- Sputnik Srbija, 1920
NAUKA I TEHNOLOGIJA

Kakva sudbina čeka planete koje se previše približe belim patuljcima u svemiru

CC0 / rawpixel.com / dunno design lab / Svemir
Svemir - Sputnik Srbija, 1920, 10.04.2024
Pratite nas
Međunarodni tim stručnjaka proučavao je ponašanje i uticaj belih patuljaka, odnosno poslednje faze zvezda, na planetarne sisteme poput našeg. Zaključili su da, kada se asteroidi, sateliti i planete previše približe belim patuljcima, njihova ogromna gravitacija kida ta planetarna tela na manje delove, koja se potom sudaraju i mrve u prašinu.
Dok naučnici smatraju da će našu planetu najverovatnije progutati Sunce pre nego što postane beli patuljak, za ostatak solarnog sistema od Marsa do Jupitera navode da će biti izmrvljen našom zvezdom kada bude postala beli patuljak.
Vođa studije, Amornrat Aungverodžvit sa Univerziteta Naresuan na Tajlandu, ukazao je da su prethodna istraživanja pokazala kako planete, sateliti i asteroidi koji se previše približe belim patuljcima bivaju pokidani izuzetnom gravitacionom silom ovih svemirskih tela.
Posle haosa koji nastaje sudaranjem i mrvljenjem svih manjih tela ostaje prašina koja omogućava istraživačima da utvrde od koje vrste materijala su bila napravljena.
„Činjenica da možemo da detektujemo ostatke asteroida, satelita pa čak i planeta koji proleću oko belog patuljka svakih nekoliko sati je fantastično, a naša studija je pokazala da se stanje sistema sa belim patuljkom u sebi rapidno menja, u roku od nekoliko godina“, istakao je profesor Boris Gensik sa odeljenja za fiziku Univerziteta u Varviku, objavio je „Gardijan“.

Beli patuljci

Za novu studiju, naučnici su ispitivali promene u blještavosti zvezda tokom 17 godina, čime su utvrdili kako se menjaju i ponašaju. Fokusirali su se na tri različita bela patuljka, a svi su se drugačije ponašali.
Prvi beli patuljak, poznat kao ZTF J0328-1219, „lepo se ponašao“ proteklih nekoliko godina, ali su naučnici pronašli dokaze o velikom kataklizmičnom događaju koji se desio oko 2010. godine.
Druga zvezda (ZTF J0923+4236) svakih nekoliko meseci je imala oscilacije u blještavosti, a tokom tamnijih faza pokazivala je haotičnu varijabilnost na nivou od nekoliko minuta.
Poslednji beli patuljak (WD 1145+017), koji je analizirali u prethodnoj studiji 2015. godine, ponašao se blizu teorijskih pretpostavki, prenosi RTS. Nova studija je pokazala da je proteklih godina postajao sve sjajniji, što ukazuje da je pre 2015. godine došlo do katastrofalnih sudara koji su stvorili mnogo prašine koja se sada polako raspršuje.
Pogledajte i:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala