Danil Medvedev - Sputnik Srbija

Danilov najbolniji poraz u karijeri – Siner je novi šampion Australije!

Danil Medvedev, ruski teniser, poražen je u finalu Australijan opena posle neverovatnog preokreta Janika Sinera rezultatom 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3. Meč je trajao tri sata i 45 minuta i dok je Danil zabeležio najbolniji poraz u karijeri, Janik je postao prvi Italijan koji je osvojio prvi Grend slem u sezoni.
Možda je Danil Medvedev proveo mnogo više sati na terenu od Janika Sinera i možda mladi Italijan igra atomski tenis u Australiji, ali ruski as zna da je sa razlogom sebe nazvao specijalistom za beton.
Zbog toga je posle velikih 2:0 u setovima koje je imao Medvedev sve vodilo kao ubedljivoj pobedi Rusa, ali Siner je pokazao i specijalisti betona da je on specijalista tenisa koja god podloga bila u pitanju.
Činilo se da je Siner sigurno zakoračio u finale, međutim svoju šansu već u trećem gemu video je Medvedev kada je sjajno riternirao i stigao do brejk loptu. Iskoristio je drugu i nastavio da igra u odličnom ritmu.
Taktički je Rus sve radio ispravno. Shvatio je na vreme da se šansa krije u drugom servisu protinvika. Mladi Italijan imao je 54 odsto ubačeog prvog servisa i tada nije imao problem, ali kada bi servirao drugi Medvedev bi odmah napadao.
Bio je to recept koji je savršeno funkcionisao tokom celog prvog seta pa je tako Medvedev bez većih problema poveo u finalu.
Delovalo je da bi drugi gem drugog seta mogao potpuno da vrati samopouzdanje Sineru. Medvedev je u tom maratonskom gemu propustio tri brejk lopte, međutim ni to nije bilo dovoljno da se zaustavi samouverenost u igri ruskog tenisera.
Protivniku je najpre oduzeo servis u četvrtom, a zatim i u šestom gemu. Pokušao je Siner da se probudi u poslednjem trenutku, vratio je jedan brejk, a nakon spasene set lopte dobio je priliku da vrati i drugi, međutim nije uspeo.
Danil je grešio, ali je izborio drugu set loptu koju je iskoristio.
Šta se potom dogodilo znaju samo Danil i Janik koji su potpuno zamenili uloge. U trećem setu Janik je znatno poboljšao servis, ali nije uspevao da zapreti na servis ruskog tenisera sve do desetog gema.
Tada Siner stiže do prve brejk, a ujedno i set lopte i koristi je. Bio je to jedan set, Rus je i dalje imao prednost, ali situacija je po Danila tek onda počela da se komplikuje.
Razlika u vremenu provedenom na terenu naročito je počela da se ogleda u četvrtom setu, kada Medvedev i dalje jeste davao poslednji atom snage, ali je Siner te snage imao mnogo više..
Spasao je Danil dve brejk lopte, a onda je propustio veliku priliku da oduzme Italijanu servis u sedmom gemu. Siner je na identičan način to kaznio i ponovo je napravio brejk u desetom gemu koji ujedno donosi i set.
U velikoj prednosti bio je Italijan rođen 2001. godine u petom setu jer je bio odmorniji, što se kako je prolazio poen po poen sve jasnije videlo. Presudan je bio šesti gem u kojem je ruski as spasao prvu, ali ne i drugu brejk loptu.
Potpuno je Janik slomio otpor Danila i potom mu naneo verovatno najteži poraz u karijeri.
Siner je do prve Grend slem titule došao posle dva neverovatna meča jer je najpre u polufinalu eliminisao Novaka Đokovića, a onda savladao i Medvedeva koji je imao velikih 2:0.
6:3, 6:3, 4:6, 4:6, 2:5 – Siner na gem od titule
Kao furija sada do poena stiže Italijan, ali koliko samo imspresionira kretnja Medvedeva koji se i dalje neverovatno brani, a daleko više sati je proveo na terenu od protivnika. Na nogama jedva stoji, ali vraća sve. Međutim, hladnokrvni Siner je neumoran i stiže do petog gema.
13:21 28.01.2024
6:3, 6:3, 4:6, 4:6, 2:4 – Brejk za Sinera
Napada Siner sve snažnije Medvedeva koji se sve teže kreće i stiže do 30:0. Danil potom zakucava i lopticu u mrežu i time protivniku poklanja tri vezane brejk šanse. Prvu spasava Rus, drugu ne!
13:16 28.01.2024
6:3, 6:3, 4:6, 4:6, 2:3 – Siner i dalje siguran
Perfektno Siner gradi poene, odličan je i na mreži. Medvedev se uporno branio, ali još uporniji bio je Italijan koji osvaja još jedan dugačak poen. Osvaja Siner treći gem na svoj servis u petom setu.
13:13 28.01.2024
6:3, 6:3, 4:6, 4:6, 2:2 – Raste napetost
Nema pada koncentracije ni kod Medvedeva pri servisu. Stabilan je ruski as i ponovo je siguran.
13:10 28.01.2024
6:3, 6:3, 4:6, 4:6, 1:2 – Odličan i Siner
Snažan servis i silovit forhend bili su dovoljni italijanskom teniseru za poen, a potom mu naredni poklanja Rus greškom iz bekhenda. Novi gem bez većih problema za Janika.
13:06 28.01.2024
6:3, 6:3, 4:6, 4:6, 1:1 – Siguran Danil
Svaku priliku da napadne svom snagom koristi Siner i stiže do 30:15 na Danilov servis. Ali upravo to oružje ruski as koristi za izjednačenje. Zatim još jednom snažno servira za gem loptu, a onda na isti način stiže do izjednačenja.
13:02 28.01.2024
6:3, 6:3, 4:6, 4:6, 0:1 – Spektakularan tenis
Napetost se osetila u svakom poenu. Čini se da se ruka stegla obojici tenisera, a onda se dogodio spetakl od poena. Razmenili su neverovatnih 39 udaraca, jedva su ostali na nogama, a prvi je pogrešio Danil.
12:53 28.01.2024
6:3, 6:3, 4:6, 4:6 – Siner osvaja četvrti set!
Fantastičan ugao u bitnom trenutku pogodio je Medvedev, ali Siner ne odustaje i stiže do 30:30. Nakon velikog promašaja Sinera Danil nije uspeo da iskontroliše udarce u narednom poenu i gem je postao dramatičan. Danilova lopta otišla je u aut i automatski donela Sineru set loptu i koristi je Italijan.
12:48 28.01.2024
6:3, 6:3, 4:6, 4:5 – Medvedev ponovo servira da ostane u setu
Izbacio je Siner Medvedeva daleko iza osnovne linije, ali onda greši prilikom izvođenja bekhenda. Kontrolisao je posle te greške ovaj gem Siner i bez problema ga i osvojio.
12:44 28.01.2024
6:3, 6:3, 4:6, 4:4 – Siner pokušava da zapreti
Drama postaje neizbežna u gotovo svakom gemu. Medvedev je bio pod pritiskom, ali isplatio mu se još jedan izlazak na mrežu. Međutim, na sve ili ništa igra Janik koji pogađa samu liniju.
Forhend vinerom uzvraća Danil koji osvaja četvrti gem na svoj servis.
12:38 28.01.2024
6:3, 6:3, 4:6, 3:4 – Medvedev propustio brejk loptu
Četvrtom duplom greškom Siner u važnom momentu poklanja Danilu 30:0, ali pronašao je Italijan prvi servis i vezao dva poena. Nije to sprečilo Medvedeva da nastavi da udara agresivno, a Janik greši i daje priliku ruskom asu za brejk.
Nije bilo gotovo! Siner servira as i ponovo silovitim servisom stiže do gem lopte koju je iskoristio.
12:32 28.01.2024
6:3, 6:3, 4:6, 3:3 – Gem sa nulom!
Sjajan štop volej Medvedeva koji se i dalje perfektno kreće na mreži donosi mu sigurnih 30:0. Posle dobrog servisa preuzeo je incijativu i u narednom poenu i posle dužeg vremena sa nulom Danil osvaja gem.
12:29 28.01.2024
6:3, 6:3, 4:6, 2:3 – Atomski tenis
Sada je svaki poen predstava za sebe. Svaki udarac sa obe strane je snažan i precizan, ali novu dužu razmenu dobija ponovo Siner. Sve što u prva dva seta nije pogađao sada ulazi u teren italijanskom teniseru.
Agresivan i silovit Siner stiže do nove prednosti.
12:23 28.01.2024
6:3, 6:3, 4:6, 2:2 – Težak gem
Poveo je Italijan na servis Medvedeva, ali Danil pronalazi jak servis kojim stiže do 30:30. Stigao je ruski as do gem lopte, ali ne da se Siner koji napada i stiže do izjednačenja. U važnom trenutku Medvedev šalje bekhend u mrežu. Nije se uplašio Medvedev koji je pronašao izuzetnu paralelu i spasao brejk loptu.
Ponovo mu snažan servis pomaže da stigne do gem lopte, a potom i do gema.
12:18 28.01.2024
Problemi?
Medvedevu je na kratko ukazana pomoć zbog žuljeva.
6:3, 6:3, 4:6, 1:2 – Siner se „izvukao“
Dobar gem odigrao je ruski as, ali Siner se nije predavao i uspeo je da osvoji gem na svoj servis.
12:12 28.01.2024
6:3, 6:3, 4:6, 1:1 – Problemi za Medvedeva
Skupo koštaju Danila greške, Italijan je podigao nivo igre i briljira. Stigao je i do brejk lopte, ali Rus odlučuje da rizikuje i spasava je sjajnij volejem.
Uspeo je Medvedev na kraju da osvoji gem.
12:08 28.01.2024
6:3, 6:3, 4:6, 0:1 – Siguran je Siner
Potpuno je preuzeo inicijativu Siner koji ekspresno stiže do prvog gema u četvrtom setu.