Hoće li i Britanci u Hag? Veliko otkriće o saradnji MI6 i Nasera Orića u Srebrenici
19:49 04.01.2024 (Osveženo: 19:50 04.01.2024)
© AP Photo / Darko VojinovicSrebrenica - ilustracija
© AP Photo / Darko Vojinovic
Pratite nas
Kada vidimo dokumenta koja dokazuju umešanost Britanaca u događaje u Srebrenici, možemo se samo zapitati kako je radio Haški tribunal i da li je na raspolaganju imao sve relevantne dokaze. Uopšte nije čudno da su britanske tajne službe bile umešane u plasiranje priče o Srbima kao glavnim negativcima i u raspirivanje rata u bivšoj Jugoslaviji.
Ovako Viktor Nuždić, v. d. direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica iz Banjaluke, komentariše sadržaj dokumenata britanskog Ministarstva odbrane sa kojih je nedavno skinuta oznaka tajnosti.
Podsećamo, britanski novinar Kit Klarenberg otkrio je na osnovu depeša koje su iz Srebrenice slali pripadnici specijalne britanske jedinice iz sastava SAS (Specijalna vazdušna služba), da su zajedno sa komandantom muslimanskih snaga u Srebrenici Naserom Orićem, pripremali „teren za srebrenički scenario“ pre i u toku jula 1995.
Novi dokumenti menjaju ustaljene narative
Skidanjem oznaka tajnosti sa dokumenata, prvo u Kanadi, Holandiji i sada u Velikoj Britaniji postaje jasno da građanski rat u BiH nimalo nije bio crno-beo, kako je predstavljan u međunarodnoj javnosti. Slično je i sa događajima u Srebrenici iz jula 1995. i možemo da očekujemo da će se u narednim godinama mnoge stvari posmatrati na objektivnije, kaže Nuždić za Sputnjik.
Prema njegovim rečima, evidentno je da Haški tribunal nije raspolagao svim dokazima, kada je vodio procese za navodne ratne zločine počinjene tokom građanskog rata u BiH, a to se vidi, ne samo po dokumentima sa kojih se skida oznaka tajnosti, već i i iz niza memoara bivših političara i visokih vojnih zvaničnika koji su službovali u BiH.
„Samim tim, svaki dokument sa koga se skine oznaka tajnosti doprinosi utvrđivanju stvarnog stanja i činjenica o ratu u BiH, a nama je to svakako u interesu jer su Srbi do te mere demonizovani da svaki, pa i najmanji dokaz koji baca drugačije svetlo na ratne događaje na Zapadu izaziva burne reakcije s obzirom na uspostavljene narative“, objašnjava on.
Srpski narod ulogu glavnog negativca dobio je i pre izbijanja sukoba u BiH, navodi Nuždić.
„Tako smo već nakon izbijanja rata, zahvaljujući zapadnim medijima, mogli da čujemo priče o stotinama hiljada silovanih Muslimanki, o koncentracionim logorima za Muslimane i slično, što se kasnije ispostavilo kao notorna laž. Ali, bilo je već kasno i šteta je bila pričinjena, a samim tim, Srbi su okarakterisani kao zločinci“, kaže on.
Niko ni pomislio nije da postavi pitanje kako je moguće da su Srbi agresori na zemlju u kojoj žive vekovima, dodaje Nuždić.
„Upravo zbog ovakve slike, stotine nevinih srpskih civila koji su ubijeni u Podrinju tokom 1992. i 1993. nisu posmatrani kao žrtve, nego je celokupan fokus usmeren samo na 1995. Nažalost, ignorantski odnos nije se promenio ni do danas, pa tako ni sada nemamo predstavnika bilo koje zapadne ambasade koji bi prisustvovali parastosima za nastradale Srbe Podrinja“, kaže naš sagovornik.
Nije čudno što su Britanci raspirivali rat
Za našeg sagovornika uopšte nije čudno što su britanske tajne službe upletene, ne samo u događaje u i oko Srebrenice, već i uopšte u plasiranje cele priče o Srbima, kao i u uspostavljanje ratne atmosfere u BiH i bivšoj Jugoslaviji.
„Bili smo svedoci da su i ranijih godina isplivali dokumenti i kanadskih vojnih struktura, gde je utvrđeno da su Muslimani u pojedinačnim slučajevima imali nameru da pucaju na sopstvene ciljeve kako bi izazvali reakciju međunarodne javnosti, a za to optužili Srbe. Tako da je ovo samo jedan u nizu dokumenata koji je ugledao svetlo dana“, ističe Nuždić.
Nažalost, dokumenti se pojavljuju u fragmentima – kada bi smo bili u mogućnosti da sve dokumente pogledamo kao celinu, šira slika bi pokazala kakva je zaista bila uloga stranih tajnih službi u događajima u BiH, pa i u događajima u Srebrenici, zaključuje on.
Nakon što je pre tri godine otkriveno da, uprkos drugačijim navodima u brojnim haškim i drugim presudama, vrh Republike Srpske nije imao plan da osvaja Srebrenicu, najnoviji deklasifikovani tajni dosijei sugerišu značajnu ulogu obaveštajaca britanske službe MI-6 i njene jedinice SAS u kreiranju ratnih dešavanja u Srebrenici i okolini, piše Klarenberg.
Operativci SAS-a, zajedno sa Naserom Orićem nekako su znali, mnogo pre srpskog rukovodstva, da se planira oslobađanje Srebrenice, a „teren“ su pripremali i za „nešto užasno“, sve kako bi isprovocirali vazdušne NATO udare na srpske položaje i objekte, što je prethodno bio cilj i Alije Izetbegovića, tvrdi Klarenberg.
Pogledajte i: