Naučnici otkrili koje su tehnike za pravljenje oružja za lov koristili naši preci pre 300.000 godina
Pratite nas
Naši preci su pre 300.000 godina koristili mnogo sofisticiranije tehnike za pravljenje drvenog oružja za lov i oruđa za obradu krzna nego što se pretpostavljalo.
To je otkriveno kada su naučnici upotrebili najmodernije sisteme snimanja predmeta, poput 3D mikroskopije i mikroskopskog CT skeniranja, prilikom proučavanja koplja pronađenih u Šeningenu u Nemačkoj 1994. godine.
Early humans used wood splitting 300,000 years ago to hunt animals, study shows.
— Ancient Hypotheses (@AncientEpoch) April 4, 2024
Wooden tools rarely survive in the Paleolithic record limiting our understanding of Pleistocene hunter-gather lifeways.
With 187 wooden artifacts found during #archaeological excavations in… pic.twitter.com/sI6ds3d5Ly
U studiji, objavljenoj u „Proceedings of the National Academy of Sciences“, navedeno je da su tadašnji lovci iznova oštrili slomljene vrhove koplja i štapova za bacanje. Osim toga, koristili su tehniku cepanja drveta, što je tehnika za koju se smatralo da ju je koristila tek naša vrsta – homosapijens.
„Postoje dokazi o mnogo složenijim i različitijim obradama omorike i borovine nego što se ranije mislilo. Drvo se obrađivalo i pretvaralo u koplja i štapove za bacanje, dok je slomljeno oruđe i oružje popravljano“, izjavio je Dirk Leder iz Državne kancelarije za kulturno nasleđe Donje Saksonije, jedan od autora studije.
The wooden artifacts from Schöningen’s Spear Horizon and their place in human evolutionhttps://t.co/i86WXbNIhbhttps://t.co/Wwy3R8z7Ie
— Ticia Verveer (@ticiaverveer) April 3, 2024
Dr Anemike Milks sa Univerziteta u Redingu je istakla da je način na koji su naši preci tako stručno obrađivali drvo pravo otkriće za naučnike.
Najnovije analize pokazuju da su tadašnji ljudi imali veliko znanje u obradi drveta, da su znali šta žele i kako to da dobiju, kao i da je njihov proces bio sofisticiran, preneo je portal „Phys.org“.
Pogledajte i: