EURO 2024
Evropsko prvenstvo u fudbalu održava se u Nemačkoj od 14. juna do 14. jula 2024. godine. Sva dešavanja pratite uz Sputnjik sport.
Jan Oblak i Kristijano Ronaldo - Sputnik Srbija

Hrabri Slovenci pali na penalima – Portugalija ide u četvrtfinale na megdan Francuskoj

Slovenija nije uspela da napravi čudo i plasira se u četvrtfinale Evropskog prvenstva, na penale je izgubila od Portugalije posle 0:0 nakon 120 minuta igre, a Francuska je autogolom savladala Belgiju i zakazala međusobni duel.
Fudbaleri Francuske plasirali su se u četvrtfinale Evropskog prvenstva pobedom od 1:0 nad Belgijom u meču sa ogromnim brojem prilika i očajnom realizacijom.
Francuzi su nizali šanse tokom cele utakmice, nikako nisu mogli da pronađu put do mreže, a Belgija je pokušavala iz kontranapada sa željom da egal rezultat ostane što duže na snazi.
Imala je Belgija nekoliko dobrih prilika, pokušavali su Lukaku, De Brujne, na drugoj strani su promašivali Čuameni, Mbape, Grizman, a konačan gol je stigao u 85. minutu kada je Kolo Muani šutirao, a defanzivac Belgije Fertongen prevario svog golmana.
© AFP 2023 / INA FASSBENDERFrancuska Belgija Evropsko prvenstvo
Francuska Belgija Evropsko prvenstvo - Sputnik Srbija, 1920, 01.07.2024
Francuska Belgija Evropsko prvenstvo
Fudbaleri Portugalije plasirali su se u četvrtfinale Evropskog prvenstva pobedom posle penala nad Slovenijom pošto u regularnom delu meča i produžecima nije bilo golova.
Silovito je napadala Portugalija, Slovenija se hrabro branila i odbranila, čak i kada je Kristijano Ronaldo pred kraj prvog produžetka šutirao penal.
Sjajno je njegov udarac odbranio Jan Oblak, ali u penal seriji nije nijedan dok je njegov kolega sa druge strane Diogo Košta briljirao i sa tri zaustavljena udarca odveo svoju ekipu u nastavak takmičenja.
© AP Photo / Matthias SchraderSlovenija - Portugalija
Slovenija - Portugalija - Sputnik Srbija, 1920, 01.07.2024
Slovenija - Portugalija
Tokove mečeva ste mogli da pratite uz Sputnjik, a u rubrici Sadržaj odaberite omiljenu utakmicu.
16:19 01.07.2024
16:18 01.07.2024
SEMAFOR
Francuska - Belgija 1:0 (0:0)
(Fertongen 85ag)
Portugalija - Slovenija 3:0 posle penala 0:0 (0:0)
PORTUGALIJA - SLOVENIJA
3:0 - Kraj! Pobeda Portugalije!
Nije uspeo Oblak da odbrani udarac.
2:0 - I treća odbrana!
Košta brani i treći penal, šutirao je Verbič!
2:0 - Rutinski pogađa Bruno
Oblak se nije ni bacio.
1:0 - Još jedna odbrana!
Košta brani šut Balkoveca!
1:0 - Ronaldo pogađa
Zastao je, možda i predugo, ali je savladao Oblaka koji je pogodio stranu.
0:0 - Promašaj Iličića!
Brani golman Košta, kao Oblak Ronaldu.
Penali kreću!
Slovenci prvi šutiraju.
121' - Idemo u penale!
Nema više igre, vreme je za odluku!
120' - Bližimo se penalima!
I dalje nema gola!
115' - Kakva šansa!
Pogrešio je Pepe, Šeško se stuštio ka golu, ali je Košta odbranio!
110' - Oblak gospodari, a selektor isključen!
Prvo odbrana, a potom i iznuđen faul Ronalda.
Direktan crveni karton dobio je selektor Slovenije Matjaž Kek.
105' - Brani Oblak!
Ronaldo nije realizovao penal!
Ostaje 0:0!
102' - Penal za Portugalce!
Drkušić je faulirao Žotu!
100' - Ništa od akcije Portugalaca
Oblak siguran na golu.
95' - Umalo gol Verbiča!
Sjajan šut, ali je blokirao Dijaš.
90+4' - Produžeci!
Kraj regularnog dela meča, bez golova!
90' - Još četiri minuta!
Drama se nastavlja!
90' - Ne da Oblak!
Kakav napad Ronalda, sjajan šut i odbrana nogama Oblaka!
80' - Kakva borba Slovenaca!
Od prvog minuta maksimalna angažovanost koju je sada potvrdio Elšnik sjajnom interevencijom.
70' - Opet Ronaldo...
Slobodnjak koji ide preko gola.
61' - Kakva šteta!
Šeško je pretrčao Pepea, ali je izgubio snagu i traljavo šutirao u kontranapadu.
Ostaje 0:0.
55' - Oblak brani bombu!
Punom snagom je šutirao Ronaldo iz slobodnog udarca, Oblak je maestralno blokirao udarac.
50' - Aktivno na obe strane
Ipak, nema većih opasnosti.
45+2' - Stativa!
Sjajan udarac Dijaša na kraju prvog poluvremena.
45' - Igra se još dva minuta
I dalje nema golova.
44' - Šeško!
Sjajan udarac napadača Slovenije, ali bez gola.
38' - Velika šansa za Slovence!
Šporar je kasnio na dodavanje Stojanovića.
34' - Ronaldova bomba!
Tik iznad prečke posle slobodnog udarca.
30' - Slovenci se otvaraju
Umorila se ekipa Portugalije od žestokog tempa, Slovenci su došli do daha, ali je i dalje njihova odbrana na velikom ispitu.
20' - Status kvo
Miran period utakmice posle niza ataka Portugalaca.
15' - Ronaldo kasni pa traži penal
Traju napadi Portugalije, Slovenija jedva da prelazi centar.
10' - Grčevita odbrana Slovenaca
Još tri dobra napada imala je Portugalija.
5' - Ataci Portugalaca
Veliku šansu za Portugaliju propustio je Leao, Karničnik je sjajno reagovao, a posle kornera probao je i Dijas.
1' - Počela je utakmica!
FRANCUSKA - BELGIJA
90' – Još tri minuta!
Belgija srlja u napad!
85' – Vodi Francuska!
Kolo Muani pogađa u nogu Fertongena, a lopta odlazi u mrežu!
Francuska vodi 1:0!
83' – Kakva šansa!
De Brujne je raspalio sa ivice kaznenog prostora, ali Manjan brani.
I dalje 0:0!
80' – Svi čekaju produžetke?!
Samo po jedna izmena na obe strane, selektori kalkulišu.
70' – Lukaku promašuje!
Najbolja šansa za Belgiju, ali loš šut.
Prethodno je Francuska upisala još nekoliko pokušaja.
Nema golova!
60' – Velika šansa!
Velika greška Salibe, trk Karaska i uklizavanje Ernandesa.
Ostaje 0:0.
50' – I opet šanse

Ukupno čak 12. pokušaj Francuza, nema gola!
46' – Počinje drugo poluvreme
Nema izmena u sastavima.

45' – Kraj prvog poluvremena
Lopta je više bila kod Francuza, međutim Belgija je u jednom kratkom periodu preuezla kontrolu i imali su daleko bolje i ozbiljnije šanse. Međutim, nakon što nisu zatresli mrežu, Belgijanci kao da su se ponovo povukli i to je iskoristila Francuska koja je u poslednjih desetak minuta bila daleko dominantnija.
Posle 45 minuta igre rezultat je 1:1

40' – Francuska ponovo opasnija
Nekoliko minuta traje pritisak francuskih fudbalera, međutim nemaju ideju kako da završe jedan od tih napada.
34' – Velika šansa!
Kunde je uputio odličan centaršut ka Tiramu koji je glaom snažno poslao loptu, ali ona odlazi malo pored desne stative. Bila je ovo velika prilika za Francuze.
26' – Prete Belgijanci
Karasko je imao priliku da uputi šut ka golu, ali šut mu je blokiran od strane francuskih fudbalera.

25' – Problemi kod Francuza
Nepuna dva minuta od žutog kartona za Grizmana isti dobija i Rabio koji će propustiti sledeću utakmicu. Prethodno je žuti karton dobio i Tuameni jer je razgovarao sa sudijom, a nije kapiten, što nije dozvoljeno.
23' – Velika šansa za Belgiju
Žuti karton zbog grubog faula zaradio je Grizman. Izveo je De Brujne posle toga slobodan udarac, lopta je išla ka golu, a Manjan se namučio kako bi odbranio.

18' – Ponovo Francuzi!
Dobro je Tiram ispratio centaršut, zahvatio je loptu glavom, ali je poslao pored gola.
15' – Mbape!
Izveli su Francuz prvi korner, a loptu je posle toga ka mreži uputio Kilijan Mbape. Bio je to snažan šut, ali nedovoljno precizan.
10' – Opasniji Francuzi
Lopta je više kod francuskih fudbalera, a Grizman je imao priliku da stvori dobru priliku az gol. Međutim, kao da se iskusni Francuz i sam zbunio pa je tako slabo šutirao ka golu,a Kastels je imao lak posao.

5' – Nema ozbiljnije pretnje
Po jedan napad videli smo na obe strane, međutim realizacija nije bila dobra u oba slučaja.

1' – Sastavi
Dobro došli!
Pratićemo uživo mečeve osmine finala Evropskog prvenstva između Francuske i Belgije, odnosno Portugalije i Slovenije.