EURO 2024
Evropsko prvenstvo u fudbalu održava se u Nemačkoj od 14. juna do 14. jula 2024. godine. Sva dešavanja pratite uz Sputnjik sport.
Turska - Sputnik Srbija

Turci se osvetili Austrijancima i zakazali četvrtfinale s Holandijom

Fudbaleri Turske eliminisali su favorizovanu Austriju pobedom 2:1 na Red Bul areni u Lajpcigu, i sastaće se u četvrtfinalu sa Holandijom, koja je bila bolja od Rumunije rezultatom 3:0.
Šok je usledio već u prvom minutu, kada je štoper Turaka Demiral zakucao loptu iz peterca posle loše reakcije kompletne odbrane Austrije nakon kornera.
Uspeli su izabranici Ralfa Ragnika da se konsoliduju posle tog početnog šoka i da uspostave konce igre, ne i da pronađu put do gola Gunoka.
U nastavku susreta Austrijanci su napravili dvostruku izmenu tokom 15-minutne pauze, izašli su Šmid i Mvene, a ušli Gregorič i Pras.
Imali su terensku inicijativu, ali su Turci stigli i do drugog gola. I to ponovo preko štopera Demirala, koji je glavom zakucao loptu u mrežu, nadskočivši dvojicu štopera Austrije, posle savršenog centaršuta supertalentovanog Arde Gulera.
Igrao se 59. minut.
Ipak, nije se dugo čekalo na Austrijanci prepolove tu prednost, a strelac je bio Gregorič.
Krenuli su u juriš Austrijanci, imali su šanse preko Arnautovića, ali su Turci uspeli da se odbrane i da im se osvete za poraz iz marta meseca ove godine, kada je u prijateljskom meču bilo 6:1 za Austriju. Mogla je Austrija do izjednačenja u 95. minutu, ali je vanserijskom paradom i odbranom golman Gunok zaustavio loptu koju je glavom uputio Baumgartner.
Pre ovog susreta, Holandija je bez većih problema izašla na kraj sa Rumunijom. Kodi Gakpo je uz Malena poneo epitet igrača utakmice. As Liverpula načeo je Rumune u 20. minutu, da bi do kraja susreta asitrirao rezervisti Malenu kod gola u 83. minutu.
Isti fudbaler postavio je konačnih 3:0 u trećem minutu sudijske nadoknade.
Kompletirani su svi parovi četvrtfinala EP u Nemačkoj
Španija – Nemačka
Portugalija – Francuska
Engleska – Švajcarska
Turska - Holandija
Mečeve osmine finala mogli ste da pratite uz Sputnjik u tekstualnom prenosu.
AUSTRIJA - TURSKA
Krenuli su u juriš Austrijanci, imali su šanse preko Arnautovića, ali su Turci uspeli da se odbrane i da im se osvete za poraz iz marta meseca ove godine, kada je u prijateljskom meču bilo 6:1 za Austriju.
95' - KAKVA ODBRANA ZA KRAJ!
Gunok je heroj Turske, jer je u poslednjem napadu skinuo loptu koju je glavom poslao Baumgartner. Mogla je Austrija do šokantnog iznenađenja, ali se isprečio golman Turske. Odsvirao je glavni sudija zatim kraj i Turska je u četvrtfinalu.
90' - Još četiri minuta
Tražili su Austrijanci i više zbog velikog broja izmena, ali sudija je pokazao da će se igrati još četiri minuta.
85'- Velika šansa!
Mogao je Baumgartner da izjednači da je malo bolje zahvatio loptu glavom. Ostaje 2:1 za Tursku, još pet minuta do kraja isteka regularnih 90.
83' - Kraj za Kokčua
Morao je da napusti teren zbog povrede, zamenio ga je Kahveči.
78' - Dvostruka izmena Turaka
Izašli su Jildiz i Guler, u igri su Jokušlu i Akturkoglu.
74' - Projektil Griliča
Raspalila je desetka Austrije po lopti, odlično postavljen bio je golman Turske Gunok.
66' - GOOOL!
Austrijanci smanjuju preko Gregoriča. Ostao je sam na drugoj stativi i zakucao je loptu u bliži ugao sa pet metara.
65' - Nove promene u Austriji
Veber i Grilič su u igri, izašli su Lajnhart i Lajmer.
59' - GOOOL! Turska vodi 2:0!
Ponovo je strelac Demiral koji je na savršen centaršut Arde Gulera nadskočio dvojicu štopera Austrije i glavom poslao loptu u gol.
58' - Menjaju i Turci
Ožčan je na terenu, izašao je Juksek.
50' - Pokušaj Gregoriča, pa zicer Arnautovića
Ispratio je jedan solidan centaršut i pokušao glavom, ali je lopta prošla pored gola. Već u sledećem napadu Arnautović je propustio priliku da izjednači, izašao je "jedan na jedan" s golmanom i loše šutirao.
46' - Počelo je drugo poluvreme
Selektor Austrije Ralf Rangnik izvršio je dvostruku izmenu. Izašli su Šmid i Mvene, a na terenu su Gregorič i Pras.
45' - POLUVREME
Turska ima gol prednosti od drugog minuta kada je mrežu zatresao defanzivac Demiral.
38' - Pritisak Austrije i žuti za Šmida
Arnautović, Zabicer i Baumgartner konstantno vrše pritisak na poslednju liniju Turske. U jeku tih napada krenula je kontra Turske koju je prekinuio Šmid, zaradivši žuti karton.
25' - Demiral zapretio
Mogao je defanzivac Turske i do drugog gola, ali je bio neprecizan posle udarca glavom. Odličan korner izveli su Turci, a malo je nedostajalo da Demiral postigne i drugi gol.
11' - Žuti za Kokčua
Faulirao je Baumgartnera s leđa i glavni sudija pokazao mu je žuti karton. Zabicer je zatim izveo slobodan udarac i lopta je pogodila živi zid.
3' - Austrija zamalo izjednačila
Već u sledećem napadu posle primljenog gola Baumgartner je imao veliku priliku. Lopta je prošla pored stative.
1' - GOOOL! Vodi Turska
Demiral je zakucao loptu u mrežu posle loše intervencije kompletne odbrane Austrije nakon kornera.
Meč je počeo!
Austrija koja igra u crvenoj opremi će imati prvi napad, Turci su u belom.
Himne u toku
Trenutno se intoniraju himne Turske, a zatim i Austrije.
Meč će uskoro početi
Pet minuta ostalo je do početka poslednjeg susreta osmine finala na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj.
Poznate su startne postave
Austrija: Penc - Poš, Danso, Lajnhart, Mvene - Sejvald, Zabicer - Lajmer, Baumgartner, Šmid - Arnautović.
Turska: Gunok - Muldur, Bardakči, Demiral, Kadioglu - Juksek, Ajhan - Jilmaz, Kokču, Jildiz - Guler.
U poslednjem meču osmine finala sastaju se Austrija i Turska, pobednik tog susreta ide na Holandiju, koja je eliminisala Rumuniju.
RUMUNIJA – HOLANDIJA
Fudbaleri Holandije pobedili su Rumuniju rezultatom 3:0 (1:0) i plasirali se u četvrtfinale Evropskog prvenstva. Heroji trijumfa bili su Kodi Gakpo i rezervista Malen, koji je postigao dva pogotka. Prethodno je Rumune načeo as Liverpula, da bi kasnije upisao asistenciju Malenu za 2:0.
Rumunija je imala ulogu autsajdera, ali je hrabro ušla u meč i prvih 10 minuta izvršila je ozbiljan pritisak na poslednju liniju „lala“ i golmana Verbrugena.
Nakon što su Holanđani odbili sve te napade, preuzeli su inicijativu, imali više loptu u posedu i krenule su da se ređaju šanse pred golom Rumuna.
U jeku tih napada Kodi Gakpo je u 20. minutu pogodio za prednost. Gol ide na dušu golmana Nice kom je lopta ušla u bliži ugao, doduše, brzina lopte iznosila je čak 121 kilometar na čas.
Mirovale su mreže do odlaska na veliki odmor, da bi u nastavku Rumunija bila primorana da zaigra na sve ili ništa.
Jasno je da je takav stil igre ostavio previše prostora brzim igračima Holandije, koji su do kraja susreta postigli još dva pogotka. Malen koji u 46. minutu ušao umesto Bergvajna, postigao je gol u 83. minutu na sjajnu asistenciju Kodija Gakpa, da bi konačnih 3:0 postavio u 93. minutu, kada je povukao kontru i sam završio akciju.
Bilo je jasno da Rumuni idu kući, a Holandija u četvrtfinale. Holanđani sada čekaju pobednika duela Austrija - Turska i mogli bi lako da se u 10 dana dvaput sastanu sa Austrijom, s kojom su bili u grupi, i od koje su izgubili rezultatom 3:2.
94' - KRAJ!
Holandija je u četvrtfinalu, posle ubedljive pobede nad Rumunijom - 3:0.
93' - Malen stavlja tačku!
Holandija je preko Malena stigla i do trećeg gola. Fantastično je povukao kontru i rutinski matirao golmana Rumunije.
Toliko ima nade za Rumune i toliko deli Holandiju od plasmana u četvrtfinale.
83' - GOOOL! Malen za 2:0!
Kodi Gakpo je uspeo da ostavi loptu u igri, svi su očekivali gol-aut, ne i on. Uposlio je Malena, koji je samo ubacio u mrežu za velikih 2:0.
82' - Gluma Damfrisa za Oskara
Mogla je Rumunija da se nađe u odličnoj situaciji da stigne do izjednačenja da sudija Feliks Cvajer nije naseo na glumu Denzela Damfrisa, kog nije ni dodirnuo Stančiju, a sudija je dosudio faul.
73' - Kakva šansa!
Miki van de Ven je šutirao pored gola. Prosto je neverovatno kako ta lopta nije završila u mreži. Nižu se šanse ispred gola Rumunije.
64' - VAR poništio gol!
Kodi Gakpo duplirao je prednost Holandije, ali je VAR pokazao da je napadač Liverpula bio u ofsajdu.
59' - Stativa!
Van Dajk je bio najviši u skoku posle kornera i pogodio je stativu.
54' - Depaj u prilici
Uz dosta sreće lopta se odbila do napadača Holandije koji je traljavo reagovao i ostaje 1:0 za Holandiju.
Rumunija će morati da krene po gol kako bi stigla do izjednačenja i ostala u igri za plasman u četvrtfinale Evropskog prvenstva.
45+3' - POLUVREME
Izveli su Rumuni prvi korner pre odlaska na 15-minutunu pauzu. Holandija ima gol prednosti iz 20. minuta, kada je pogodio Kodi Gakpo.
45' - Još tri minuta
Toliko je produženo prvo poluvreme zbog dve ukazane pomoći fudbalerima Rumunije.
43' - Deseti korner!
Potvrda o dominaciji Holandije ogleda se u čak deset izvedenih kornera i u posedu lopte 69-31 odsto.
38' - Prinudna izmena!
Mogoš je morao napolje zbog jakog udarca u grudi koji je dobio od Damfrisa. Umesto njega na terenu je Rakovican.
32' - Dragušin sačuvao Rumune
Malo je nedostajalo da Holandija stigne do drugog gola. Dragušin je interevenisao u poslednjem momentu, izbacivši loptu. Holandija je izvela već osmi korner, ali nije bilo nove opasnosti pred golom.
26' - De Fraj zamalo duplirao
Imao je štoper Holandije izglednu priliku sa pet metara, šutirao je glavom i pogodio spoljnji deo mreže.
Brzina lopte koju je Gakpo uputio prilikom gola iznosila je 12 kilometar na čas.
20' - GOOOL! Vodi Holandija
Kodi Gakpo pogađa bliži ugao gola Rumunije i Holandija vodi!
14' - Man preko gola
Raspalio je levom nogom po lopti Man, a ona prošla iznad gola Verbrugena.
11' - Pritisak Rumuna
Osim šuta Simonsa, Holandija gotovo da nije bila na polovini Rumunije.
6' - Simons zapretio
Testirao je talentovani ofanzivni vezista udarac i sposobnosti golmana Rumunije Nice.
3' - Hadži na travi
Rumunija je ofanzivno ušla u meč, a njena desetka završila je na travi posle jednog duela u kaznenom prostoru Holandije. Nastaviće as Rumunije sa čalmom na glavi jer mu je krvarila glava.
Meč je počeo
Holandija ima prvi napad u meču.
Himne
U toku je intoniranje nacionalnih himni. Prvo himna Holandije, a zatim i Rumunije.
Nešto više od pet minuta ostalo je do početka pretposlednjeg meča osmine finala Evropskog prvenstvu u Nemačkoj.
Rumunija: Nica - Raciju, Dragušin, Burka, Mogoš - M. Marin, Man, Stančiju, R. Marin, Hadži - Draguš.
Holandija: Ferbrugen - Damfris, De Fraj, Van Dajk, Ake - Shauten, Simons, Rejnders - Bergvajn, Depaj, Gakpo.
Dobro došli!
Pratićemo još dve utakmice osmine finala Evropskog prvenstva, na programu su okršaji Rumunije i Holandije, odnosno Austrije i Turske.