EURO 2024
Evropsko prvenstvo u fudbalu održava se u Nemačkoj od 14. juna do 14. jula 2024. godine. Sva dešavanja pratite uz Sputnjik sport.
Džamal Musijala - Sputnik Srbija

Nemci izbacili Dance – Italijanima otkucao „švajcarski sat“

Reprezentacija Nemačke plasirala se u četvrtfinale Evropskog prvenstva zahvaljujući pobedi nad Danskom u Dortmundu – 2:0. Četa Julijana Nagelsmana opravdala je ulogu favorita, dok su prethodno Italijani ispali od Švajcaraca – 0:2, čime su predali evropsku krunu. „Panceri“ čekaju pobednika duela Španija – Gruzija, a Švajcarci Engleze ili Slovake.
Izuzetno ofanzivno ušli su u meč Nemci. Iako se spekulisalo da bi mogli s dvojicom klasičnih napadača, te da će Niklas Filkrug zaigrati od prvog minuta u tandemu sa Musijalom ili Havercom, to se nije dogodilo.
I pored toga, Nemci su stvorili pregršt šansi u uvodnih 10 minuta, a Kasper Šmajhel je pokazao da je i dalje vrhunski golman. „Pancerima“ je poništen gol Šloterbeka posle kornera već u četvrtom zbog faula Kimiha.
Posle uvodnih 15 minuta totalne ofanzive Nemaca, Danci su se oslobodili pritiska i počeli su da prete preko Eriksena i Hojlunda.
U 36. minutu meč je prekinut zbog provale oblaka, padao je grad, ali su pravi uzrok bile munje i gromovi, a bezbednost fudbalera bila je na prvom mestu i oni su otišli u svlačionicu.
Posle 20ak minuta susret je nastavljen i mreže su mirovale do odlaska na odmor.
U nastavku je ponovo bilo svega i svačega. Prilike na obe strane, a zatim i poništen gol Dancima u 48. minut zbog ofsajda Andresena. VAR je pokazao da je bio u nedozvoljenoj poziciji.
A, onda, samo pet minuta kasnije. Andersena je lopta pogodila u ruku u sopstvenom šesnaestercu i glavni sudija je pokazao na belu tačku. Nepogrešiv sa 11 metara bio je Kai Haverc.
Na krilima tog gola Nemci su „dodali gas“ i Džamal Musijala je u 68. minutu dulirao prednost. Tada je bilo jasno da će domaćin otići u četvrtfinale, a da je za Dance turnir završen.
Pre ovog susreta na terenu su bili Italijani i Švajcarci i „sajdžije“ su održale pravi čas fudbala „Azurima“. Slavili su rezultatom 2:0, golovima Frojlera i Vargasa, pa će sada čekati nedeljni rasplet i osminu finala u kom se sastaju Englezi i Slovaci.
Tokove mečeva mogli ste da pratite u tekstualnom prenosu uz Sputnjik.
NEMAČKA – DANSKA
95' - KRAJ!
Nemačka je u četvrtfinalu Evropskog prvenstva, preskočili su Dance - 2:0.
92' - Poništen gol!
Virc je zatresao mrežu, s tim što je golu prethodio ofsajd.
90' - Još pet minuta
Toliko deli Nemce od plasmana u četvrtfinale.
87' - Totalna ofanziva Danaca
Krenuli su na sve ili ništa.
79' - Menjaju Nemci i Danci
Musijala je izašao, kao i Raum, ušli su Henriks i Virc. Kod Danaca su izašli Hojlund i Eriksen, ušli su Larsen i Vind.
68' - Nemci dupliraju!
Džamal Musijala je rutinski pogodio dalji ugao Šmajhelovog gola. Iskosa s leve strane, pogodio je malu mrežu.
64' - Nemci uveli drugog napadača
Iako vode Nemci će u nastavku susreta igrati sa dvojicom napadača. Izašli su Andrih i Gungodan, a na terenu su Emre Džan i Niklas Filkrug.
59' - Obrukao se Haverc
Vanserijski prijem lopte kojim je dvojcu izbacio i stuštio se ka golu Šmajhela, da bi zatim "bocnuo" čistu loptu pored gola.
58' - Žuti za Aleksandera Baha
Sudario se glavom sa Andrihom i dobio javnu opomenu.
53' - GOL! Vode Nemci!
Haverc je hladnokrvno realizovao jedanaesterac nakon što je jedan Andersen igrao rukom u svom šesnaestercu.
47' - GOL! Ipak ofsajd!
Poništen je pogodak Dancima zbog ofsajda u kom se našao Andersen.
Počelo je drugo poluvreme
Bez izmena tokom pauze.
POLUVREME
Bez golova u meču Nemačka - Danska.
45' - Promašaj Hojlunda
Velika šansa za Dance u finišu prvog poluvremena. Nojer je uspeo da zaustavi Hojlunda u poslednjem trenutku.
41' - Žuti za Hjulmanda
Selektor Danske dobio je žuti karton zbog prigovora glavnom arbitru.
37' - Kakva prilika za Nemce!
Haverc je iz blizine pogodio pravo u Šmajhela. Zatim je glavom zapretio i Šloterbek.
Meč je nastavljen!
Igrači su ponovo na terenu, i posle kraćeg zagrevanja meč je nastavljen. Prekid je trajao nešto više od 20 minuta.
36' - PREKID!
Počeo je jak pljusak, pada i grad u Dortmundu i glavni arbitar je odlučio da zbog munja i gromova prekine meč.
33' - Sane sve upropastio
Imali su Nemci kontru "četiri na četiri", ali je Liroj Sane petljao i na kraju je izgubio loptu.
29' - Opao tempo
Posle velikog broja prilika i brojnih uzbuđenja, trenutno se ništa posebno ne događa na terenu. Danci su se oslobodili početnog pritiska domaćina EP.
21' - Korner za Dance
Eriksen je šutirao, a izblokirao ga je Ridiger, posle čega je usledio prvi udarac iz ugla za Dance.
10' - Šmajhel čuva Dance
Haverc je zamalo promenio rezultat.
7' - "Projektil" Kimiha
Fantastično je to skinuo Šmajhel.
4' - Poništen gol!
Levi bek Raum ušunjao se u peterac Danaca i izborio je korner za Nemačku iz kog je Šloterbek postigao gol, ali je on poništen zbog faula Jošue Kimiha.
Počeo je meč!
Nemačka ima prvi napad i nastupa u beloj opremi, a Danci su u tradicionalno crvenoj.
Meč će uskoro početi
Manje od pet minuta ostalo je do početka susreta. Fudbaleri su na terenu u toku je intoniranje himni.
Poznate su startne postave:
Nemačka: Nojer - Kimih, Ridiger, Šloterbek, Raum - Andrih, Kros - Sane, Gindogan, Musijala - Haverc.
Danska: Šmajhel - Andresen, Vestergard, Kristensen - Ba, Dilejni, Hejbjerg, Mele - Olsen, Hojlund - Eriksen.
Uskoro će početi i drugi meč osmine finala.
ŠVAJCARSKA – ITALIJA
Švajcarska je u prvom meču osmine finala bez većih problema pobedila Italiju rezultatom 2:0. Po gol u oba poluvremena, prvo Frjoler u 37. minutu, a onda i Vargas po izlasku iz svlačionice posle 15-minutne pauze. Azuri koji su u Nemačku stigli s titulom prvaka Evrope idu kući, a „sajdžije“ čekaju pobednika duela Engleska – Slovačka.
Od početka susreta izabranici Hakan Jakina ušli su čvrsto i samouvereno, bez previše respekta što naspram sebe imaju evropske prvake Italijane.
Džaka i ekipa, pretili su od samog početka, a ofanzivna igra krunisana je golom Rema Frojlera u 37. minutu, kada je nekoliko igrača Italije propustilo priliku da spreči iskusnog defanzivca da levom nogom matira, do tog trenutka, nesavladivog Đanluiđija Donarumu.
Do odlaska na 15-minutnu pauzu mreže su mirovale, da bi u nastavku usledio „hladan tuš“ za izabranike Lučana Spaletija.
Tek što su fudbaleri dve selekcije izašli na teren i tek što je Poljak Šimon Marčinjak dao znak da se krene s centra, Vargas je postigao evrogol. „Otvorio“ je desno stopalo i pogodio dalji ugao gola Italije. Pružio se Donaruma koliko je dug, ali spasa nije bilo.
U nastavku su, sada već bivši prvaci Evrope, mogli da prepolove prednost. Prvo je Fabijan Šer pogodio sopstvenu stativu, a savladan je već bio Zomer. Stativa je i u 73. minutu bila saveznik Švajcarske, posle udarca, inače „nevidljivog“ Skamake.
Do kraja susreta mreže su mirovale i Švajcarska je potpuno zasluženo prvo četvrtfinalista i čekaće boljeg iz duela Engleska – Slovačka koji je na programu u nedelju od 18 časova.
92' - KRAJ!
Švajcarska je u četvrtfinalu, posle pobede nad Italijom rezultatom 2:0 (1:0).
90' - Još samo dva minuta
Toliko je produžen susret.
87' - Italijani tražili penal
Marčinjak samo odmahnuo rukom!
83' - Vreme radi za Švajcarce
Italiji je potrebno čudo, jer manje od 10 minuta pre kraja imaju dva gola zaostatka.
73' - Stativa!
Još jedna koju pogađaju Italijani. Ovoga puta Skamaka.
64' - Italija kreće u juriš!
Sa dva špica zaigraće Azuri. Izašao je Barela, a ušao klasičan napadač Retegi, koji će se priključiti Skamaki.
53' - Stativa!
Švajcarci su imali sreće, jer je Šer jednu loptu glavom skrenuo i ona je prevarila Zomera, ali se odbila od stative.
46' - Šok na startu - Švajcarci vode 2:0!
Tek što se lopta zakotljala s centra, Vargas je rezantnim udarcem uspeo da pogodi dalji ugao gola Đanluiđija Donarume. Strašan gol, "otvorio" je stopalo i s nekih 15 metara poslao loptu u gornji desni ugao gola Italije.
45+3' - POLUVREME
Švajcarska potpuno zasluženo vodi rezultatom 1:0. Donaruma je u nekoliko navrata sačuvao Italiju.
45' - Lukavi Rider
Brani Donaruma udarac Švajcarca iz slobodnog udarca u bliži ugao.
37' - GOOOL! Vodi Švajcarska
Strelac je Remo Frojler! Vešto je smestio loptu iza leđa Đanluiđija Donarume. Švajcarska zasluženo vodi!
35' - Barela "požuteo"
Poljak Šimon Marčinjak pokazao je žuti karton Bareli, zbog prekršaja s leđa na sredini terena.
31' - Rodrigez zapretio
Oprobao je levonogi defanzivac Švajcarske udarac, a lopta otišla preko gola.
24' - Brani Donaruma!
Veliku priliku propustio je Bril Embolo, čiji je udarac iz neposredne blizine fantastično odbranio Đanluiđi Donaruma.
19' - Ofsajd!
Mogla je Italija da stigne do vođstva da se Di Lorenco nije našao u ofsajdu i da nije traljavo reagovao posle prekida koji je lukavo izveo Barela. Ostaje 0:0.
15' - Nepovezani Italijani
Azuri nikako ne uspevaju da dođu do željene igre, puno grešaka, i za sada je Švajcarska bolji i konkretniji tim.
8' - Barela povređen
Nikolo Barela završio je na travi posle duela na sredini terena sa Remo Frojlerom. Na sreću po Italijane, vezista Intera nastavio je meč posle ukazane lekarske pomoći.
3' - Švajcarci prvi zapretili
Izveli su i prvi korner u dosadašnjem toku meča, s tim što nema većih uzbuđenja pred oba gola.
Meč je počeo
Italijani igraju u kompletno plavoj opremi, Švajcarci su u crvenoj garnituri.
Pobednik ide na boljeg iz meča Engleska - Slovačka.
Manje od pet minuta ostalo je do početka prvog meča osmine finala Evropskog prvenstva u Nemačkoj.
Remi kao tradicija!
U poslednjih pet duela ove dve reprezentacije, čak četiri puta bilo je nerešeno, dok je jedinu pobedu upisala Italija rezultatom 3:0.
Poznate su startne postave
Švajcarska: Zomer - Šer, Akanđi, Rodrigez - Ebišer, Frjoler, Džaka, Rider - Vargas, Embolo, Ndoje.
Italija: Donaruma - Di Lorenco, Mančini, Bastoni, Darmian - Kristante, Fađoli, Barela - Kjeza, Skamaka, El Šaravi.
Dobro došli!
Pratićemo uživo prve mečeve osmine finala Evropskog prvenstva u kojima se sastaju Švajcarska i Italija, odnosno Nemačka i Danska.