- Sputnik Srbija, 1920
NAUKA I TEHNOLOGIJA

Albanski rudnik skriva blago kakvo još nigde nije otkriveno /video/

© Foto : Pexels/Photo by I Love Pixel Rudnik, ilustracija
Rudnik, ilustracija - Sputnik Srbija, 1920, 12.02.2024
Pratite nas
Tim geologa povezanih sa nekoliko institucija u Francuskoj je radeći sa albanskim kolegama izmerio najveći prirodni tok vodonika ikada u rudniku hroma Bulćiza u Albaniji. Vodonični gas, koji je bez boje i mirisa i vrlo je zapaljiv, izbija iz lokvi u rudniku.
Često se koristi kao gorivo a poslednjih godina smatra se alternativom ugljovodoničnim gorivima pošto njegovo sagorevanje ne proizvodi efekte stakle bašte.
Trenutno se vodonik dobija skupljanjem prilikom oslobađanja tokom ekstrakcije prirodnog gasa. Može da se proizvede i putem različitih procesa, od kojih mnogi uključuju oslobađanje gasova sa efektom staklene bašte. Bolji pristup bila bi ekploatacija prirodnih rezervi kao što je ova ispod rudnika Bulćiza.
Ranije istraživanje je pokazalo da se ogromni rezervoar vodonika nalazi ispod tog rudnika i da je nastao kad se deo Zemljine kore pomerio pre milion godina. Formiran je stenoviti pojas tla poznat kao ofiolit. Nekoliko takvih ofiolita je pronađeno širom sveta, a za većinu se veruje da sadrže rezerve vodonika, piše Phys.org.
U novoj studiji, istraživači su reagovali na izveštaje o velikim količinama vodonika koji curi u rudniku. Prijavljeno je nekoliko eksplozija. Curenje je izmereno na nekoliko mesta i procenjena je ukupna količina vodonika koji se oslobađa – merenja su ukazala da se oko 200 tona oslobodi iz rudnika svake godine, što je najveći registrovani prirodni tok.
Istraživači kažu da je neophodna nova tehnologija kako bi se takvi rezervoari iskoristili za dobijanje ogromnih količina vodonika na čist i ekonomičan način, potencijalno smanjujući oslanjanje na fosilna goriva.
Pogledajte i:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala