- Sputnik Srbija, 1920
NAUKA I TEHNOLOGIJA

Bela kuća naredila NASA da utvrdi koliko je sati na Mesecu

© AP Photo / Cory Huston/NASAPun mesec
Pun mesec - Sputnik Srbija, 1920, 03.04.2024
Pratite nas
Bela kuća je naredila američkoj svemirskoj agenciji NASA da stvori jedinstveni vremenski standard za Mesec i druga nebeska tela.
Dok Sjedinjene Države nastoje da postave međunarodne standarde izvan Zemljine orbite, Kancelarija za nauku i tehnologiju Bele kuće (OSTP) je naložila američkoj svemirskoj agenciji da do kraja 20226. godine smisli plan za standard, kako kažu, koordinisanog lunarnog vremena.
„Dok NASA, privatne kompanije i svemirske agencije širom sveta pokreću misije na Mesec, Mars i šire, važno je uspostaviti standarde nebeskog vremena radi bezbednosti i tačnosti“, rekao je zamenik direktora OSTP za nacionalnu bezbednost Stiv Velbi.
Rekao je da „vreme prolazi drugačije“ u zavisnosti od položaja u prostoru, a da vreme izgleda sporije prolazi tamo gde je gravitacija jača, odnosno u blizini nebeskih tela.
„Dosledna definicija vremena među operaterima u svemiru je ključna za uspešnu svest o svemirskoj situaciji, navigaciju i komunikacione sposobnosti“, rekao je Velbi, preneo je „Spejs njuz“.
Bela kuća kaže da je cilj da koordinisano lunarno vreme, ili LTC, bude povezano sa univerzalnim koordinisanim vremenom (UTC), primarnim vremenskim standardom koji se koristi širom sveta za regulisanje vremena na Zemlji.
Bela kuća je uputila NASA-u da radi sa ministarstvima trgovine, odbrane i transporta na razvoju strategije vremenskih standarda koja će poboljšati navigaciju i misije, posebno u međumesečnom prostoru između Zemlje i Meseca.
Novi standard će se fokusirati na četiri karakteristike: sledljivost do UTC, dovoljna preciznost za podršku preciznoj navigaciji i nauci, otpornost na gubitak kontakta sa Zemljom i skalabilnost na okruženjima izvan cislunarnog prostora.
„Baš kao što se zemaljsko vreme postavlja skupom atomskih satova na Zemlji, skup satova na Mesecu mogao bi postaviti lunarno vreme“, saopštioje OSTP.
SAD planiraju da slete na Mesec 2026. godine.
Pogledajte i:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala