- Sputnik Srbija, 1920
EKONOMIJA
Sputnjik Ekonomija prati najnovije vesti, analize i izveštaje iz Rusije, regiona i sveta.

Kako radi srpski IT sektor: Ima li masovnih otkaza, da li su programeri i dalje traženi

© Foto : Pexels/Photo by Kevin Ku programiranje
programiranje - Sputnik Srbija, 1920, 10.03.2024
Pratite nas
I pored otpuštanja prošle godine, industrija informaciono-komunikacionih tehnologija i dalje najbrže raste. Srbija je dugo važila za zemlju čiji stručnjaci razvijaju proizvode za druge kompanije, ali se poslednjih godina i to menja.
IT sektor je postao najznačajnija izvozna grana Srbije, sa najvećim suficitom i najbržim rastom. Izvoz je u prošloj godini dosegao 3,44 milijarde evra, što je 27 odsto više nego u 2022. godini.
Rast izvoza prati i rast broja zaposlenih – 2016. godine u ovom sektoru radilo je oko 56.000 ljudi, dok je taj broj prošle godine dostigao 110.000.
Zemlje u koje Srbija naviše izvozi visokotehnološke usluge su SAD, Velika Britanija, Švajcarska i Nemačka.
„Srbija je do sada, naročito poslednje dve godine, prepoznata kao dobro mesto za ulaganje, biznis divelopmente i dovođenje novih autsorsing centara velikih svetskih kompanija. Da bi se to zadržalo, moralo bi da se zadrže poreski podsticaji i ostale olakšice koje je Vlada do sada davala“, kaže Mihajlo Poštić, direktor „Luksofta“ u Srbiji.

Kriza i masovni otkazi

IT sektor i kriza do pre dve godine, bili su dve nespojive stvari, ali su se masovna otpuštanja svetskih kompanija, poput „Majkrosofta“, „Amazona“ i „Mete“, osetila u celom svetu. Ipak, programeri su i dalje traženi, piše RTS.
„Ono što baca senku na celu godinu jeste da smo na zapošljavanju mogli da vidimo podatak od 50 odsto manje oglasa za posao u IT industriji. Dobro je da smo za razliku od globalnog nivoa, imali daleko manje otkaza u Srbiji, do dva odsto ukupno zaposlenih“, ukazuje Marko Vučetić sa sajt „Helloworld“.

IT industrija u Srbiji

Prema istraživanju organizacije „Start-ap genom“, Srbija je prepoznata kao jedan od 20 najboljih evropskih IT ekosistema po dostupnosti talenata.
Kao prednosti zbog kojih start-ap treba osnovati ili preseliti u Beograd ili Novi Sad, navedene su subvencije države i međunarodna povezanost.
„Ako tražite zemlju da investirate u inovacije, informaciono-komunikaconu tehnologiju, veštačku inteligenciju i biotehnologiju, Srbija je pravo mesto u Evropi. Po rastu izvoza IKT usluga, u prve tri zemlje smo u Evropi u periodu od 2016. do 2022. godine. Sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj investiramo u inovacije, naučnu infrastrukturu, izgradnju novih naučno-tehnoloških parkova", navodi premijerka Srbije Ana Brnabić.
Da bi se rast domaće visokotehnološke industrije nastavio, upućeni ističu neophodnost podizanja svesti o važnosti informacionih tehnologija za privredu, nastavak podsticaja države, kao i veći broj studijskih programa iz te oblasti.
Pogledajte i:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala