Novak Đoković - Sputnik Srbija

Novak je u polufinalu Australijan opena: Amerikanac bio „tvrd orah“ – ali Srbin je neuništiv

Novak Đoković, najbolji teniser sveta, plasirao se u 11. polufinale Australijan opena u karijeri pobedom nad Tejlorom Fricom rezultatom 7:6, 4:6, 6:2, 6:3.
Strašan uvodni set odigrali su Novak Đoković i Tejlor Fric. Uprkos činjenici da je srpski i svetski as do sada lako izlazi na kraj sa Amerikancem, kog je savladao u svih osam navrata, pre ovog četvrtfinalnog dvoboja u Melburnu, sada je bilo izuzetno napeto.
Prvi gem trajao je nestvarnih 17 minuta, Novak je imao tri brejk lopte uz čak 10 izjednačenja, ali je na kraju Tejlor Fric uspeo da dođe do servis gema. Novak je zatim ekspresno bez izgubljenog poena stigao do 1:1.
Već u narednom gemu, ponovo je Srbin vrebao brejk priliku, izborio se za nove tri vezane brejk lopte, a Amerikanac je odgovorio maksimalnom disciplinom i snažnim servisima.
Igrao se zatim gem za gem, sve do devetog, kada je Đoković ponovo stigao do dve brejk lopte.
Ipak, nije se dao motivisani Fric, inače 12. teniser sveta. Uspeo je da ostane u igri i da ponovo povede – 5:4. Izvršio je tada Fric pritisak na novaka, stigao je do 30:30, ali je to bilo sve od njega.
Malo je nedostajalo da se dogodi iznenađenje i da Amerikanac „ukrade“ set Đokoviću, jer se pri vođstvu 6:5 na Novakov servis izborio za prvu brejk loptu, ujedno i set loptu u meču. Imao je 15:40, ali je Đoković bez problema u igri nerava dobio tu bitku i spasio je dve set lopte, zatim je odve omeč u tajbrejk.
A, tamo – ništa novo!
Razbio je Đoković rivala, poveo je 4:0 uz dva mini-brejka, i na kraju je slavio rezultatom 7:3, iskoristivši treću set loptu u maratonskom setu koji je trajao sat i 26 minuta!
Napetost se prenela i na drugi set, a Novak ga nije dobro otvorio i dopustio je protivniku brejk. Sa druge strane, Fric na svoje servis gemove kao da je bacio magiju.
Najpre je srpski as imao brejk loptu u drugom gemu, ali je nije iskoristio. Naredne servis gemove prvi reket sveta dobijao je kao od šale, dva bez izgubljenog poena, ali problem brejka i dalje je bio tu.
U šestom gemu Novak je stigao do nove dve prilike, ali tada se ponovo probudila zver u Fricu koji je pored strašnog servisa Novaku slao i strašne bekhende na koje je bilo izuzetno teško pronaći odgovor.
Osmi gem bio je kako se ispostavilo prelomni za taj set. Novak je propustio čak četiri prilike za brejk i ukupno 15 u dotadašnjem toku meča!
Nije više bilo vremena, u desetom gemu Fric je servirao perfektno i Novaku nije dozvolio ni poen, a to mu je donelo izjednačenje u setovima.
Iako je momentum bio na njegovoj strani opao je ritam u igri Frica i Novak u drugom gemu trećeg seta stiže do 16. brejk lopte koju konačno koristi! Čak dva sata i 45 minuta trebalo je okoviću az brejk, ali kada ga je napravio postalo je jasno da će to doneti i potpuno novi tok meča.
Od tog gema Novak je preuzeo stvar u svoje ruke, dominirao je na terenu, sigurno osvajao svoje servis gemove, a protivnik koliko god u nekim trenucima igrao dobro nije mogao ništa osim da čega greške srpskog tenisera koje se nisu desile.
Novim brejkom Novak je stigao do trećeg seta.
Nastavila se dominacija srpskog asa u četvrtom setu, mada nije uspeo da iskoristi prvu priliku za brejk.
U šestom gemu Novak je prelomio i napravio brejk, ali Fric nije želeo da se taj meč tek tako završi. Na veliko iznenađenje uzvratio je brejkom. Kada se činilo da bi meč ponovo mogao da krene u drugom smeru srpski as je to sprečio.
Lako je na kraju i rutinski priveo meč kraju i potom se plasirao u 11. polufinale na prvom Grend slemu u sezoni.
Novak Đoković - Sputnik Srbija, 1920, 23.01.2024
Oglasio se Novakov dežurni kritičar i pomenuo „grešnika“
10:29 23.01.2024
7:6, 4:6, 6:2, 6:3 – Pobeda!
Bez velikih problema Novak dolazi do pobede.
10:26 23.01.2024
10:25 23.01.2024
7:6, 4:6, 6:2, 5:3 – Novi brejk Đokovića
Činilo se da je Amerikanac mogao da zakomplikuje ovaj set, ali Novak to sprečava. Sada kada je počeo da čita servis protivnika lako stiže do nove tri vezane brejk lopte. Koristi prvu i serviraće za meč!
10:20 23.01.2024
7:6, 4:6, 6:2, 4:3 – Fric vraća brejk
Svestan je Fric da nema šta da izgubi i udara iz sve snage što mu donosi 30:0 na Novakov servis. Tri vezane brejk prilike uspeo je da obezbedi Amerikanac posle Novakovog drugog servisa.
Prvi reket sveta asom spasava prvu, a onda Fric uz mnogo sreće koristi drugu.
10:16 23.01.2024
7:6, 4:6, 6:2, 4:2 – Brejk!
U situacijama u kojima treba da konntroliše poen greši američki teniser, a onda i zicer zavrašava u mreži. Opala mu je koncentracija i prilikom servisa i Novak je ponovo došao u priliku da zapreti.
Brejk i u četvrtom setu pravi Đoković!
10:12 23.01.2024
7:6, 4:6, 6:2, 3:2 – Novak efikasno i lako
Još jedan silovit i siguran gem za Đokovića. Definitivno Fric ima daleo veći problem da zapreti na Novakov servis nego što je to slučaj kada je reč o pretnji srpskog asa na njegov servis.
10:07 23.01.2024
7:6, 4:6, 6:2, 2:2 – Izjednačenje
Iako nema previše nedostatak u igri i iako je rezultat na njegovoj strani Novak se nervira jer želi da gotovo u svakom poenu napadne protivnika. Amerikanac je imao gotov gem u rukama, ali uporni Novak stigao je do 40:40.
Borbenost se videla na obe strane, ali dva odlična voleja odigrao je Fric koji je stigao do gem lopte koju je iskoristio.
10:02 23.01.2024
7:6, 4:6, 6:2, 2:1 – Vodi Novak
Iako je američki teniser zapretio nakon što je dobio poen posle nešto duže razmene, srpski as pojačava ritam i ponovo stiže do gema.
09:59 23.01.2024
7:6, 4:6, 6:2, 1:1 – Srpski as propustio brejk loptu
Opao je nivo igre kod Frica u četvrtom setu, a naročito se odražava u servisima koje ne uspeva da ubaci kao što je to činio u prethnodim setovima. Novak je to iskoristio da dođe do brejk lopte. Međutim, uspeo je ovoga puta da se spasi Amerikanac.
U najbitnijem trenutku izvukao se Fric.
09:51 23.01.2024
7:6, 4:6, 6:2, 1:0 – Novak nastavio u istom ritmu
Novak je samo preneo igru iz trećeg seta. Siguran je bio na servisu, ubacio je svaki prvi i tome je dodao i prvi viner u četvrtom setu.
09:45 23.01.2024
7:6, 4:6, 6:2 – Dva brejka i set!
Sjajno prvi reket sveta otvara servis gem protivnika. Perfektno skraćuje lopticu i stiže do 30:0. A onda sve to dodatno Novak boji snažnim riternom kojim stiže do tri vezane brejk odnosno set lopte. Prvu koristi Đoković!
09:41 23.01.2024
7:6, 4:6, 5:2 – Novak na gem do trećeg seta
Kada god bi Novak propsutio prvi servis bila bi to šansa da ga američki teniser napadne i osvoji poen. Međutim i dalje nema pretnje na Novakov servis.
09:38 23.01.2024
7:6, 4:6, 4:2 – Siguran je Fric
Amerikanac deluje sve nervoznije na terenu, ali agresivnim udarcima i odličnim servisima još jednom stiže do servis gema.
09:33 23.01.2024
7:6, 4:6, 4:1 – Odličan Novak
U istom stilu nastavio je i Novak koji je sa 15 as servisa prešao u vođstvo kada je reč o tom segmentu. Dopustio je protivniku jedan poen i nastavio da korača ka završnici trećeg seta.
09:30 23.01.2024
7:6, 4:6, 3:1 – Fric smanjuje razliku
Svom snagom želeo je da servis američki teniser kako ne bi ponovo došao u priliku da mora da spasava brejk lopte. Ispostavilo se to kao sigurna taktika jer je ovoga puta Đoković stigao do samo jednog poena.
09:28 23.01.2024
To može samo Novak – tišina! /video/
09:26 23.01.2024
7:6, 4:6, 3:0 – Sa nulom!
Sada sve funkcioniše daleko bolje za srpskog asa koji odlično servira i sa nulom potvrđuje brejk.
09:23 23.01.2024
7:6, 4:6, 2:0 – Prvi Novakov brejk na meču!
Svaku priliku kada Novak ostavi malo prostora koristi Amerikanac. Upisao je novi forhend viner, ali srpski as ne odustaje. Igrao ja ofanzivno i rizikovao, a onda konačno neverovatnim forhendom konačno je iskoristio brejk loptu.
09:19 23.01.2024
7:6, 4:6, 1:0 – Siguran početak za Novaka
Srpski as dobro otvara treći set. Igra odlično, napada protivnika i sa samo jednim izgubljenim poenom stiže do gema.
09:07 23.01.2024
7:6, 4:6 – Set za Frica!
Bez izgubljenog poena Fric dolazi do gema koji mu donosi set.