EURO 2024
Evropsko prvenstvo u fudbalu održava se u Nemačkoj od 14. juna do 14. jula 2024. godine. Sva dešavanja pratite uz Sputnjik sport.
Francuska - Sputnik Srbija

Francuzi izbacili Portugalce na penale i idu na Špance u polufinalu!

Francuska se plasirala u polufinale Evropskog prvenstva, gde će igrati sa Španijom, nakon što je posle penala 5:3 pobedila Portugaliju, jer je tokom regularnih 90, a zatim i 120 minuta računajući i produžetke rezultat bio 0:0. Pre toga "crvena furija" eliminisala je Nemačku - 2:1, golom Mikela Merina u 119. minutu.
Veliki ulog „okovao je noge“ majstorima fudbala kao što su Kristijano Ronaldo, Bernardo Silva, Klijan Mbape, Ngolo Kante...
Izuzetno dosadan meč u Hamburgu odigrali su Portugalci i Francuzi u kom je glavni sudija Majkl Oliver dodelio sam dva žuta kartona u regularnih 90 minuta.
Nije bilo srljanja, grešaka, lepih poteza, što i ne čudi, s obzirom na to da je reč i četvrtfinalu Evropskog prvenstva.
Portugalci su imali više loptu u nogama, čak 61 odsto, naspram 39 odsto koliko su je imali Francuzi, ali nije bilo previše stopostotnih šansi, pre svega u regularnih 90 minuta rovovske borbe.
Menjali su i Roberto Martines s jedne i njegov kolega Didije Dešan sa druge strane, ali izmene nisu donele bitnije promene na samom terenu.
Kako je posle 90 minuta rezultat u Hamburgu bio 0:0, otišlo se u produžetke, a tamo je Mendeš mogao da reši u 120 minutu, kada je umesto da zakuca loptu u mrežu Menjona, samo blago šutirao.
Usledila je penal-lutrija, ista ona posle koje su Portugalci izbacili Slovence i sjajnog Jana Oblaka, jer je blistao njihov golman Diogo Kosta.
Ovoga puta, Kosta nije uspeo da zaustavi udarac Francuza. Svih pet izvođača bili su sigurni, dok je s druge strane Žoao Feliks ispao tragičar, jer je jedini promašio udarac sa 11 metara.
Francuzi će u polufinalu udariti na Špance, koji su srećnim golom Mikela Merina u 119. minutu izbacili domaćina Evropskog prvenstva – Nemačku.
U subotu se igraju preostala dva četvrtfinala, Englezi i Švajcarci sastaju se od 18 časova, dok je termin od 21 čas rezervisan za Holandiju i Tursku.
U sudaru dva trostruka prvaka Starog kontinenta odlučio je trenutak inspiracije. Meč je neodoljivo podsećao na partiju šaha i fudbaleri oba nacionalna tima sveli su greške na minimum. Tek po nekoliko šansi u prvom poluvremenu, u kom se vodila velika i izjednačena borba. Toni Kros, koji će se po svemu sudeći, i zvanično oprostiti od profesionalnog fudbala, ušao je u četvrtfinale žestoko. Već u četvrtom minutu grubo je faulirao Pedrija iz Barselone i za vezistu plemenitog kova meč je bio gotov!
Interesantno, tek, sudija Entoni Tejlor nije mu pokazao žuti karton, iako je samo dva minuta kasnije zgazio i Lamina Jamala. Čudan kriterijum, verovatno zbog reputacije koju u svetu fudbalu uživa, sada već, penzionisani vezista Real Madrida.
U prvom poluvremenu mreže su mirovale, da bi u ranoj fazi drugog dela susreta Španci „otključali nemačku bravu“.
Umakao je po desnoj strani 16-godišnji Lamin Jamal, a zatim je Barselonin „vunderkid“ upisao novu asistenciju. Egzekutor je bio rezervista Dani Olmo, koji je neometano sa nekih 13-14 metara po zemlji smetio loptu iza leđa Manuela Nojera.
Krenuli su Nemci zatim na sve ili ništa, ubacio je Nagelsman „tešku artiljeriju“ u igru. Ušli su Andrih, Virc, Filkrug, Mitlštat i Miler, ali gola nije bilo.
Najbliži su bili u 77. minutu kada je Niklas Filkrug uzdrmao u padu stativu, dok je pet minuta kasnije Haverc pokušao da lobuje Simona, kog je lopta preletela, ali je završila iznad prečke.
Uspeli su Nemci u 89. minutu preko Florijana Virca da stignu do izjednačenja i da uvedu meč u produžetak.
„Mirisalo“ je na penale, igralo se bez rizika, a onda, pravo niotkuda usledio je nebeski skok defanzivca Mikela Merina, koji je glavom matirao Nojera na asistenciju Danija Olma. Do kraja produžetka Dani Karvahal je zbog drugog žutog kartona i prekršaja nad Musijalom morao pre vremena da napusti teren.
Nemci ostaju kući, Kros ide u zasluženu penziju, a Španija u polufinale Evropskog prvenstva.
Tokove susreta mogli ste da pratite uživo uz Sputnjik.
21:34 04.07.2024
PORTUGALIJA - FRANCUSKA
3:5 - Francuska je u polufinalu!
Poslednji penal hladnokrvno je realizovao Teo Ernandez!
3:4 - Evrogol Mendesa
Raspalio je po lopti i smestio je pod samu prečku.
2:4 - Bakola rutinski
Barkola lako vara Dioga Kostu.
2:3 - Stativa!
Žoao Feliks nije uspeo da postigne pogodak. Pogodio je okvir gola i Francuzi su u prednosti.
2:3 - Precizan i Kunde
Jako i precizno - odličan penal izveo je Žil Kunde!
2:2 - Silva siguran!
Blizu je bio Menjan, ali je lopta Bernarda Silve bila dovoljno visoka da ne može da je dohvati.
1:2 - Fofana po sredini
Jusuf Fofana uspeo je riskantnim udarcem da matira golmana Portugalije.
1:1 - Ronaldo pogađa
Dvoumio se, baš kao i protiv Slovenije, pročitao mu je stranu Menjon, ali je Ronaldo uspeo da postigne gol.
0:1 - Siguran Dembele!
Čekao je i poslao Kostu u drugu stranu i loptu rutinski smestio u mrežu.
Kreću penali!
Francuzi prvi šutiraju.
120' - KRAJ - PENALI ODLUČUJU!
Udarci sa 11 metara doneće pobednika i ko će na megdan Španiji u polufinalu.
120' - Mendes promašio zicer
Mogao je Mendes da donese pobedu Portugaliji u poslednjim sekundama, ali je slabo šutirao.
117' - Korner za Portugaliju
Ronaldo je napravio faul u napadu, povlačio je Upamekana.
108' - Feliks spoljni deo mreže
Odličan centaršut Konseaisaa na drugu stativu ispratio je rezervista Žoao Feliks, koji je glavom pogodio samo spoljni deo mreže.
106' - Izašao Mbape, kraj i za Leaa
Promene na obe strane. Kilijana Mbapea zamenio je Bredli Barkola, s druge strane Rafaela Leaa zamenio je Žoao Feliks.
105' - Kraj prvog produžetka
I dalje bez golova.
102' - Velika šansa
Rafael Leao je imao priliku da promeni rezultat i spetljao se.
93' - Ronaldo težak promašaj
Mogao je bolje! Dobio je, doduše, malo loptu iza leđa od Konseisaa, ali je loše šutirao iz relativno dobre pozicije.
91' - Počelo je!
U toku je prvi produžetak.
90+3' - Kraj - slede produžeci!
Odsvirao je kraj Majkl Oliver. Mbape je imao solidnu priliku u 93 minutu, kada je njegovu loptu bez problema uhvatio Diogo Kosta. Posle produžetaka u Štutgartu, imaćemo produžetke i u Hamburgu.
90' - Tri minuta nadoknade
Francuzi su preko Tirama izborili korner.
88' - Udarac Kantea
Ngolo Kante je šutirao s distance pravo u Dioga Kostu.
80' - Prvi žuti karton
Dobio ga je Paljnjinja zbog starta nad Mbapeom.
74' - Dvostruka izmena Portugalaca
Bruno Fernandes i Žoao Kanselo su napustili teren, u igri su Konseisao i Semedo.
71' - Nova strašna šansa
Eduardo Kamavinga je propustio priliku da dovede Francuze u vođstvo.
66' - Otvorilo se!
Kolo Muani se našao u stopostotnoj situaciji, ali je njegov šut u poslednjem trenutku uspeo klizećim startom da izblokira Ruben Dijas i da loptu pošalje u korner.
61' - Najbolja šansa u meču!
Bruno Fernandes je izbio jedan na jedan sa Menjonom i nedovoljno jak i precizan bio je njegov udarac. Zatim je pokušao i Žoao Kanselo.
55' - PREKID, pa nastavak
Kilijana Mbapea pogodila je lopta u zaštitnu masku i završio je na zemlji zbog bolova jer igra s prelomom nosa. U isto vreme sudiji Oliveru ispali su kartoni i zbog toga je meč prekinut. Ubrzo je nastavljen.
50' - Šut Mbapea!
Odigrao je Kilijan Mbape dupli pas sa Kanteom i iz prve šutirao ka golu Dioga Koste koji je bio spreman i odbranio mu je šut.
46' - Meč je nastavljen
Portugalci imaju prvi napad na startu drugog poluvremena.
45' - POLUVREME
Interesantno, pak, prvi deo igre nije produžen ni sekund. Mreže miruju u duelu Francuza i Portugalaca.
42' - Varka Portugalaca
Kristijano Ronaldo se spremao da izvede slobodan udarac, koji je na kraju izveo Bruno Fernandes.
31' - Sjajni Pepe
Uspeo je vremešni Portugalac u opasnoj zoni da oduzme čistu loptu Kolu Muaniju. Pepe ima 41 godinu!
24' - Sudar!
Ronaldo je na travi posle sudara glavom sa Ernandezom.
19' - Projektil Ernandeza
Brani Diogo Kosta koji je bio dobro postavljen.
10' - Korner za Portugalce
Bruno Fernandes je ubacio loptu s desne strane, loš pokušaj jer je lopta jedva stigla do prve stative i Francuzi su lako otklonili opasnost.
1' - POČEO JE MEČ!
Francuzi imaju prvi napad i igraju u formaciji 4-3-1-2.
Meč će uskoro početi
Ostalo je još deset minuta do početka drugog četvrtfinala Evropskog prvenstva.
Poznate su startne postave
Portugalija: Kosta - Kanselo, Pepe, Dijas, Mendes - Vitinja, Paljinja, Fernandes - B. Silva, Ronaldo, Leao.
Francuska: Menjon - Kunde, Upamekano, Saliba, Ernandez - Kante, Čuameni, Kamavinga - Grizman - Kolo Muani, Mbape.
ŠPANIJA - NEMAČKA
Fudbaleri Španije prvi su polufinalisti Evropskog prvenstva, pošto su posle produžetaka, golom Mikela Merina u 119. minutu pobedili domaćina Nemačku – 2:1 (1:1, 0:0). Poraz „pancera“ značio je i kraj karijere legendarnog Tonija Krosa.
„Mirisalo“ je na penale, igralo se bez rizika, a onda, pravo niotkuda usledio je nebeski skok defanzivca Mikela Merina, koji je glavom matirao Nojera na asistenciju Danija Olma.
124' - KRAJ! Španija je u polufinalu
Nemačka je ispala posle produžetaka, izgubivši rezultatom 2:1 od Španije.
119' - GOOOOL! Španija vodi
Mikel Merino je nebeskim skokom poslao glavom loptu u mrežu Nemačke. Asistent je Dani Olmo.
117' - Simon brani!
Fantastično je u padu Filkrug zapretio glavom, ali je Simon uspeo da vrhovima prstiju zaustavi loptu.
110' - Rodri opomenut
Žuti karton za vezistu Španije zbog povlačenja Tomasa Milera.
106' - SPORNO!
Lopta je pogodila u ruku Kukurelju, ruka nije bila uz telo. Nemci su tražili penal, čini se s pravom, ali je glavni sudija odmahnuo rukom. Zaista u najmanju ruku diskutabilna situacija.
106' - Počeo je drugi produžetak
Nemci su krenuli u napad.
105' - Kakva šansa za kraj prvog produžetka
Florijan Virc je šutirao levom nogom tik pored stative Simonovog gola.
100' - i za Karvahala
Koji je nepropisno zadržao protivnika.
94' - Žuti za Virca
Udario je rukom u trku beka Španije Kukurelju i dobio javnu opomenu.
91' - POČEO JE PRVI PRODUŽETAK
Nemačka je odmah stigla do kornera koji je izveo Toni Kros.
90+4' - KRAJ! IDEMO U PRODUŽETKE
Kraj regularnih 90 minuta, gledaćemo produžetke.
90' - Još četiri minuta
Toliko je produžen prvi meč četvrtfinala na EP.
89' - GOOOOL! Nemci izjednačili
Florijan Virc je strelac! Zakucao je loptu od stativu.
80' - Miler na terenu!
Izašao je štoper Ta, ušao ofanzivac Tomas Miler. Julijan Nagelsman i Nemačka kreću na sve ili ništa.
77' - STATIVA!
Niklas Filkrug uspeo je u padu i pored povlačenja Naća da pogodi stativu gola koji brani Unai Simon.
74' - ZAKUVALO SE!
Raste temperatura na terenu. Feran Tores dobio je žuti karton jer je u punom trku zaustavio Musijalu koji je povukao kontru.
70' - NEMCI traže penal!
Simon je odbranio udarac Andriha, posle čega je lopta pogodilo Kukurelju u ruku. Tražili su penal Nemci, glavni sudija se nije oglasio.
67' - Kros dolijao!
Toni Kros dobio je žuti karton posle velikog broja prekršaja. Sada nije bilo popusta kod sudije Entonija Tejlora.
63' - Kraj za Jamala
Lamin Jamal je izašao, umesto njega na terenu je Feran Tores.
57' - Menjaju Nemci
Raum i Gundogan su izašli, ušli su Filkrug i Mitlštat.
52' - GOOOL! Vodi Španija
Lamin Jamal je sjajno uposlio Danija Olma, koji sa nekih 13 metara odmerenim udarcem šalje loptu u mrežu Nemačke.
46' - MEČ JE NASTAVLJEN
Počelo je drugo poluvreme.
Prvi deo igre u kom nije bilo previše prilika za postizanje gola, produžen je dva minuta i posle toga glavni sudija Entoni Tejlor pokazao je igračima put u svlačionicu.
42' - Kros nastavlja
Grub je od samog početka Toni Kros, ali sudija to ne sankcioniše. Ovoga puta oborio je Danija Olma.
35' - Ponovo Haverc
Imao je napadač Nemačke i drugu veliku šansu u meču. Loše je šutirao i Simon je lako uhvatio tu loptu.
29'- "Požuteo" i Raum
Posle Ridigera, još jedan igrač iz poslednje linije Nemačke dobio je žuti karton, u pitanju je David Raum. Zatim je s druge strane, Le Norman zaradio javnu opomenu.
21' - Najbolja prilika!
Nemci su mogli do gola. Najviši u skoku u petercu bio je Kai Haverc, koji je pokušao glavom, a golman Španije uspeo je da zaustavi taj udarac.
15' - Lukavo i loše
Lamin Jamal uspeo je da prevari živi zid Nemačke i da šutira po zemlji pored zida, ali je bio neprecizan.
7' - Pedri napustio teren - Kros "pomilovan"
Grub prekršaj napravio je Toni Kros nad Pedrijem koji je završio na travi. Mogao je glavni sudija Entoni Tejlor da mu pokaže žuti karton, ali mu je zbog autoriteta progledao kroz prste. Zatim je nagazio Lamina Jamala i ponovo nije kažnjen. Pedri je ubrzo morao zbog povrede da napusti teren, umesto njega u igri je Dani Olmo.
1' - Pedri zapretio
Neočekivano su Španci zapretili već u prvom minutu, tačnije u 53. sekundi kada je Pedri šutirao sa 16 metara, a Nojer lako uhvatio loptu koja je išla po zemlji.
Meč je počeo!
Nemci igraju u belim, a Španci u crvenim dresovima.
Himne
Prvo je intonirana himna Španije, a zatim i Nemačke. Obe reprezentacije su po tri puta bile prvaci Starog kontinenta.
Bliži se početak
Stadion u Štutgartu očekivano je ispunjen do poslednjeg mesta i meč će početi za 10 minuta.
Put do četvrtfinala
Španci su bili maksimalni do ulaska među osam najboljih selekcija na EP. U grupi su pobedili Hrvatsku (3:0), Italiju (1:0), Albaniju (1:0), dok su u osmini finala okrenuli protiv Gruzije 4:1.
Kada su Nemci u pitanju, u osmini finala eliminisali su Dansku rezultatom 2:0, prethodno su u grupi "tukli" Škote na premijeri 5:1, zatim Mađarsku 2:0, dok su se izvukli protiv Švajarske - 1:1.
Poznati su sastavi
Španija: Simon - Karvahal, Le Norman, Laport, Kukurelja - Pedri, Rodri, Ruiz - Jamal, Morata, N. Vilijams.
Nemačka: Nojer - Kimih, Ridiger, Ta, Rum - Džan, Kros - Sane, Gundogan, Musijala - Haverc.
Dobro došli
Poštovani čitaoci Sputnjika, dobar dan i dobro došli na tekstualni prenos utakmica četvrtfinala Evropskog prvenstva.
21:33 04.07.2024