EURO 2024
Evropsko prvenstvo u fudbalu održava se u Nemačkoj od 14. juna do 14. jula 2024. godine. Sva dešavanja pratite uz Sputnjik sport.
Srbija - Austrija - Sputnik Srbija

Poraz Srbije u „bečkom ratu“ – uzaludni eksperiment Stojkovića i repriza svega već viđenog

Fudbalska reprezentacija Srbije poražena je u prvoj generalnoj probi pred Evropsko prvenstvo, od tima selektora Dragana Stojkovića bolja je bila Austrija koja je u Beču slavila sa 2:1.
Srbija je utakmicu izgubila već u 13. minutu kada je imala dva gola zaostatka, do poluvremena je prepolovila razliku golom Strahinje Pavlovića, možda i jedinog igrača koji je ostavio pozitivan utisak, a uprkos boljoj igri u nastavku nije uspela da izbegne poraz, iako je zaigrala i sa dva napadača.
Meč je bio sve samo ne prijateljski, austrijski fudbaleri su nametnuli žestok ritam pa je čista sreća da neko od fudbalera nije doživeo težu povredu, a vredi napomenuti da je Nemanja Maksimović u 43. minutu morao van igre zbog udarca u glavu.
Čak 30 puta je prekinuta utakmica zbog prekršaja, a utisak je da je glavni arbitar Nobre iz Portugalije bio isuviše blag prema domaćima zbog čijih faulova se oglasio u 19 navrata.
Priliku za popravni Srbija će imati u subotu kada će odmeriti snage sa Švedskom u Malmeu, što će biti i poslednja prilika za srpski tim da pronađe pravu formaciju i postavu za premijeru na Evropskom prvenstvu protiv Engleske, već 16. juna.
Ponovo je iznenadio selektor Stojković, izveo je postavu sa četiri igrača u poslednjoj liniji i mesto desnog beka namenio Urošu Spajiću koji je u karijeri na tom mestu odigrao svega 16 utakmica, poslednju 12. decembra 2021. godine u dresu ruskog Krasnodara protiv Nižnjeg.
Srbija je već u desetoj sekundi bila u prvoj opasnosti, iz nje je nekako uspela da se izvuče, pokušavala je Austrija dubinskim pasovima, Pavlović je uspevao da otkloni opasnost, ali se za tri minuta sve raspalo.
Austrija je najpre u 10. minutu povela, veoma lako, preko Vimera, a već u 13. Baumgartner se prošetao kroz prostor izvan šesnaesterca Srbije i matirao golmana Vanju Milinković-Savića.
Stojković je odustao od eksperimenta, Gudelja je poslao u sredinu terena, ekipa se donekle stabilizovala, ali su napadi bili jalovi – nekoliko solidnih pokušaja bez uspeha, sve do 35. minuta.
Centrirao je Dušan Tadić, Spajić je glavom pogodio stativu, a na odbitak je reagovao Strahinja Pavlović i plasirao loptu u mrežu za umanjenje na 2:1, ali vredi napomenuti da je u minutu pre Austrija postigla i treći pogodak, srećom on je poništen zbog ofsajda.
Bilo je mnogo grube igre, kapiten Austrije Marko Arnautović je komotno mogao da dobije i crveni karton, a zbog povreda su po jedan igrač oba tima morali da napuste teren, kod Srbije je to slučaj sa Nemanjom Maksimovićem koga je zamenio Ivan Ilić.
Na poluvremenu je Stojković Tadića i Spajića zamenio Mitrovićem i Milenkovićem, Srbija je posle uvodne akcije rivala pokazala veću energiju, krenula je sa pritiskom i imala je inicijativu, a u 54. minutu čak i tri uzastopna kornera, ali realizacije nije bilo.
Rasplamsala se borba, igrači nisu imali milosti, Srbija je nametnula presing, a Austrija vrebala šansu da ponovo dubinskim loptama izazove kontranapade koje već, tradicionalno, srpski tim teško brani.
Odmah po ulasku na teren Veljko Birmančević se našao u prilici, napao je prostor, kako to obično radi, dobio loptu, ali ga je jedan od rivala dostigao, ćušnuo i oborio u šesnaestercu, što sudija nije okarakterisao kao penal.
Umalo je Srbija primila treći gol u 67. minutu, imali su 4-2 kontranapad, ali je Pavlović čak tri puta reagovao u roku od svega nekoliko sekundi i odbranio svoj tim kome se već „ocrtavao“ scenario iz mnogih prethodnih utakmica.
Napadala je Srbija do kraja, ali bez prave šanse za gol pa je upisan još jedan poraz.
Tok meča ste mogli da pratite uz Sputnjik:
22:40 04.06.2024
90'- Kraj, poraz Srbije.
Ostalo je 2:1 za Austriju.
22:38 04.06.2024
90'- Ništa...
Srbija napada i napada, ali bez i prilike za gol.
I dalje je 2:1 za domaće.
22:32 04.06.2024
87'- Mitrović na udaru
Ostao je da leži na terenu posle nasrtaja dvojice rivala.
Sudija opet nem.
22:30 04.06.2024
83'- Loše...
Ilić se nameštao da izvede slobodan udarac i poslao je loptu preko gola.
22:23 04.06.2024
77'- Vanja opet spasava!
Jedan na jedan gotovo na ivici kaznenog prostora.
Ponovo katastrofalna defanzivna postavka Srbije.
22:22 04.06.2024
75'- Nove izmene
Jović i Lukić u igri, van su Vlahović i Sergej.
22:19 04.06.2024
72'- Hrkljuš bez kazne
Povlačenje za dres i Vlahovića i Mitrovića, sudija ostaje nem.
22:16 04.06.2024
71'- Austrijanci preteruju
Žuti za Poša.
22:12 04.06.2024
67'- Pavlović sam igra odbranu!
U jednom napadu je tri puta startovao na protivnike posle brzog kontranapada Austrije.
22:11 04.06.2024
64'- Izmene
Birmančević i Samardžić su na terenu, van su Gaćinović i Gudelj.
22:09 04.06.2024
64'- Ni prekršaja ni kazne!
Birmančević je uleteo u kazneni prostor, oboren je, ali sudija nije reagovao!
22:05 04.06.2024
60'- Opšta tuča na terenu
Faulovi se nižu.
21:59 04.06.2024
54'- Tri uzastopna kornera
Na kraju udarac Sergeja glavom preko gola.
21:58 04.06.2024
53'- Pritisak Srbije
Dueli su intenzivni, Srbija ima veću energiju.
21:53 04.06.2024
48'- Vanja opet spasava
Napad Austrije s kombinacijom po levom boku, golman Srbije je bio pribran.
21:51 04.06.2024
46'- Nove izmene
Mitrović i Milenković su na terenu, u svlačionici su ostali Tadić i Spajić.
Srbija igra sa dva napadača.
21:34 04.06.2024
45'- Poluvreme, Srbija u zaostatku
Kako smo krenuli, dobro smo i prošli.
Selektor je izveo novi eksperiment, poslao je Spajića na poziciju desnog beka, Gudelja u centralni deo odbrane i ostavio gomilu prostora timu koji kao selektor predvodi taktičar Ralf Ragnik.
Nije mu mnogo trebalo da locira rupe, golovi su pali u 10. i 13. minutu, Srbija se potom vratila na svoje uobičajene pozicije i posle jedne od retkih dobrih akcija gol su kreirali defanzivci, Spajić je pogodio stativu, a Pavlović odbitak spakovao u mrežu.
Vredi napomenuti, povredio se Maksimović, izmena je napravljena već u 43. minutu i zaigrao je Ilić.
Na poluvremenu, 2:1 za Austriju, utisak je, moglo je biti i ubedljivije.
21:29 04.06.2024
43'- Izmena u Srbiji!
Maksimović izlazi, na terenu je Ivan Ilić.
21:27 04.06.2024
41'- Sudar glavama
Povređen je Maksimović.
21:26 04.06.2024
40'- Opet Arnautović