su uzvratili udarac već u 21. minutu. Lamin Jamal ispisao je istoriju kao najmlađi strelac u istoriji evropskih i svetskih prvenstava.
Legendarni Pele bio je dosadašnji rekorder, ali ga je Barsin vunderkid sa 16 godina i 362 dana prestigao i postao je najmlađi strelac ikada na velikim takmičenjima.
Pele je do večeras bio najmlađi sa 17 godina i 244 dana, jer je Francuzima dao gol na Mundijalu 1958. godine.
Taj gol „furije“ dao je krila izabranicima De la Fuentea i samo četiri minuta kasnije Dani Olmo je zakucao loptu u mrežu Menjona.
Skrenuo je loptu Žil Kunde, i prvobitno je pripisan autogol, ali je ubrzo ispravljeno, jer se jasno videlo da bi ona svakako završila u golu Francuza.
Sa 2:1 za Španiju otišlo se na 15-minutnu pauzu.
U nastavku susreta veliki broj izmena, a premalo ozbiljnih prilika.
Didije Dešan je pokušao da razmrda svoj sastav sa trostrukom izmenom u 62. minutu, kada su izašli Rabio, Kante i Muani, a ušli Kamavinga, Grizman i Barkola, ali se ništa bitnije nije promenilo.
Ubacio je u „vatru“ Dešan i „dugu devetku“ Olivijea Žirua, koji je zamenio Usmana Dembelea, s tim što ni to nije pomoglo da se promeni rezultat koji je u 25. minutu postavio Olmo.
Španija, koja se plasirala u peto finale na evropskim prvenstvima, gde juri četvrtu titulu, čekaće pobednika duela u sredu od 21 čas kada se sastaju Engleska i Holandija.
Tok susreta mogli ste da pratite uživo uz Sputnjik sport.
Entoni Tejlor - Sputnik Srbija, 1920, 08.07.2024
EURO 2024
Ruka koja je „potpisala“ peticiju – 300 hiljada navijača protiv engleskog sudije
95- KRAJ MEČA!
Španija je prvi finalista Evropskog prvenstva u Nemačkoj, posle pobede nad Francuskom rezultatom 2:1.
22:48 09.07.2024
91' - Žuti za Jamala
Lamin Jamal dobio je žuti karton zbog povlačenja Tea Ernandeza prilikom kontranapada.
22:47 09.07.2024
90' - Još pet minuta
Počela je da teče sudijska nadoknada, a Španija će upravo izvesti prvi korner u drugom poluvremenu.
22:44 09.07.2024
86' - Promašaj Mbapea
Mogli su Francuzi do izjednačenja, da Mbape koji je fantastično ušao u 16 metara nije očajno šutirao iz izgledne pozicije. Sa 10ak metara poslao je loptu visoko preko gola.
22:40 09.07.2024
82' - Udarac Jamala
Španci su fokusirani na odbranu svog gola, a Lamin Jamal je jednu kontru završio udarcem iznad gola. Solidan pokušaj najmlađeg strelac u istoriji evropskih i svetskih prvenstava. Jamal je postigao gol sa 16 godina i 362 dana, čime je poslao u istoriji Peleov rekord iz 1958. godine. Pele je imao 17 godina i 244 dana kada je dao gol Francuzima na Mundijalu.
22:37 09.07.2024
79' - Žiru na terenu
Ubacio je Dešan "dugu devetku" u igru, jer Francuzi imaju još tek nešto više od 10 minuta da stignu do izjednačenja. Izašao je Usman Debele.
22:34 09.07.2024
77' - Menjaju i Španci
Posle trostruke izmene Francuza, usledila je dvostruka izmena kod Španaca. Izašli su Morata i Deni Olmo, a ušli Ojarzabal i Merino.
22:33 09.07.2024
75' - Ernandez preko gola
Solidna prilika za Francuze. Desnom, slabijom nogom, pokušao je levi bek Teo Ernandez, ali je lopta otišla visoko preko gola.
22:18 09.07.2024
62' - Brani Simon, pa trostruka izmena
Uspeli su Španci da se odbrane posle napada Francuza. Probio je Dembele i uputio je oštar centaršut na prvu stativu, koji je zaustavio Simon. Zatim je Dešan napravio trostruku izmenu. Izveo je iz igre Rabioa, Kangea i Muanija, da bi na teren ušli Kamavinga, Grizman i Barkola.
22:15 09.07.2024
58' - Problem za Špance - kraj za Navasa
Iskusni Hesus Navas koji je na poziciji desnog beka odmenio suspendovano Danija Karvahala, nije u stanju da nastavi meč i mesto je ustupio Vivijanu.
22:11 09.07.2024
53' - Opasno!
Čuameni je bio najviši posle kornera i zapretio je, ali je Simon bio odlično pozicioniran i lako je uhvatio loptu.
22:09 09.07.2024
51' - Dembele loše
Centrirao je s desne strane pravo u ruke Unaj Simona.
22:04 09.07.2024
46' - Utakmica je nastavljena
Počelo je drugo poluvreme. Španija je zapretila preko Nika Vilijamsa koji je istrčao, ali je golman Francuza Menjon otišao daleko od svog gola i zaustavio fudbalera Atletik Bilbaa.
21:47 09.07.2024
45+2' - POLUVREME
Španija vodi rezultatom 2:1 posle prvih 45 minuta igre.
21:45 09.07.2024
45' - Još dva minuta
Toliko je produženo prvo poluvreme.
21:43 09.07.2024
42' - Otvoreno!
Smenjuju se napadi na obe strane. Francuska preti preko Mbapea, Španija preko Olma i Jamala.
21:36 09.07.2024
35' - Korner za Španiju
Preokrenuli su rezultat i nastavljaju da igraju svoju igru i da pritiskaju Francuze.
21:25 09.07.2024
25' - GOOOOL! Preokret Španije
Potpuni preokret za samo četiri minuta! Olmo je raspalio po lopti, ona udarila u Kundea i završila u mreži. Završila bi i da nije bilo Kundea. Gol je na kraju ipak prepisan Olmu.
21:21 09.07.2024
21' - EVROGOL! Jamal izjednačio
Evrogol Lamina Jamala. Španije je ekspresno stigla do izjednačenja protiv Francuske. Fantastičan udarac i lopta koja se od stativu odbila pravo u mrežu Majka Manjana. Pružio je golman Francuza koliko je dug, ali je bio nemoćan. Šutirao je Jamal sa 25 metara i lopta je dostigla brzinu od 102 kilometra na sat.
21:20 09.07.2024
19' - Mbape raspoložen
Deluje da mu se igra, iako još nije dao gol na turniru. Nanizao je nekoliko fudbalera Španije i šutirao desnom nogom, a lopta se posle rikošeta odbila do golmana.