EURO 2024
Evropsko prvenstvo u fudbalu održava se u Nemačkoj od 14. juna do 14. jula 2024. godine. Sva dešavanja pratite uz Sputnjik sport.
Albanija - Italija - Sputnik Srbija

Španci „nokautirali“ Hrvate – Italijani i Švajcarci uzeli po tri boda

Drugog dana Evropskog prvenstva u fudbalu na programu su bile tri utakmice. Dan je otvorila pobeda Švajcarske nad Mađarskom 3:1, potom je Španija dobila derbi protiv Hrvatske sa 3:0, a program je zatvorila Italija koja je preokrenula i slavila protiv Italije sa 2:1.
Krenimo redom...
Fudbaleri reprezentacije Španije nadigrali su Hrvatsku sa čak 3:0 u prvom meču ova dva tima na Evropskom prvenstvu. Sve je bilo rešeno u prvom poluvremenu kada je Crvena furija zaista odigrala furiozno.
Redom su golove davali Alvaro Morata u 29, Fabijan Ruiz u 32. i Dani Karvahal u drugom minutu nadoknade prvog poluvremena.
Inače, španski fudbaler Lamin Jamal postao je najmlađi igrač u istoriji Evropskih prvenstava, pošto je danas započeo utakmicu protiv Hrvatske.
Jamal, koji je fudbaler Barselone, ima 16 godina i 338 dana, prethodni rekorder bio je Poljak Kasper Kozlovski koji je imao 17 godina i 246 dana kada je 2021. godine igrao protiv Španije.
Hrvatska je mogla do gola u 80. minutu, Petkovićje promašio penal, a posle toga je dao gol koji je posle gledanja VAR-a poništen, pa je ostalo 3:0.
Standings provided by Sofascore
Fudbaleri Švajcarske savladali su selekciju Mađarske rezultatom 3:1 na Evropskom prvenstvu u meču grupe A.
Od početka su Švajcarci odlično koristili greške protivnika, bili su ofanziviniji i diktirali su tempo. Do prednosti su stigli već u 13. minutu golom Due, a tačku na poluvreme stavio je u 45. minutu Ebišer.
Mogla je prednost da bude i veća da su Švajcarci koristili svaku priliku, ali s obzirom da nije Mađari su mogli da se nadaju makar remiju. Tu nadu podgrejao je gol Varge u 66. minutu posle kog su napadi Mađarske postali sve češći i opasniji.
Međutim, falilo je kreativnosti u samoj završnici i to su još jednom Švajcarci kaznili u 93. minutu kada je Embolo stavio tačku na meč golom za 3:1 i na kraju ubedljivu pobedu Švajcarske.
Italijani su odradili posao u prvoj utakmici na prvenstvu. Igrali su protiv Albanije, primili gol u prvom minutu, ali na kraju su uspeli da slave sa 2:1 (2:1).
Utakmica je počela na neverovatan način, Bajrami je postigao gol posle 24 sekunde i doneo prednost Albaniji.
Inače, gol Bajramija je najbrži je gol u istoriji Evropskih prvenstava!
Ipak, Albanija je imala spreman odgovor. Prvo je Bastoni bio precizan posle akcije iz kornera, a kasnije je i Barela postigao jako lep pogodak za 2:1 pa je aktuelni šampion Evrope mogao mnogo lakše da diše.
U nastavku meča Italijani su ubili igru, odradili ono u čemu su najbolji i stigli do prvog trijumfa.
Nisu blistali, ali su odradili posao. Klasično italijanski.
Tokove mečeva mogli ste da pratite uz Sputnjik, a u odeljku Sadržaj možete odabrati omiljenu utakmicu:
16:59 14.06.2024
16:55 14.06.2024
SEMAFOR
Mađarska - Švajcarska 1:3 (0:2)
(Varga 66' - Dua 13', Ebišer 45', Embolo 93')
Španija - Hrvatska 3:0 (3:0)
(Morata 29', Fabijan Ruiz 32', Karvahal 45+2')
Italija - Albanija 2:1 (2:1)
(Bastoni 11', Barela 16' - Bajrami 1')
ITALIJA - ALBANIJA
90' – Kraj
Pobeda Italije od 2:1!
83' – Italijani su majstori zanata
Pokazuju Italijani da su majstori svog posla, znaju kako da kontrolišu dešavanja i održavaju minimalnu prednost
72' – Mirniji ritam
Italijani diktiraju ritam, igraju onako kako njima odgovara, nema previše dešavanja, a oni imaju prednost
60' – Šansa za Kijezu
Šutirao je ovaj sjajni fudbaler levom nogom, ali je lopta prozujala pored stative, ostaje 2:1
51' – Ostaje 2:1
Imala je Albanija šansu da zapreti Italiji iz slobodnog udraca, Aslani je pogodio živi zid
46' – Počelo je drugo poluvreme
Startovao je drugi deo igre
45' – Poluvreme
Posle 45 minuta igre Italija vodi sa 2:1 protiv Albanije. Mogao je i Pelegrini da povisi prednost da je bolje odreagovao u nadoknadi vremena.
34' – Stativa!
Pogodili su Italijani stativu, bilo je jako blizu toga da Italija povede sa još većom razlikom.
28' – Otvorena igra
Već su pala tri gola, a kako se igra ne bi bilo čudo da vidimo još golova. Italijani su preokrenuli, ali se ne zaustavljaju - 2:1
16' – Gooooool - 2:1 za Italiju!
Kakav gol, Nikolo Barela je strelac! Proveravale su sudije gol, na kraju je sve čisto. Italijani su preokrenuli!
10' – Goool - 1:1!
Bastoni je pogodio, Italijani stižu do izjednačenja posle sjajne akcije posle kornera - 1:1! Dobro su Italijani odgovorili na hladan tuš sa početka utakmice
3' – Italija u šansi
Imao je Kijeza šansu, odbranila se Albanija. Svakako je ovo početak utakmice kakav je malo ko mogao da očekuje. Aktuelni prvak Evrope je primio gol u prvom minutu - 0:1
1' – Albanija povela protiv Italije u 24. sekundi!
Neverovatan početak utakmice! Ovo je svakako jedan od najranije postignutih golova u istoriji Evropskih šampionata, a došao je kao plod greške kod Azura. Bajrami je bio strelac za Albaniju
1' – Počinje treći meč drugog dana Evropskog prvenstva
ŠPANIJA - HRVATSKA
90' – Kraj!
Pobeda Španije od 3:0!
79' – Penal pa poništen gol Hrvatske, ostaje 3:0
Imaće Hrvatska šansu da smanji rezultat, Petković je fauliran, Rodriju žuti karton. Petković je promašio penal, ali je odmah posle toga dao gol. Ipak, posle gledanja VAR-a gol je poništen!
75' – Izmene ne donose promene
Hrvati su probali sa izmenama, ali nema neke velike promene na terenu, Španci imaju prednost i troše vreme do kraja utakmice - 3:0
63' – Španci vode
Španija vodi 3:0, drži konce igre u svojim rukama, mada je Hrvatska imala neke opasne napade
53' – Velika šansa
Veliku šansu je propustio Jamal, mogla je Španija do 4:0. Potom je Kukurelja spasio gol Španije, mogla je Hrvatska lako do gola.
45' – Počelo je drugo poluvreme
Startovalo je drugo poluvreme, Španija vodi 3:0.
Kraj prvog poluvremena
Posle 45 minuta igre Španija vodi 3:0!
45+2' – 3:0 za Španiju!
Karvahal! Kako se samo sjajno ubacio i pogodio. Neverovatno poluvreme!
40' – Velika šansa
Imala je Hrvatska veliku šansu, za malo je lopta prošla pored Budimira koji je zakasnio.
32' – Fabijan Ruiz - 2:0!
Hrvatska je u nokdaunu, Ruiz je odveo Španiju do prednosti od 2:0! U kakav je sad ambis upala reprezentacija Hrvatske, videćemo da li će uspeti da se izvuku iz ove situacije. Bio je to sjajan slalom Ruiza.
27' – Morata za 1:0!
GOL! Vode Španci 1:0, gol je postigao Morata! Izašao je Morata sam ispred Livakovića i lepo pogodio levom nogom za prednost Crvene furije.
21' – Budimir
Probao je Budimir u dva navrata, nije bio precizan, ali je bilo to dovoljno da se probude navijači Hrvatske.
17' – Loš slobodan udarac
Imala je Hrvatska šansu da zapreti iz slobodnog udarca, ali je loše sve to izgledalo. Pre toga je probala Španija, ali Jamal nije dobro odreagovao.
7' – Morata
Bolji Španci na startu duela, Morata je probao sa udarcem sa distance, ali je udarac bio nedovoljno jak pa je Livaković lagano odbranio.
3' – Opipavanje pulsa
Za sada je mirno, a Hrvatska može da se pohvali velikim brojem navijača. Španija je imala jedan pokušaj i sve više drži loptu u nogama.
1' – Počinje drugi meč drugog dana Evropskog prvenstva
Startovao je duel koji privlači mnogo pažnje kod ljubitelja fudbala
16:58 14.06.2024
MAĐARSKA – ŠVAJCARSKA

90' – Kraj! Pobeda Švajcarske 3:1
Iako je delovalo da su se Mađari probudili i zapretili izjednačenjem, ispostavilo se da je takav ishod daleko. Švajcarska upisuje prvu pobedu na Evropskom prvenstvu.

90+3' – Švajcarska stavlja tačku 3:1
Nekoliko odličnih prilika imala je Švajcarska u samoj završnici, ali uspeli su Mađari da se odbrane. Kada se činilo da rezultat neće biti promenjen, tačku na ovaj duel stavlja Embolo koji je zatresao mrežu za 3:1.

86' – Ima li vremena za Mađarsku?
Mađari su preuzeli inicijativu, ali nemaju ideju za samu završnicu i zbog toga još uvek nema promene rezultata. Švajcarci sa druge strane sve češće prave greške.

75' – Mađari sve opasniji
Trude se mađarski fudbaleri i deluju znatno bolje na terenu nego što je to bio slučaj u prvom poluvremenu, ali još uvek nema izjednačenja.

66' – Varga smanjuje prednost Švajcarske! 2:1

Posle neiskorišćene prilike Varga nije odustao. Ovoga puta izvukao se na drugu stativu, Ebišer ga nije video i Mađarska je smanjila vođstvo Švajcarske. Veliku ulogu u ovom golu imao je Soboslaj.

64' – Kakva šansa za Mađarsku!
Drugi žuti karton na utakmici zaradio je Frojler posle grubog starta. Šalaj je poslao fantastičan centaršut, glavom je loptu zahvatio Varga koji je bio blizu gola, ali ništa od pogotka. Kakva šansa...

58' – Propuštena prilika za Soboslaja
Vargas je još jednom bio u odličnoj prilici, ali siguran je bio na golu Gulači i ovoga puta. Nešto bolji utisak u narednim minutima ostavljali su Mađari. Soboslaj je izveo prekid, a iako je gledao ka golu lopta nije imala tu putanju.
Veliku priliku nisu uspeli da iskoriste mađarski fudbaleri.

51' – Mađari pokušavaju da se probude

Pokušali su Mađari da izgrade jedan kvalitetan napad, nije to delovalo loše, ali gol ne bi bio priznat zbog ofsajda.

46' – Počinje drugo poluvreme

Švajcarci su ponovo krenuli silovito.

45' – Ebišer za 2:0 i kraj prvog poluvremena
Na samom kraju prvog poluvremena Mađari su još jednom poklonili loptu Švajcarcima i ovoga puta to kažnjava Ebišer koji je asistirao kod prvog gola. Ovim pogotkom Švajcarci su potvrdili dominaciju koja je trajala svih 45 minuta.

40' – Ništa se ne menja
Lako dopuštaju Mađari da lopta dođe do Švajcaraca koji su u završnici prvog poluvremena imali novu priliku da uvećaju vođstvo, ali je nisu iskoristili. Sa druge strane Mađarska je imala sjajnu šansu iz prekida, ali i da je lopta ušla u gol to bi bio ofsajd.

30' – Švajcarska diktira tempo
Daleko su švajcarski fudbaleri dominantniji od Mađara. Konstantno prete i ne ostavljaju prostora protivnicima za ozbiljnije napade.

20' – Kakva šansa!
Posle greške Kerkeza Vargas je dobio neverovatnu šansu! Gulači je međutim uspeo da sačuva mrežu.

13' – Gol! Švajcarska vodi 1:0

Dua postiže pogodak posle stopostotne šanse! Sudija je najpre poništio gol zbog ofsajda, ali posle ispravke iz VAR sobe Švajcarska ipak stiže do prednosti.
10' – Napada Mađarska

Igrao se deseti minut kada je Šalaj snažno poslao loptu ka golu Švajcarske, ali otišla je ona previsoko.

5' – Švajcarska već pokušava da preti
Švajcarci su u drugom minutu već pokušali ozbiljnije da zaprete Mađarima, ali i da su postigli gol on ne bi bio priznat zbog nedozvoljene pozicije. Tri minuta kasnije na meču je viđen i prvi žuti karton koji dobija Vidmer zbog starta nad Kerkezom.

1' – Počinje prvi meč drugog dana Evropskog prvenstva
Dobro došli!
Pratićemo uživo drugi dan Evropskog prvenstva u fudbalu, sastaju se Mađarska i Švajcarska od 15.00, tri sata kasnije na teren će Španija i Hrvatska, a program zatvaraju Italija i Albanija.