EURO 2024
Evropsko prvenstvo u fudbalu održava se u Nemačkoj od 14. juna do 14. jula 2024. godine. Sva dešavanja pratite uz Sputnjik sport.
Kristijano Ronaldo - Sputnik Srbija

Portugalcima veliki preokret, Ronaldu istorija – Turcima velika pobeda nad Gruzijom

Petog dana Evropskog prvenstva prvo je reprezentacija Turske nadigrala Gruziju sa 3:1, a potom je Portugalija nekako slomila otpor Čeha - 2:1.
Reprezentacije Portugalije stigla je kao jedan od najvećih favorita na Evropsko prvenstvo, ali su se namučili sa Češkom. Na kraju može da bude veoma zadovoljna što je došlado pobede i do tri boda – 2:1 (0:0). Odlučujući gol postigao je Fransisko Konseisao u 91. minutu.
Duel Portugalije i Češke obeležili su i rekordi Kristijana Ronalda i Pepea. Kristijano je postao jedini igrač koji je nastupao na šest evropskih prvenstava.
Sa druge strane, Pepe postao je najstariji igrač u istoriji evropskih prvenstava. Pepe, koji je fudbaler Porta, ima 41 godinu i 113 dana, prethodni rekorder bio je Mađar Gabor Kiralji koji je imao 40 godina i 86 dana kada je 2016. godine igrao protiv Belgije.
Portugalci su imali potpunu kontrolu utakmice u prvom poluvremenu, ali su se sve vreme mučili da pronađu ideju u poslednjoj trećini terena.
Kada se videlo da Portugalci nemaju rešenje za „blok“ Čeha, dogodio se 61. minut i sjajan gol Provoda koji je šokirao ekipu koju predvodi Ronaldo.
Portugalci su uspeli nekako da se vrate u meč i to posle autogola Hranača koji se nije snašao u 69. minutu.
Dali su Portugalci gol preko Žote, ali je on poništen zbog ofsajda Ronalda. Ali, gol Konseisaa u 91. minutu nije poništen i tako su Portugalci slavili.
Standings provided by Sofascore
Fudbaleri Turske i Gruzije odigrali su veoma zanimljiv susret na Evropskom prvenstvu, a dobili su ga Turci sa 3:1 (1:1).
Golove za pobednički su postigli Mulder u 25, Arda Guler u 66. minutu i Akturkoglu u 96. minutu, a zapravo se ne zna šta je bilo lepše za videti. Prave su to majstorije bile kod prva dva pogotka. Prvi gol je pao posle voleja, a drugi posle prave rakete od šuta. Treći je bio zanimljiv jer je Akturkolgu pretrčao mnogo metara i dao gol na praznu mrežu.
Gol za Gruzine postigao je Mikutadze u 32. minutu, imali su i prečku, ne bi bilo nezasluženo da su možda čak i osvojili bod, ali na kraju su ostali praznih džepova.
Velika pobeda za Tursku koja u Nemačkoj ima zaista veliku podršku sa tribina, a kada su davali golove kamera se bukvalno tresla prilikom prenosa.
Na kraju mogu da budu jako zadovoljni Turci, a Gruzini će da žale za dve velike šanse u nadoknadi vremena pri rezultatu 2:1.
Tokove mečeva Evropskog prvenstva možete da pratite uz Sputnjik, a u odeljku Sadržaj izaberite omiljenu utakmicu:
18:14 15.06.2024
18:13 15.06.2024
18:11 15.06.2024
SEMAFOR
Turska – Gruzija 3:1 (1:1)
(Mulder 25', Arda Guler 66', Akturkoglu 96' - Mikutadze 32')
Portugalija – Češka 2:1 (0:0)
(Hranač 69 autogol, Konseisao 91'- Provod 61')
PORTUGALIJA – ČEŠKA
Duel Portugalije i Češke obeležili su i rekordi KristijanaRonalda i Pepea. Kristijano je postao jedini igrač koji je nastupao na šest evropskih prvenstava.
Kraj
Pobeda Portugalaca!
91' – Gooool - vodi Portugalija!
Konseisao je postigao gol i pokazao se kao zlatna izmena, preokret - 2:1!
87' – Poništen gol Portugalije
Potpuni preokret Portugalaca je bio na horizontu, ali je Ronaldo bio u ofsajdu pa je poništen pogodak Žote. Ostaje 1:1
80' – I dalje 1:1
Česi sve rade kako bi se odbranili i odneli bod sa ove utakmice. Probao je Souček, mogli su Česi i do prednosti.
70' – Izjednačenje - 1:1!
Autogol su postigli Česi, Portugalci stižu do izjednačenja posle autogola Hranača koji je smetao svom golmanu i ništa nije dobro doneo svojoj ekipi. Imali su Portugalci sreće
61' – Gooooool, Česi u prednosti - 0:1!
Provod je šutirao sa distance i postigao jako lep pogodak. Kakav šok, Česi su dali gol u 61. minutu i poveli!
58' – Šut Ronalda iz slobodnog udarca
Probao je Kristijano, ali nije bilo dovoljno snage u udarcu - 0:0
55' – Probao je Ronaldo
Bio je Ronaldo u skoku, ali je od svega Portugalija dobila samo korner - 0:0
46' – Počelo je drugo poluvreme
Portugalci imaju još 45 minuta da dokažu zbog čega su ušli u duel kao favoriti. Probao je Dalo udarcem levom nogom, ostaje - 0:0
45' – Poluvreme
Bez golova u prvih 45 minuta
41' – Portugalci bez ideje
Muče se Portugalci, nemaju ideju kako da probiju Čehe, ali zato drže loptu i imaju gomilu vremena da pronađu način - 0:0
32' – Zicer za Ronalda
Našao se Ronaldo sam ispred gola, nije uspeo da pogodi, ali možda je ipak bio i ofsajd pa bi gol, i da ga je dao, u tom slučaju bio poništen - 0:0
21' – Novi pokušaj
Probao je Ruben Dijas sa udarcem sa distance, ali je izblokiran i Portugalci su došli do kornera. Ali, nisu ozbiljnije zapretili - 0:0
15' – Kiša u Lajpcigu
Počela je da pada jaka kiša u Lajpcigu, Portugalci imaju posed lopte, napadaju po levoj strani, ali bez prave završnice - 0:0
8' – Šansa za Ronalda
Probao je Ronaldo glavom, nije to bila loša šansa, ali jeste slab pokušaj. Ostaje 0:0
3' – Pepeov rekord
Portugalski fudbaler Pepe postao je najstariji igrač u istoriji evropskih prvenstava, pošto je večeras započeo utakmicu protiv Češke. Pepe, koji je fudbaler Porta, ima 41 godinu i 113 dana, prethodni rekorder bio je Mađar Gabor Kiralji koji je imao 40 godina i 86 dana kada je 2016. godine igrao protiv Belgije. Ukoliko do kraja takmičenja Pepe postigne gol, postaće i najstariji strelac u istoriji prvenstava.
1' – Ronaldo u prvoj postavi, utakmica je počela
Ronaldo će igrati u prvoj postavi reprezentacije Portugalije. Portugalski fudbaler postao je jedini igrač koji je nastupao na šest evropskih prvenstava!
TURSKA – GRUZIJA
KRAJ
Meč je završen pobedom Turske od 3:1.
96' – Turska potvrđuje pobedu - gol!
Izašao je golman Gruzije, ostavio praznu mrežu, usledila je kontra i Turska slavi sa 3:1!
93' – Sreća za Tursku
Gruzini su propustili veliku šansu za osvajanje boda. Potom još jedna šansa, ali nisu imali sreće Gruzini.
90' – Šest minuta nadoknade
Igra se nadoknada vremena...
86' – Dobra šansa za Turke
Jazidži je imao šansu da reši duel, ali je golman Gruzije fantastično odreagovao.
80' – Turci čuvaju prednost
Deluje da sve ide na vodenicu Turaka, ali moraju još 10 minuta da sačuvaju prednost od 2:1.
70' – Prečka!
Pogađa Gruzija prečku, mogla je do izjednačenja. Kočorašvili je bio u šansi
66' – Goooool - 2:1 za Tursku!
Kakav gol, Turci vode 2:1! Arda Guler je postigao prelep pogodak, zaista se ne zna da li je bio lepši prvi ili drugi gol Turske. Možda ipak drugi za nijansu lepši.
61' – Šansa za Gruziju
Kvarachelija je bio u šansi. Kada Gruzija dođe do šanse, obično to budu jako dobri i konkretni napadi. Ostalo je 1:1
54' – Napadi sa obe strane
Napadali su i Gruzini, imaju šanse i Turci, dobra utakmica, ali za sada ostaje 1:1
Startovao je drugi deo igre, mogla je možda Turska do još jednog gola odmah na startu, ali se odbranila Gruzija. Ostaje 1:1
Na poluvremenu je 1:1, mogla je čak i Gruzija da povede, ali i Turska da ima prednost od 2:0, tako da je ovo možda i najrealniji rezultat posle prvih 45 minuta duela.
32' – Izjednačenje - 1:1!
Bio je to dugačak napad, prošli su Gruzini po desnoj strani, ubacili loptu i na kraju su stigli do poravnanja. Malopre su mogli da gube 0:2, a sada je 1:1! Mikutadze je bio strelac.
28' – Još jedan gol, ali poništen
Dala je Turska gol, potom se čekao VAR i dosuđeno je da ipak ostaje 1:0, jer je bio ofsajd. A, lepo su se radovali navijači Turske, za badava, ispostaviće se.
26' – Gol! Vodi Turska 1:0
Fantastičan gol uraka, volej je to bio, lopta je poput rakete ušla u mrežu - 1:0! Mulder je bio vinovnik ovog fantastičnog poteza.
21' – Tuča i prokišnjavanje pred meč
Dobar momenat da istaknemo da je pred početak ovog duela došlo do tuče navijača dve reprezentacije. U tuči koja se dogodila sat vremena pre početka utakmice, učestvovalo je četrdesetak navijača obe selekcije, policija je brzo reagovala i situacija se smirila. Utakmici je takođe prethodio veliki pljusak pa je na nekoliko mesta prokišnjavao krov stadiona u Dortmundu.
10' – Stativa!
Velika šansa! Ajhan je šutirao sa distance, pogodio je stativu, bila je Turska jako blizu da povede. Ostaje 0:0
7' – Turski napadi
Čalhanoglu je probao udarac sa distance, ali je izblokiran.
1' – Počela je prva utakmica dana između Turske i Gruzije
18:12 15.06.2024
Dobro došli!
Pratićemo uživo mečeve petog dana Evropskog prvenstva, igraju Turska i Gruzija, odnosno Portugalija i Češka.