Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri
EURO 2024
Evropsko prvenstvo u fudbalu održava se u Nemačkoj od 14. juna do 14. jula 2024. godine. Sva dešavanja pratite uz Sputnjik sport.
Holandija - Sputnik Srbija

Holanđani za šest minuta „okrenuli“ Turke – čeka ih polufinale sa Englezima!

Holandija i Engleska sastaće se u drugom polufinalu Evropskog prvenstva, dok prvi par čine Španija i Francuska. „Lale“ su gubile od Turske posle prvog poluvremena 1:0, da bi u nastavku od 70. do 76. minuta režirale preokret vredan polufinala! Akajdin je bio strelac za Turke, dok su za „narandžaste“ pogađali De Fraj i Muldur autogol.
Izuzetno dinamičan meč odigrali su Holanđani i Turci, za razliku od prethodna tri četvrtfinala EP u Nemačkoj, gde su produžeci i penali odlučivali o tome ko će proći dalje.
Izabranici Ronalda Kumana imali su ulogu favorita, ali su Turci s druge strane od prvog minuta krenuli bez ikakvog respekta i „pokazali su im zube“.
Kako je heroj osmine finala i eliminacije Austrije štoper Demiral suspendovan dve utakmice, tako ga je zamenio Akajdin, i upravo je pomenuti štoper doneo prednost Turskoj u 35. minutu.
Odlično se snašao na drugoj stativi na centaršut Arde Gulera i to, slabijom, desnom nogom. „Poklonio“ se na drugoj stativi i šokirao Holanđane – 0:1.
Nije bilo promene rezultata do kraja poluvremena.
U nastavku je Holandija krenula u juriš, a Kuman je u svlačionici ostavio Bergvajna, ubacivši visokog Veghorsta.
Preokret je mogao da se nasluti u 70. minutu, kada je Stefan de Fraj na drugoj stativi na asistenciju Depaja matirao Gunoka – 1:1.
„Zaspao“ je Muldur, dozvolivši da mu se prikrade iza leđa De Fraj i smesti loptu u mrežu.
Samo šest miuta kasnije Gakpo i Muldur su se našli na drugoj stativi, gol je prvo pripisan Gakpu, da bi usledila promena i pripisan je autogol Mulduru, koji je bez dileme tragičar Turske.
Ređale su se šanse ispred gola Verbrugena, pretili su Turci preko Gulera i Čalhanoglua, ali bezuspešno.
Holandija ide u polufinale, za Tursku je Evropsko prvenstvo u Nemačkoj završeno.
Sledi dva dana pauze, pa se 9. jula sastaju Francuska i Španija od 21 čas, a 10. Holandija i Engleska.
Pre utakmice Holandija - Turska 2:1, (0:1), penali su morali da odlučuju u dvoboju Engleza i Švajacara.
Oprezno su dve reprezentacije ušle u četvrtfinalni susret. Ni Englezi ni Švajcarci nisu želeli da srljaju i da rizikuju, vrebali su grešku protivnika koje u prvih 45 minuta bilo.
Koliko je sve to bilo rezervisano i bojažljivo najbolje potvrđuje suv statistički podatak da nije bilo šuta u okvir gola!
U nastavku su Švajcarci preuzeli inicijativu i kao plod takve igre ređale su se prilike ispred gola Džordana Pikforda, da bi dosadu „razbio“ Bril Embolo.'
Snažni špic Švajcarske vešto je uspeo da smesti loptu u mrežu i to sa Kajlom Vokerom na „leđima“, dok je prethodno lopta prošla Stounsu ispod noge i srećno stigla do Embola.
Činilo se da će „sajdžijama“ taj jedan gol iz 75. minuta biti dovoljan za istorijski plasman u polufinale Evropskog prvenstva, ali nije tako mislio Bukajo Saka.
As Arsenala i Engleske uputio je rezantan udarac jačom, levom nogom sa nekih 18 metara, lopta je prošla kroz noge kapitena Džake i od stativu se odbila pravo u gol Engleza – 1:1.
Do kraja susreta ponovo dosta oprezna igra, igra bez rizika i produžeci. Jedino vredno pomena iz dva produžetka po 15 minuta bio je udarac van šesnaesterca koji je uputio Deklan Rajs, stavivši na muke Jana Zomera. Uspeo je iskusni čuvar mreže da skrene loptu u korner i meč je ubrzo otišao u penale.
Akanđi je jedini promašio i to je koštalo Švajcarce plasmana u polufinale, gde su otišli Englezi.
Oni će sada čekati pobednika poslednjeg četvrtfinala u kom se od 21 čas sastaju Holandija i Turska.
Mečeve ste mogli da pratite uz Sputnjik, a u rubrici Sadržaj da izaberete omiljenu utakmicu.
15:49 06.07.2024
15:40 06.07.2024
SEMAFOR
Engleska - Švajcarska 5:3 penalima (1:1, 0:0)
(Saka 80' – Embolo 75')
Holandija - Turska 2:1 (0:1)
(De Fraj 70', Gakpo 76' – Akajdin 35')
HOLANDIJA - TURSKA
Holandija i Engleska sastaće se u drugom polufinalu Evropskog prvenstva, dok prvi par čine Španija i Francuska. „Lale“ su gubile od Turske posle prvog poluvremena, da bi u nastavku od 70. do 76. minuta režirale preokret vredan polufinala! Akajdin je bio strelac za Turke, dok su za „narandžaste“ pogađali De Fraj i Muldur autogol.
95' - KRAJ!
Gotovo je, Holandija je posle preokreta pobedila Tursku rezultatom 2:1 i ide u polufinale EP, gde će joj protivnik biti Engleska.
Izuzetno dinamičan meč odigrali su Holanđani i Turci, za razliku od prehotdna tri četvrtfinala EP u Nemačkoj, gde su produžeci i penali odlučivali o tome ko će proći dalje.
Samo šest miuta kasnije Gakpo i Muldur su se našli na drugoj stativi, gol je prvo pripisan Gakpu, da bi usledila promena i pripisan je autogol Mulduru.
Sledi dva dana pauze, pa se 9. jula sastaju Francuska i Španija od 21 čas.
90' - Još pet minuta
Toliko nade za Turke, i toliko Holanđane deli od polufinala.
85' - Dve velike šanse za Turke
Mogli su do izjednačenja, ali je odbrana Holandije bila na visini zadatka.
76' - GOOOL! Preokret Holanđana
Neoprezan je bio Muldur, dozvolio je Kodiju Gakpu da mu uđe iza leđa i pošalje loptu u mrežu!
74' - Dvostruka izmena Holanđana
Izšali su Ake i Rejnders, a ušli Van de Ven i Verman.
70' - GOOOL! De Fraj pogađa!
U jeku napada Holandija je stigla do izjednačenja preko štopera Stefana de Fraja na asistenciju Depaja.
55' - Žuti, pa stativa!
Štoper Mančester sitija i Holandije dobio je javnu opomenu zbo rušenja Arde Gulera u opasnoj situaciji. Upravo je Guler šutirao direktno iz slobodnog udarca i pogodio je stativu!
51' - Velika šansa, ali ofsajd...
Holanđani su zapretili preko Veghorsta koji je želeo na drugoj stativi da uposli Depaja. Velika šansa, posle koje je linijski sudija ipak podigao zastavicu!
46' - Počelo je drugo poluvreme
Holanđani su krenuli po gol zaostatka. Ušao je Veghorst umesto Bergvajna.
45+2' - POLUVREME
Turska vodi golom Akajdina iz 35. minuta.
45' - Još dva minuta
Toliko je produženo prvo poluvreme.
35' - GOOOL! Vodi Turska!
Arda Guler je centrirao, slabijom desnom nogom, a Akajdin se "poklonio" na drugoj stativi i poslao loptu u mrežu Holandije!
30' - Žuti za Simonsa
Ćavi Simons "nagrađen" je žutim kartonom od sudije Klemona Turpana zbog udaranja desnog beka Turske Muldura.
25' - Korner za Tursku
Jildiz se izborio za drugi udarac iz ugla u prethodnih nekoliko minuta, ali su Holanđani uspeli da otklone opasnost.
15' - Ukazivanje pomoći
Povredio se štoper Turaka Samet Akajdin, fizioterapeuti su mu pružili pomoć i uspeo je da nastavi meč.
11' - Ozčan oprobao udarac
Ipak, nije bilo opasnosti za Verbrugena.
8' - Holanđani opasniji
Stvorili su nekoliko prilika preko Depaja i Simonsa, dok su Turci orijentisani isključivo na odbranu sopstvenog gola.
2' - Odmah prilika!
Memfis Depaj se stuštio u kazneni prostor Turaka i snažno šutirao, a lopta je otišla preko prečke.
Meč je počeo!
Holanđani igraju u narandžastoj garnituri, Turci su u belom.
Poznate su startne postave
ENGLESKA - ŠVAJCARSKA
Fudbalska reprezentacija Engleske plasirala se u polufinale Evropskog prvenstva u Nemačkoj, pobedom posle boljeg izvođenja penala od Švajcarske – 5:3. Prethodno je posle 90 i 120 minuta igre rezultat bio 1:1.
5:3 - Aleksandar Arnold šalje Engleze u polufinale!
Pogodio je as Liverpula za pobedu Engleze posle penal drame!
4:3 - Pogađa i Anduni
Odličan penal, po sredini.
4:2 - Zomer dobar, Toni bolji
Mogao je lako Zomer da odbrani, ali je Toni imao sreće i lopta je završila u mreži.
3:2 - Šaćiri snažno!
Pročitao je stranu Pikford, ali je udarac Šaćirija bio izuzetno jak.
3:1 - Saka efektno!
Pogodio je malu mrežu.
2:1 - Šer smanjuje
Hladnokrvno je Fabijan Šer realizovao penal.
2:0 - Belingem rutinski
Prevario je Zomera bez problema.
1:0 - Brani Pikford
Loš udarac Akanćija pročitao je i odbranio Džordan Pikford.
1:0 - Palmer siguran!
Poslao je loptu u jednu, a golmana u drugu stranu.
Englezi prvi šutiraju!
Kreću penali!
120+1' - KRAJ! Penali odlučuju
Kako ni posle 120 minuta igre nije bilo pobednika, penal-lutrija odlučivaće o tome ko će u polufinale Evropskog prvenstva.
119' - Šansa za Švajcarce
Vidmer je testirao Pikforda, mogli su Švajcarci lako do gola da su bili koncentrisaniji.
117' - Prečka!
Zapretio je Šaćiri direktno iz kornera, pogodio je prečku i naterao Pikforda da mu aplaudira.
115' - Izašao i Foden
Umesto njega na terenu je Trent Arnold.
109' - Kejn završio "na frižideru", pa izašao
Kapiten Engleza zakucao se u pokretne frižidere posle duela sa Akanđijem. Sa Kejnom je sve u redu, ali je umesto njega ušao Ajvan Toni.
106' - Počeo je drugi produžetak
Englezi su krenuli u napad.
105' - Kraj prvog produžetka
Osim tog šuta Deklana Rajsa nije bilo ozbiljnijih prilika na obe strane.
95' - Rajs stavio na muke Zomera
Mogla je Engleska lako do gola. Snažno i precizno je šutirao vezista Deklan Rajs, a njegov udarac je uz dosta muke odbranio Zomer. Korner za Engleze.
91' - Nastavljamo
Počeo je prvi produžetak.
90+3' - KRAJ! Slede produžeci!
Imali su Švajcarci veliku šansu u 92. minutu, kada je Embolo zakačio loptu i skinuo je s glave Endojea.
90' - Još tri minuta
Toliko je ostalo do produžetaka, ukoliko se nešto ne promeni u kratkom roku.
88' - Eze zapretio
Šutirao je u bliži ugao, ali je bio neprecizan.
80' - GOOOL! Englezi izjednačili
Saka je sa nekih 18 metara šutirao kroz noge Granitu Džaki, lopta je na kraju udarila od stativu i završila u golu Švajcaraca - 1:1.
78' - Trostruka izmena Sautgejta
Mejnu izlazi, Belingem takođe, kao i Tripije, u igri su Luk Šo, Eze i Kol Palmer.
75' - GOOOL! Vodi Švajcarska
Bril Embolo je uspeo na drugoj statvi da ubaci loptu u mrežu Engleza. Umakao je Vokeru i matirao Pikforda.
67' - Kejn "požuteo"
Obostrano povlačenje Kejna i Akanđija, rezultiralo je žutim kartonom za kapitena Engleske.
64' - Dvostruka izmena Švajcaraca
Rider i Vargas su izašli, na terenu su Zuber i Vidmer.
57' - Gužva pred golom!
Nižu se šanse pred golom Engleza, ponovo je Embolo bio taj koji preti. Sačuvao ga je Konsa, zatim i Pikford.
51' - Brani Pikford
Embolo je zapretio iz blizine, siguran je Pikford.
46' - Meč je nastavljen
Prvi napad u nastavku imaju Švajcarci.
45' - POLUVREME
Bez produžetka u Diseldorfu. Sudija Orsato poslao je fudbalere dva tima u svlačionicu.
44' - Bez šansi
Bliži se kraj prvog poluvremena, ni Engleska ni Švajcarska nisu kreirale ozbiljniju akciju i nemaju šut u okvir gola.
32' - Žuti za Šera
Fabijan Šer zaradio je žuti karton zbog povlačenja i obaranja Džuda Belingema.
21' - Korner za Englesku
Saka je probio po desnoj strani, izbegao je ofsajd zamku u ušunjao se u kazneni prostor. Švajcarci su u poslednjem trenutku uspeli da otklone opasnost i da pošalju loptu u korner.
11' - Švajcarci tražili penal
Pao je Bril Embolo u šesnaestercu Engleske posle duela sa Rajsom i Tripijeom. Tražio je penal, ali je glavni sudija samo odmahnuo rukom.
6' - Pritisak Engleza
Za sada se uglavnom igra na polovini Švajcarske, izašli su visoko fudbaleri Engleske i vrše pritisak na rivala.
Englezi igraju u beloj opremi, Švajcarci su u skroz crvenom.
Put do četvrtfinala
Englezi su startovali pobedom nad Srbijom (1:0), usledio je remi sa Danskom i Slovenijo, oba puta bilo je 1:1. Provukli su se i te kako u osmini finala protiv Slovačke, kada je Džud Belingem postigao izjednačujući gol iz makazica u 95. minutu.
Kada su Švajcarci u pitanju, tukli su rutinski Mađare na premijeri 3:1, zatim remizirali sa Škotima i Nemcima po 1:1, da bi u osmini eliminisali Italijane bez problema - 2:0.
Objavljeni su sastavi
15:41 06.07.2024
Dobro došli
Pratićemo dve poslednje utakmice četvrtfinala Evropskog prvenstva, na programu su mečevi između Engleske i Švajcarske, odnosno Holandije i Turske.