EURO 2024
Evropsko prvenstvo u fudbalu održava se u Nemačkoj od 14. juna do 14. jula 2024. godine. Sva dešavanja pratite uz Sputnjik sport.
Kilijan Mbape - Sputnik Srbija

Autogol za minimalac Francuza i dva šoka u jednom danu!

Spuštena je zavesa i na četvrti dan Evropskog prvenstva u Nemačkoj, u kom su viđena dva šoka i jedna pobeda favorita. Belgija je pala pred Slovačkom, Ukrajina pred Rumunijom, dok su Francuzi slavili protiv Austrije autogolom Vebera.
Reprezentacija Francuske, koja uz Englesku i Italiju slovi za jednog od najvećih favorita za osvajanje Evropskog prvenstva u Nemačkoj, savladala je „na mišiće“ Austrijance.
Gol odluke dogodio se u 38. minutu kada je sopstvenu mrežu neshvatljivo, posle centrašuta Kilijana Mbapea, zatresao Maksimilijan Veber.
Nešto što iole ozbiljnom štoperu nikako ne bi smelo da se desi. Nejasno je šta ja je uopšte pokušao, kada je glavom skrenuo loptu i prevario svog golmana Penca.
Mirovale su mreže u do odlaska na poluvreme, da bi tačno u 10. minutu nastavka usledio nedopustiv promašaj prve zvezde „trikolora“ Mbapea.
Izbio je „oči u oči“ sa Pencom, mogao je da bira gde da mu šutira, a učinio je to neprecizno, pored gola, iako je imao sve vreme ovog sveta.
Takva greka na kraju nije koštala četu selektora Didijea Dešana, koja je za razliku od Belgije i Ukrajine, izbegla šok na premijeri EP.
Francuzi su se izjednačili sa Holanđanima po broju bodova u Grupi D, dok su Poljaci i Austrijanci bez bodova.
Standings provided by Sofascore
Tokove mečeva mogli ste da pratite uz Sputnjik u tekstulnom prenosu.
AUSTRIJA – FRANCUSKA
99' - KRAJ MEČA!
Minimalac Francuza u prvom meču na EP protiv Austrije.
90' - Još devet minuta
Ozbiljna nadoknada zbog velikog broja prekida prouzrokovanim povredama i žestokim duelima.
88' - Mbape pustio krv, pa izašao
Posle Grizmana, krvario je i Kilijan Mbape koji je dobio jak udarac u nos. Umesto njega na terenu je Olivije Žiru. Izašao je i Grizman, a ušao Fofana.
79' - SUDAR!
Baumgartner je išao na ničiju loptu i stigao je pre Manjana, posle čega se đonom kopačke zakucao u njegove grudi. Trenutno se golmanu Francuske ukazuje pomoć, a Baumgartner je dobio žuti karton.
75' - Krvari Grizman
Posle udarca glavom o reklamu, sada mu je stradalo koleno. Pao mu je na potkolenicu jedan fudbaler Austrije.
68' - Penc brani
Tiram je oprobao udarac iz blizine, a golman Austrije je sjajno odbranio.
62' - Austrijanci traže penal
Zabicer se našao "u sendviču" između dvojice štopera Francuza. Pao je, ali je glavni sudija Manzano samo odmahnuo rukom.
59' - Arnautović je u igri
Zamenio je Gregoriča i odmah poneo kapitensku traku.
55' - Obrukao se Mbape
Mogao je da pita Kilijan Mbape golmana Austrije gde da mu šutira, i promašio je čitav gol iz idealne situacije.
46' - Počelo je drugo poluvreme
Austrijanci će pokušati da stignu do izjednačenja, dok će Francuzi verovatno jurišati po drugi gol koji bi im trasirao put ka pobedi.
45' - POLUVREME
Samo minut je bio produžen prvi deo igre, posle kog Francuzi imaju gol prednosti.
38' - AUTOGOL!
Vodi Francuska! Maksimilijan Veber matirao je sopstvenog golmana posle oštrog centaršuta Kilijana Mbapea.
36' - Kakva šansa!
Zabicer je uposlio Baumgartnera, koji je izbio "oči u oči" sa Manjanom, a golman Francuske izašao je kao pobednik iz tog duela.
34' - Novi karton
Kod Austrijana je javnu opomenu dobio i Mvene. Mogao bi to da bude ozbiljan problem za reprezentaciju Ralfa Rangnika.
25' - Prete i Austrijanci
Oslobodili su se pritiska Francuza. Dobar je tempo, a Austrijanci su zapretili preko Baugmartnera i Lajmera.
16' - Pregrubi Austrijanci
Hesus Hil manzano pokazao je žuti karton Maksimilijanu Veberu zbog grupe igre. Oštro igraju Austrijanci.
8' - Velika šansa
Kilijan Mbape se stuštio u srce kaznenog prostora Austrije i šutirao je u spoljni deo mreže. Velika šansa za Francuze.
1' - Počeo je meč
Francuska je u beloj opremi i napada s leve na desnu stranu, Austrija igra u crvenoj garnituri.
Poznate su startne postave, meč će uskoro početi
BELGIJA – SLOVAČKA
Najveće iznenađenje u dosadašnjem toku Evropskog prvenstva u Nemačkoj priredili su Slovaci.
Uspeli su da šokiraju Belgijance, golom Štranca u sedmom minutu.Belgijanci su bili apsolutni favoriti, imali su više od igre, postigli su više golova od rivala, tačnije, sam ih je postigao Romelu Lukaku, ali su oba gola opravdano poništen.
Prvo prvi u 56. minutu nakon što se našao u ofsajdu, kada je sa dva metra ubacio loptu u mrežu Dubravke.Činilo se da će „đavoli“ izbeći poraza, kada je Lukaku ponovo zatresao mrežu na asistenciju rezerviste Opende.Ipak, ništa ni od tog gola. Openda je stvorio prednost u odnosu na duel sa rivalom iz Slovačke, nakon to je dao sebi for rukom i VAR proveera je to potvrdila.Gol je poništen, a Belgija do kraja nije uspela da poravna rezultat i na kraju su De Brujne i ostali asovi Belgije pognute glave napustili teren.Šok do šoka u Grupi E, prvo je Rumunija razbila Ukrajinu 3:0, a onda je Slovačka nokautirala Belgiju.
97' - KRAJ!
Šokantan poraz Belgije na startu Evropskog prvenstva.
90' - Još sedam minuta nade
Belgijanci svim silama krenuli u napad.
87' - OPET NEMA GOLA!
VAR je pokazao da je asistent Openda igrao rukom pre nego što je uposlio Lukakua.
86' - LUKAKUUU!
Konačno je pogodio Romelu Lukaku i doneo je izjednačenje!
84' - Dvostruka izmena
Menjaju Belgijanci. Izašli su Doku i Karasko, ušli Openda i Lukebakio.
75' - Tilemans ušao i "požuteo"
Tek što je kročio na teren Tilemans je dobio žuti karton zbog neopreznog starta.
62' - Handcko nokautiran!
Odbranio je s gol linije siguran gol, posle šuta koji je uputio Bakajoko. Levi bek Fejenorda zakucao se u koleno saigrača Vavra i pao u nesvest. Ipak, brzo se povratio.
56' - NIJE GOL!
VAR je pokazao da je Romelu Lukaku bio u nedozvoljenoj poziciji i pogodak je poništen.
55' - Lukaku zapretio, pa pogodio!
Centarfor Belgije uputio je drugi šut u okvir gola, a odbranio mu je Dubravka. Usledila je korna posle koje je Lukaku sa dva metra smestio loptu u mrežu.
46' - Meč je nastavljen
Belgija će pokušati da dođe do preokreta protiv Slovačke.
45+2' - POLUVREME
Doku je ponovo solirao i nije želeo da uposli Lukakua koji je ljut i razočaran. Belgija gubi od Slovačke - 0:1.
44' - Nepovezani Belgijanci
Ne liče na sebe, previše soliraju, pre svih Žeremi Doku. Takva igra im do sada nije donela željeni rezultat.
39' - Slovaci zamalo duplirali
Lukas Haraslin je uhvatio volej i snažno je šutirao, na mestu je bio Kastels.
28' - Belgijanci u problemu
Imaju loptu više u posedu, ali ne uspevaju da pronađu put do gola Slovačke.
19' - Trosar ne vidi Lukakua
Već drugi put Belgijanci imaju veliku priliku, ali Trosar posle onog početnog promašaja Lukakua, ne želi da ga uposli.
7' - Šok! Vode Slovaci
Šranc je iskoristio odbitak i poslao je loptu u mrežu Belgije. Ispromašivali su se prethodno "đavoli", a surovo su to kaznili Slovaci.
3' - Obrukao se Lukaku
Napadač Belgije promašio je zicer sa tri-četiri metra. Šutirao je pravo u Dubravku. Morala je Belgija da povede iz jedne ovakve prilike.
1' - Meč je počeo
Belgija je izraziti favorit.
RUMUNIJA – UKRAJINA
Rumuni su se postarali za prvo iznenađenje na prvenstvu Evrope u Nemačkoj, pošto su kao blagi autsajderi uspeli da održe čas fudbala Ukrajincima.
Dovbik, Mudrik, Lunjin i ekipa slovili su za favorite, ali to nije uplašilo „momke u žutom“ koji su se branili od starta, uvodnih 20 minuta, da bi u 29 Stančiu postigao evrogol.
Iskoristio je početničku grešku golmana Ukrajinaca i Real Madrida Lunjina, koji je pogrešio prilikom pasa, posle čega je Stančiju desnom nogom pogodio same rašlje.
Mreže su do poluvremena mirovale, da bi u nastavku u rasponu od četiri minuta usledila još dva gola Rumuna za totalni šok Ukrajinaca.
Prvo je Marin raspalio po fudbalu sa 20ak metara i lopta je dostigla brzinu od 100 na sat. Već u 57. minutu na semaforu je bilo 3:0, nakon što je Draguš iz peterca smestio loptu iza leđa Lunjina na asistenciju Mana.
Rumuni su tako zaseli na čelnu poziciju Grupe E, dok Belgija i Slovačka svoj meč igraju od 18 sati.
94' - KRAJ!
Rumunija je ubedljivo slavila protiv Ukrajine - 3:0, u prvom meču Grupe E.
92' - Prečka!
Jeremčuk je uzdrmao okvir gola.
90' - Još četiri minuta
Toliko Ukrajinci imaju nade bar za počasni pogodak.
85' - Odrađivanje posla
Rumuni kontrolišu dešavanja na terenu i bliže se prvoj pobedi na Evropskom prvenstvu.
77' - Pokušaj Sudakova
Brani Nita!
70' - Inicijativa Ukrajine
Ali, Rumuni lako odolevaju i čuvaju tri gola prednosti.
57' - GOOOL!
Rumuni su spakovali i treći Ukrajincima. Draguš je strelac na asistenciju Mana.
53' - Rumuni duplirali!
Marin je efektnim udarcem sa 20 metara matirao Lunjina. Raspalio je po lopti, koja je išla ravno 100 na sat.
Rumunija je odmah imala šansu preko Komana. Nema promena u sastavima.
Rumunija vodi 1:0 protiv Ukrajine.
45' - Još dva minuta
Toliko je produženo prvo poluvreme.
38' - Prečka spasila Ukrajince
Stančiu je šutirao direktno iz kornera i savladao je Lunjina, ali se lopti na putu ka mreži isprečila prečka!
29' - Evrogol, vodi Rumunija
Nikolae Stančiu je strelac! Efektan pogodak rumunskog fudbalera.
21' - Rumuni se brane
Samo 30 odsto lopte u svom posedu imaju Rumuni, ali Ukrajinci ne uspevaju da pronađu put do mreže.
7' - Ukrajinci opasniji
Dovbik i Mudrik su testirali Nitu. S druge strane, Rumuni su zapretili preko Komana.
Ukrajinci igraju u plavoj garnituri, Rumuni su u žutoj opremi.
Dobro došli!
Pratićemo uživo četvrti dan Evropskog prvenstva, igraju Rumunija i Ukrajina, Belgija i Slovačka, odnosno Austrija i Francuska.