NOvak Đoković - Sputnik Srbija

Đoković eliminisan sa Australijan opena – Surovi Siner u prvom grend slem finalu

Novak Đoković eliminisan je sa Australijan opena, od njega je u polufinalu u četiri seta bio bolji Janik Siner – 1:6, 2:6, 7:6, 3:6. Nemoć srpskog i svetskog broja jedan, koji nije imao brejk loptu, dok će Italijan koji igra atomski tenis čekati u finalu boljeg iz duela Danil Medvedev – Aleksandar Zverev (9.30).
Najbolji teniser svih vremena ostaje tako na 10. osvojenih trofeja u Melburnu, a 24 grend slem titule ukupno.
Bilo je jasno da Novaku Đokoviću, koji je bio favorit u dvoboju sa mlađim Italijanom neće biti lako, ali je isto tako bilo jasno da „grešnik“ igra tenis života i da ne leži Srbinu, kog je dobio dvaput u prethodna tri meča krajem 2023. godine.
I krenuo je silovito Siner, što je možda i iznenadilo Novaka. Italijan je osvojio uvodni gem, prepustivši Đokoviću samo jedan poen, da bi u narednom stigao do brejka, koji je zatim lako i potvrdio za ekspresnih 3:0.
Fantastični, snažni i precizni servisi olakšavali su posao Italijanu, koji je imao procenat osvojenih poena na prvi servis preko 85 odsto, dok se Novak s druge strane mučio i imao je svega 43 odsto uspešnosti na prvi servis. To je rezultiralo i drugim brejkom u prvom setu, koji je Janik posle svega 35 minuta igre dobio s ubedljivih 6:1.
„Grešnik“ je u uvodnom setu na svoj prvi servis prepustio Đokoviću samo tri poena.
Ništa se značajnije nije promenilo ni u nastavku meča. Drugi set i identična priča.
Novakovi slabi procenti ubačenog prvog servisa, a s druge strane surovi Siner koji je skupo kažnjavao svaku grešku Srbina i svaku kraću lopticu.
Janik je i drugi set rešio u svoju korist sa dva brejka. „Ukrao“ je servis Novaku u trećem i sedmom gemu, za ubedljivih 6:2, ovoga puta za 39 minuta igre.
U trećem setu viđena je izjednačena borba, igralo se gem za gem, bez brejka.
U tajbrejku je Novak Đoković uspeo da spasi meč loptu pri rezultatu 6:5. Izborio se Srbin sa tim i uspeo da realizuje prvu set loptu – 8:6. U velikoj meri je servis pomogao Novaku da dođe do tog seta, jer je za razliku od prva dva seta kada nije imao as, sada odservirao čak tri as udarca.
Činilo se tada da bi Novak mogao da se vrati, ali ko je gledao meč video je koliko zapravo impresivno i sigurno deluje Italijan prilikom svojih servisa.
Velika borba vodila se u prva tri gema, igralo se gem za gem, a već u četvrtom je Siner „ukrao“ servis Novaku. Nije više bilo spasa Đokoviću, jer surovi „grešnik“ nije dozvolio u čitavom meču, koji je trajao tri sata i 26 minuta, nijednu brejk loptu!
Na kraju je Siner u četvrtom setu slavio rezultatom 6:3 i plasirao se u prvo grend slem finale, gde će u nedelju igrati protiv Medvedeva ili Zvereva.
Tok meča Đoković – Siner mogli ste da pratite uz Sputnjik sport u tekstualnom prenosu.
08:10 26.01.2024
1:6, 2:6, 7:6, 3:6 – Gem, set i meč - Siner ide u prvo grend slem finale!
Poveo je Đoković 0:15, ali je ekspresno odgovorio Siner zakucavanjem jedne lopte na mreži. Pritisak je učinio svoje jer je Siner odservirao prvu duplu grešku za 15:30. Ali, usledio je as Italijana dijagonalnim servisom uz samu liniju. Snažan spoljni servis odveo ga je do meč lopte posle tri sata i dvadesetjednog minuta. Italijan ide u prvo grend slem finale.
08:06 26.01.2024
1:6, 2:6, 7:6, 3:5 – Perfektan gem Novaka, Siner servira za finale
S Nulom je Đoković stigao do servis gema. Odlični servisi za perfektan gem.
08:02 26.01.2024
1:6, 2:6, 7:6, 2:5 – Siner opet s nulom
Snažni servisi nastavljaju da olakšavaju posao „raspucanom“ Italijanu. Brzo se izborio za 30:0, da bi posle duže razmene primorao Đokovića da pogodi mrežu, zatim i novi poen za novi gem s nulom.
07:59 26.01.2024
1:6, 2:6, 7:6, 2:4 – Gem za Đokovića
Relativno lako stigao je do drugog gema u četvrtom setu Novak Đoković. Ipak, Srbin i dalje ima brejk zaostatka i ima dve prilike da uspe da dođe do brejka.
07:54 26.01.2024
1:6, 2:6, 7:6, 1:4 – Potvrda brejka
Strašno deluje Siner koji jako malo greši u ovom polufinalu. Trudi se Novak, daje maksimum, osvaja efektne poene, ali Italijan i dalje ne dopušta brejk loptu. Prišao je Srbin do 40:40, ali je Italijan lako odbio taj napad fantastičnim spoljnim servisom.
07:47 26.01.2024
1:6, 2:6, 7:6, 1:3 – Brejk Sinera! Neverovatno - od 40:0 do brejka
Đoković tera Sinera da trči. Poveo je Đoković 40:15, ali su usledila dva lepa poena Italijana, od kojih je drugi bio ritern pod noge Novaku. Naredni poen ponovo je pripao Sineru i to posle duže razmene, jer je Đoković loptu poslao u mrežu. Italijan se zatim izborio za brejk loptu koju je realizovao. Neverovatno! Od 40:0, do brejka Italijana.
07:39 26.01.2024
1:6, 2:6, 7:6, 1:2 – Siner i dalje ne greši
Fantastičan dropštot Novaka za 30:40. Ipak, bilo je to sve u ovom servis gemu Italijana, koji i dalje ne dopušta Srbinu prvu brejk priliku u meču.
07:35 26.01.2024
1:6, 2:6, 7:6, 1:1 – Novak „preživeo“ nove brejk lopte
Poveo je Italijan 0:30, stigao je brzo i do 15:40 i izborio se za nove dve vezane brejk lopte. Prvu je spasio Novak, zatim i drugu i to as udarcem. Savršen trenutak za šesti as Srbina. Usledila su zatim dva izjednačenja, ali je Novak na kraju uspeo da dođe do gema.
07:27 26.01.2024
1:6, 2:6, 7:6, 0:1 – Gem za Sinera
Sigurno je Italijan zakoračio u četvrti set u kom je Novak uprkos dobroj igri i dugim razmenama uspeo da osvoji samo jedan poen. Stigao je Siner do osmog asa u meču.
07:19 26.01.2024
1:6, 2:6, 7:6 – SET za Đokovića
Uspeo je Novak posle drame u tajbrejku da spasi meč loptu i da na kraju osvoji set rezultatom 8:6. Još će se igrati u Melburnu!
07:05 26.01.2024
Tajbrejk
1:0 – Siner šalje lopticu u aut.
2:0 – Mini brejk Novaka, Siner pogađa mrežu.
2:1 – Bio je Novak blizu, ali je loptica završila u autu.
2:2 – Vraća Italijan mini brejk, posle greške Đokovića.
3:2 – Strašan viner Đokovića.
4:2 – Novi mini brejk Đokovića, Siner opet pravo u mrežu.
4:3 – As Sinera.
4:4 – Vraća mini brejk Italijan.
4:5 – Preokret i mini brejk Sinera, Italijan ima dva servisa.
5:5 – Novak osvaja prelep poen i „poništava“ mini brejk.
5:6 – Poen i meč lopta za Sinera.
6:6 – Izborio se s prvom meč loptom Novak, Siner je pogodio mrežu.
7:6 – Set lopta za Novaka, Janik šalje lopticu u aut.
8:6 – Set za Đokovića!!!
07:03 26.01.2024
1:6, 2:6, 6:6 – Idemo u tajbrejk
Još jedan odličan servis gem za Sinera. Odservirao je i sedm as, zatim izašao na mrežu i zakucao jednu lopticu za odlazak u tajbrejk.
06:59 26.01.2024
1:6, 2:6, 6:5 – Novak ima tajbrejk „u džepu“
Ne da brejk šansu Novak Đoković Janiku Sineru koji vreba priliku. Počeo je Đoković da pogađa linije, da „crta“ po terenu i to u trenucima kada se „lomi“ meč. Izborio se Janik u dva navrata za 40:40. Meč je zatim prekinut zbog ukazivanja pomoći jednom starijem navijaču kom je pozlilo verovatno zbog vrućine. Nastavak je doneo četvrti as Novaka Đokovića, zatim i sjajan forhend koji je uz pomoć mreže pretvoren u poen.
06:58 26.01.2024
Meč je nastavljen
Đoković servisa, trenutno je 5:5 u trećem setu i 40:40.
06:55 26.01.2024
Prekid meča!
Nekome je pozlilo na tribinama i glavni sudija je bio primoran da prekine meč pri rezultatu 5:5 i 40:40 u trećem setu. Dok se jednom starijem navijaču ukaže pomoć, Novak i Janik su seli na svoja mesta. Doktori su pomogli starijem gospodinu da izađe s tribina, on je u svesnom stanju i sam se kreće.
06:45 26.01.2024
1:6, 2:6, 5:5 – Servis čuva Sinera
Nastavlja sa fantastičnim servisima Italijan. Nije Novak uspeo ozbiljnije da pripreti ni u ovom gemu u kom je osvojio samo jedan poen.
06:42 26.01.2024
1:6, 2:6, 5:4 – „Bombarduje“ Novak
Konačno da proradi taj servis u kontinuitetu. Stigao je Đoković do trećeg asa, u prva dva seta nije imao nijedan. Čim funkcioniše servis Novak je daleko rasterećeniji i stigao je do gema s nulom.
06:39 26.01.2024
1:6, 2:6, 4:4 – Italijan nepogrešiv
Devet ubačenih prvih servisa Janika Sinera u trećem setu i svih devet je dobio. Kod drugog servisa Siner je dozvolio Đokoviću samo tri poena.
06:34 26.01.2024
1:6, 2:6, 4:3 – Đoković odličan
Čini se da se probudio Novak Đoković jer igra daleko bolje nego na početku meča. Siner je na ovaj servis gem Srbina uspeo da uzme samo jedan poen. Idemo u osmi gem trećeg seta i dalje nema brejka.
06:30 26.01.2024
1:6, 2:6, 3:3 – Surovi Siner
Ponovo Italijan stiže do servis gema bez izgubljenog poena, za manje od dva minuta igre.