EURO 2024
Evropsko prvenstvo u fudbalu održava se u Nemačkoj od 14. juna do 14. jula 2024. godine. Sva dešavanja pratite uz Sputnjik sport.
Francuska Holandija - Sputnik Srbija

Francuzi i Holanđani servirali prvi „krompir“ na EP – Austrija bolja od Poljske, Ukrajina od Slovačke

Fudbaleri Holandije i Francuske odigrali su prvu utakmicu bez golova na Evropskom prvenstvu. Prethodno je Austrija savladala Poljsku rezultatom 3:1, dok je Ukrajina u prvom meču dana pobedila Slovačku rezultatom 2:1.
Pravi fudbalski spektakl očekivao se od fudbalera Holandije i Francuske i istina bilo je sjajnih prilika na obe strane, ali nijedna nije iskorišćena.
Najviše je šansi propustio Grizman koji se u nekoliko navrata nalazio u odličnim prilikama da Francuskoj donese prednost, ali lopta nikako nije odlazila u mrežu.
Holanđani su u drugom poluvremenu bili znatno bleđi, Francuzi sve opasniji, ali kako to obično biva često stigne kazna za propuštene šanse.
U 69. minutu Ćavi Simons zatresao je mrežu, ali sreća Holanđana bila je kratkog daha jer je pogoddak poništen zbog ofsajda.
Ništa se konkretnije nije dogodilo do kraja meča i tako su Holanđani i Francuzi servirali prvi "krompir" na Evropskom prvenstvu, odnosno ovo je bio prvi duel koji je završen bez gola.
Standings provided by Sofascore
Prethodno je Austrija savladala Poljsku rezultatom 3:1. Od prvog minuta je Austrija napala Poljsku i već u devetom minutu došli su do prednosti golom Traunera.
U drugom delu prvog poluvremena probudili su se Poljaci, a u 30. minutu za izjednačenje je pogodio Pjotek.
Austrijanci su bolje otvorili drugo poluvreme, napadali su, a Poljacima nije pomoglo ni to što je po prvi put od početka Evropskog prvenstva na terenu bio Robert Levandovski.
U 66. minutu za novo vođstvo Austrije mrežu je zatresao Baumgartner. To im nije bilo dovoljno i nastavili su da stvaraju šanse.
Veliku priliku imao je Meler u 77. minutu, ali kako bi ga sprečio da postigne gol Ščesni ga je oborio i tako napravio penal.
Sa bele tačke šutirao je Marko Arnautović, fudbaler srpskog porekla, koji je pogodio za 3:1. Nedugo zatim Marko je izašao sa terena, a ovu utakmicu podneo je očigledno veoma emotivno jer se videlo da nije uspeo da zadrži suze.
U prvom meču dana Ukrajina je savladala Slovačku rezultatom 2:1.
Odlično su ušli u utakmicu fudbaleri Slovačke koji su od starta kontrolisali ritam i vrlo rano počeli da napadaju.
U 17. minutu Ivan Šranc odlično je ispratio centaršut i glavom je zatresao mrežu. Vladali su Slovaci terenom i u nastavku meča, ali kako je prvo poluvreme počelo da se bliži kraju tako su Ukrajinci stvarali sve više prilika.
Da mogu da budu opasniji dokazali su u 54. minutu kada je mrežu za izjednačenje zatresao Šaparenko. Od tog momenta ukrajinski fudbaleri preuzeli su inicijativu, da bi u 80. minutu napravili potpuno preokret.
Šaparenko je poslao dugu loptu, uspeo je do nje da dođe Jeremčuk koji postiže gol za prednost Ukrajine.
Tokove mečeva mogli ste da pratite uz Sputnjik, a u rubrici Sadržaj odaberite svoju omiljenu utakmicu.
08:11 21.06.2024
08:09 21.06.2024
SEMAFOR
Slovačka - Ukrajina 1:2 (1:0)
(Šranc 17'- Šaparenko 54', Jaremčuk 80')
Poljska - Austrija 1:3 (1:1)
(Pjontek 30' - Trauner 9', Baurgartner 67', Arnautović 78')
Holandija - Francuska 0:0
HOLANDIJA - FRANCUSKA

95' – Kraj
Nema pobednika, rezultat je 0:0.

90+5' – Još pet minuta se igra
Ima li vremena sa gol?

89' – Nesebičnost košta Francuze
Rabio je mogao sam da završi akciju jer je bio blizu gola, ali nesebično je tražio Komana koji je bio daleko od te lopte.

85' – Grizman nastavlja sa promašajima
Žiru je poslao loptu ka Grizmanu, ali ni ova priliku ne koristi Francuz.

75' – Izmene
Dembele izlazi, umeesto njega uzlazi Koman. Turam menja Žiru. Prethodno je izašao Simons,a ušao Vajnaldum.

69' – Holandiji poništen gol
Ćavi Simons kaznio je sve promašene šanse Francuske, ali gol je poništen zbog ofsajda.Smetao je Manjanu igrač Holandije koji je bio u ofsajdu i zbog toga što je uticao na igru pogodak nije mogao da bude važeći.

65' – Grizmana neće pa neće
Kante je bio nesebičan, dodao je Grizmanu koji ponovo propušta veliku šansu.

62' – Prilika za Francusku
Džuanemi glavom šalje loptu malo iznad prečke. Nije ovo bila lošra prilika za Francuze.

52' – Loše...
Kante je bio nestrpljiv, šutirao je iz nešto veće daljine i ta lopta nije bila velika pretnja po golmana Holandije.
46' – Počelo je drugo poluvreme
Nije bilo promena u sastavima.

45' – Kraj prvog poluvremena
Videli smo nekoliko velikih šansi, ali i velikih promašaja na obe strane.

38' – Bledi Francuzi
Slobodan udarac izveo je Grizman, ali nije bilo saigrača koji bi ga ispratio.

28' – Još jedna propuštena šansa
Markus Tursam je dobro primio pas, imao je vremena da se namesti i našao se u odličnoj prilici, ali nije bio dovoljno precizan. Propustio je lepu priliku.

26' – I dalje bez golova
Za nijansu veći posed lopte ima Francuska, ali Holanđani imaju opasnije napade.

17' – Šansa!
Odličan šut uputio je ka golu Francuske Gakpo, ali dobro je reagovao Manjan.

14' – Neverovatan promašaj!
Okliznuo se Grizman dok je gol bio prazan i tako je propuštena velika šansa za Francusku.

4' – Ne čekaju ni Francuzi
Grizman je primio lep pas i snažno šutirao, ali se dobro snašao Verbrugen.

1' – Holandija krenula furiozno
Odmah je napala Holandija!Frimpong je odlično šutirao, ali i propustio veliku šansu.

1' Sastavi
POLJSKA - AUSTRIJA

Fudbaleri Austrije savladali su Poljsku rezultatom 3:1 u drugom kolu grupne faze Evropskog prvenstva.

Od prvog minuta je Austrija napala Poljsku i već u devetom minutu došli su do prednosti golom Traunera.
Veliku priliku imao je Meler u 77. minutu, ali kako bi ga sprečio da postigne gol Ščesni ga je oborio i tako napravio penal. Sa bele tačke šutirao je Marko Arnautović, fudbaler srpskog porekla, koji je pogodio za 3:1.
Nedugo zatim Marko je izašao sa terena, a ovu utakmicu podneo je očigledno veoma emotivno jer se videlo da nije uspeo da zadrži suze.

90' – Kraj! Pobeda Austrije 3:1

90+4' – Još četiri minuta
Teško je da Poljaci bilo šta mogu da promene.

85' – Neverovatno...
Prazan gol promašio je Lajmer!

84' – Nova opasnost
Potpuno je ispala odbbrana Austrije i morao je gol da spasava Ščesni koji je upisao novu sjajnu intervenciju.

78' – GOL! Austrija vodi 3:1
Arnautović je šutirao sa bele tačke i pogodio za ubedljivu prednost Austrije.

77' – Penal!
Ščesni je oborio Melera i Austrija dobija penal.

67' – GOL! Austrija ponovo vodi 2:1
Baugartner je strelac posle asistencije Arnautovića.

63' – Opasna Austrija
Veliku gužvu pred golom Poljske nije uspeo da iskoristi Marko Arnautović.Nedugo zatim Levandosvki je bio grub i zaradio je žuti karton.

59' – Levandovski na terenu
Slavni Robert Levandovski prvi put izlazi na teren na ovom Evropskom prvenstvu.Izašao je Pjontek, strelac prvog gola.

51' – Napada Austrija
Poš je uspeo da se izbori sa odbranom poljskog tima, ali njegov udarac glavom nije bio precizan.

Po jedna promena u oba tima. Za Poljake je umesto Pjotrovksog ušao Moder, dok je kod Austrije iz igre izašao Grilič, a ušao je Vimer.

Maestralan šut uputio je Zelinski, ali je još maestralnije odbranio Penc.

39' – Austrija zapretila
Zabicer se predugo nameštao i tako nije iskoristio veliku šansu.

30' – GOL! Poljska je izjednačila 1:1
Nekoliko minuta Poljaci vrše pritisak na protivnika,a onda u 30. minutu posle promašaja saigrača Pjontek postiže pogodak.

18' – Još jedna šansa
Ponovo su se poljski fudbaleri približili protivničkom golu, ali novu šansu nije iskoristio Zalevski koji je volej poslao iznad prečke.

17' – Prilika za Poljasku
Zelinski nije iskoristio šansu, a Poljaci su ljuti na sudiji jer je delovalo da je lopta pogodila jednog od igrača Austrije u ruku.

9' – GOL! Vodi Austrija 1:0
Napadaju od prvog minuta a već u devetom se to isplatilo. Ispali su Poljaci, a to koristi Trauner koji glavom postiže pogodak.

3' – Opasna Austrija
Ofanzivnije i bolje su Austrijanci ušli u meč. Lopta uglavnom ide ka Arnautoviću koji još uvek traži konkretniju šansu.

1' – Sastavi
SLOVAČKA - UKRAJINA

Fudbaleri Ukrajine savladali su selekciju Slovačke u drugom kolu grupne faze Evropskog prvenstva rezultatom 2:1.
Odlično su ušli u utakmicu fudbaleri Slovačke koji su od starta kontrolisali ritam i vrlo rano počeli da napadaju. U 17. minutu Ivan Šranc odlično je ispratio centaršut i glavom je zatresao mrežu.
Vladali su Slovaci terenom i u nastavku meča, ali kako je prvo poluvreme počelo da se bliži kraju tako su Ukrajinci stvarali sve više prilika.
Da mogu da budu opasniji dokazali su u 54. minutu kada je mrežu za izjednačenje zatresao Šaparenko.
Od tog momenta ukrajinski fudbaleri preuzeli su inicijativu, da bi u 80. minutu napravili potpuno preokret.

Situacija se u grupi E sada zakomplikovala. Slovačka, Rumunija i Ukrajina imaju po tri boda, dok je Belgija i dalje na nuli, ali im sledi meč sa Rumunima.

90' – Kraj! Pobeda Ukrajine 2:1
U poslednjih desetak minuta meča nije bilo konkretnijih prilika sa obe strane. Ukrajina je uspela da se odbrani i sačuva prednost odnosno upiše prvu pobedu na Evropskom prvenstvu.

80' – Preokret! Ukrajina vodi 2:1
Duga lopta ka Jeremčuku bila je kobna za Slovačku. Ukrajina je povela.

71' – Ukrajina nastavlja ka golu
Ni posle izmena u ekipi Slovačke nema previše promena. Ukrajinci i dalje napadaju i kontrolišu ritam utakmice.

62' – Problemi za Slovačku
Slovačka sada ima nove probleme. Hančko se povredio, ali je odlučio da ostane na terenu.

61' – Sve opasnija Ukrajina
Posle postignutog gola Ukrajinci nastavljaju da vrše pritisak na Slovake. Šaparenko je uputio novi šut ka gol, ali ovoga puta mreža se nije zatresla.

54' – GOL! Ukrajina izjednačila 1:1
Šaparenko je strelac gola za Ukrajinu.

Na samom startu žestoko su se sudarili slovački i ukrajinski fudbaler, a Pekarik je gore prošao.

Osam puta su Ukrajinci šutirali ka golu, ali Slovačka je sa druge strane imala bolje prilike od kojih je jednu i iskoristila.

44' – Lepa šansa za Slovačku
Pravi projektil ka golu Ukrajine poslao je Haraslin, ali je golman je odlično odbranio.
34' – Ukrajinci nastavljaju da prete
Najpre lepa akcija, a onda i stativa. Ostala je lopta kod Ukrajinca, ali na kraju nisu uspeli da iskoriste gužvu.
28' – Šansa za Ukrajinu
Dobik je imao priliku da izjednači, ali klizećim startom mu je uspešno blokiran šut.

17' – GOL! Slovačka vodi 1:0
Šranc je strelac.Odlično je ispratio centaršut i glavom poslao loptu u mrežu.

13' – Propuštena prilika za Ukrajince
Fudbaleri Ukrajine krenuli su napred, Braško je šutnuo ka golu, ali bio je to lak posao za Dubravku.

10' – Preti Slovačka
Vrše pritisak Slovaci, lopta je uglavnom kod njih i imali su odličnu šansu, ali je Trubin dobro sačuvao mrežu.

3' – Gruba igra Ukrajine
U trećem minutu Jarmolenko je bio izuzetno agresivan i bio je blizu žutog kartona. Slovaci sa druge strane žure i greše.

1' – Poznati sastavi Slovačke i Ukrajine
08:10 21.06.2024
Dobro došli
Novi trostruki program na Evropskom prvenstvu je pred nama. Pratite uz Sputnjik uživo tekstualne prenose svih utakmica.