Derbi Obradovića pripao Željku – Partizan savladao Monako u Beogradu posle produžetka!

Košarkaši Partizana ostvarili su pobedu nad Monakom u 12. kolu Evrolige u dramatičnoj utakmici odigranoj u Beogradu koja je završena rezultatom 89:85 posle produžetka u korist tima trenera Željka Obradovića koji sada ima po šest trijumfa i šest neuspeha u dosadašnjem toku elitnog takmičenja.
Delovalo je da će takmica biti rešena u poslednja dva minuta regularnog dela, pri rezultatu 66:66 Monako je imao nekoliko propuštenih napada, Partizan je preko Kaboklovih slobodnih bacanja stekao minimalnu prednost, a briljantna odbrana Dozira je omogućila Panteru da na dvadesetak sekundi do kraja donese crno-belima vođstvo od četiri poena.
Dramu je uneo Džejms trojkom, Naneli je na deset sekundi do kraja pogodio dva penala, ali potom nije pravio prekršaj i Džejms je ubacio novu trojku za 72:72 na dve sekunde do kraja. Panter zatim nije bio precizan pa se otišlo u produžetak.
Preko Dozira i Pantera Partizan je poveo u dodatnih pet minuta, rival se održavao u igri putem slobodnih bacanja i napravio je preokret, uz pomoć sudija, greške Pantera i velike sreće, ali je moralo sve da se okrene.
Željko Obradović je čelendžom poništio prekršaj dosuđen Doziru i omogućio mu dva slobodna bacanja, Partizan se odbranio u narednom napadu, a linije slobodnih bacanja Smailagić je doneo četiri poena viška.
Ipak, drami nije bio kraj, Monako je oteo loptu i prepolovio je zaostatak na dve sekunde do kraja, ali je potom Naneli zapečatio utakmicu sa linije penala za konačnih 89:85, posle neuspešnog traženja faula Ledeja nad Lojdom na čemu je insistirao trener Monaka Saša Obradović.
Partizan je predvodio američki trio, Kevin Panter je imao 25 poena uz četiri asistencije i tri skoka, Džejms Naneli je sa klupe upisao 23 uz dve asistencije i pet skokova, a Pi Džej Dozir je meč završio sa 15 poena, sedam asistencija i pet skokova.
Istakao se i Bruno Kaboklo sa 13 poena i šest skokova, a u strelce su se još upisali Smailagić, Ledej, Anđušić, Avramović i Vukčević.
Zaigrali su Koprivica i Ponitka, Jaramaz je ostao bez minuta, a van ekipe zbog povreda su Kaminski i Trifunović.
Partizan je odlično ušao u utakmicu, trener Željko Obradović je ponovo Smailagića smestio na poziciju niskog krila i odmah je dobio rezultat, potencijalni reprezentativac Srbije je hvatao lopte u napadu, krao u odbrani i bio generator dobrog ritma crno-belih za prednost od 11:2.
Minut odmora koji je zatražio Saša Obradović je promenio tok utakmice, usledila je serija Monaka od 11:1 za preokret, ali je Partizan do kraja deonice preko Nanelija i Vukčevića uspeo da vrati prednost na 16:13.
Brzo su gosti u nastavku došli u egal pa i serijom 7:0 poveli – Partizan je imao pretposlednji napad za pokušaj izjednačenja, ali se na veliki odmor ipak otišlo sa vođstvom za Monako od 35:32.
Mogao je Partizan da bude nezadovoljan i suđenjem, Kaboklu, koji je uz Pantera imao dobar ritam u drugoj deonici, dosuđena su tri prekršaja, što je predstavljalo potencijalni problem za crno-bele.
Otvorio je Partizan zakucavanjem Smailagića, ali su njemu brzo dosuđena dva prekršaja, oba veoma sumnjiva što je značilo da na teren mora Balša Koprivica koji je imao veoma malo minuta u dosadašnjem delu Evrolige.
Partizan je imao probleme na oba kraja parketa, ali je trojkama Nanelija i Pantera uspeo da preokrene i stekne prednost, dok su arbitri i dalje nervirali sve na terenu i na tribinama zbog čudnih odluka i želje da dođu u centar pažnje.
Kažnjavan je Partizan za sve greške u odbrani, rivali su pogađali trojku za trojkom, a crno-beli su u pretposlednjem napadu promašili čak tri što je značilo da će se u finalni kvartal ući sa rezultatom 51:51.
Dozir i Anđušić su lepo otvorili poslednju četvrtinu na oba kraja parketa, Partizan je stekao osam poena prednosti (63:55) na polovini deonice, ali je lošim odlukama dozvolio rivalu da razliku prepolovi zbog čega je trener Obradović morao da zatraži minut odmora.
Umesto 11 poena razlike koje je mogao da donese Anđušić otvorenom trojkom, na taj način je Džejms smanjio na samo poen zaostatka (65:64), što je ponovo Obradovića nateralo na reakciju, ali ponovo promena nije bilo i rival je izjednačio na 66:66, na dva minuta do kraja.
Preko Kabokla je Partizan dobio dva poena, Monako je propustio dva napada, Panter je u poslednjem minutu promašio šut, ali je potom pogodio pošto je loptu ukrao Dozir za prednost od 70:66 na dvadesetak sekundi do kraja.
Tu nije bio kraj, Džejms je pogodio neverovatnu trojku na dve sekunde do kraja za egal od 72:72 jer Partizan nije pravio faul i dopustio je rivalu da se potpuno približi, a zatim i izbori produžetak jer je Panter promašio šut za pobedu.
Preko Dozira i Pantera Partizan je stekao prednost u nastavku, Montejunas je odgovarao i držao priključak Monaka koji se dodatno približio posle greške Pantera, zakucavanja Brauna, ali i pomoći sudije zbog novog dosuđenog prekrašaja u napadu za Smailagića.
Monako je čak i poveo, Partizan se preko Dozira i dobrog čelendža Obradovića vratio u prednost i dva poena viška na pola minuta do kraja da bi na deset sekundi Smailagić realizovao slobodna bacanja, posle namernog faula Montejunasa koji je potom pogodio za dva poena zaostatka na dve sekunde do kraja, a potom je Naneli zapečatio na 89:85.
Tok meča ste mogli da pratite uz Sputnjik.
22:58 05.12.2023
45' – Kraj!
Pobeda Partizana od 89:85.
22:55 05.12.2023
45' – Sudijski cirkus...
Gleda se snimak kontakta Lojda i Ledeja...
22:52 05.12.2023
45' – Neverovatno...
Monako krade loptu i smanjuje.
Dve sekunde do kraja...
22:48 05.12.2023
45' – Nesportski faul!
Montejunas je preterao pri faulu nad Smailagićem na deset sekundi do kraja!
Partizan vodi 87:83.
22:46 05.12.2023
45' – Dva razlike
Partizan ima 85:83.
22:45 05.12.2023
45' – Obradović poništio faul!
Dosuđen je prekršaj Doziru u napadu, ali je Obradovićev čelendž pokazao da to nije bila ispravna odluka!
22:44 05.12.2023
45' – Lopta za Partizan!
Sudije su većale i odlučile.
22:42 05.12.2023
44' – Dozir!
Partizan vodi 84:83.
44' – Neverovatno!
Vodi Monako 83:82.
22:41 05.12.2023
44' – Panter gubi loptu, a faul Smailagiću!
Braun lako zakucava, a potom ponovo Italijan sudi faul u napadu, ovoga puta Smailagiću!
Partizan vodi 82:81.
22:40 05.12.2023
43' – Džejms polovičan
Kaboklo je završio utakmicu.
Partizan vodi 82:79.
22:38 05.12.2023
43' – Sjajno!
Zakucavanje Kabokla posle presinga.
43' – Montejunas siguran
Četiri poena je ubacio u produžetku.
Partizan vodi 80:78.
22:37 05.12.2023
43' – Panter!
Trojka za 80:76
22:35 05.12.2023
42' – Partizan vodi
Dobre reakcije Dozira i Pantera u napadu.
Partizan ima 77:74.
22:31 05.12.2023
40' – Panter ne pogađa, produžetak!
Neverovatno, treći put u sezoni produžetak za crno-bele.
Nerešeno je, 72:72.
22:28 05.12.2023
40' – Kakva trojka...
Džejms pogađa neverovatan šut na dve sekunde do kraja.
22:26 05.12.2023
40' – Naneli u ofsajdu!
Faul i penali na deset sekundi do kraja.
Partizan vodi 72:69.
22:25 05.12.2023
40' – Džejms pogađa...
Trojka na 15 sekundi do kraja.
22:23 05.12.2023
40' – Dozir spasava Pantera!
Posle promašaja kapitena Dozir je ukrao loptu i omogućio mu da se ispravi!
Partizan vodi 70:66!