Ruski stručnjak otkriva političku pozadinu posete Stoltenberga
15:39 21.11.2023 (Osveženo: 15:44 21.11.2023)
© Sputnik / Lola ĐorđevićAleksandar Vučić i Jens Stoltenberg
© Sputnik / Lola Đorđević
Pratite nas
Poseta generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga Balkanu povezana je sa predstojećim parlamentarnim izborima u Srbiji, na kojima Zapad želi da obezbedi pobedu kandidata koji su opozicija predsedniku Aleksandru Vučiću, izjavio je za RIA Novosti poznati vojni analitičar i glavni urednik časopisa Nacionalna odbrana Igor Korotčenko.
Ruska agencija piše da se Stoltenberg nalazi u radnoj poseti Balkanu i da njegov program uključuje posete Prištini, Bosni i Hercegovini, Srbiji i Severnoj Makedoniji. Agencija podseća i da će u Srbiji 17. decembra biti održani vanredni parlamentarni izbori.
„Poseta generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga Balkanu mora se posmatrati u kontekstu predstojećih vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji u decembru, na kojima uz podršku Zapada snage koje se suprotstavljaju predsedniku Vučiću nameravaju da ojačaju svoje pozicije u parlamentu i upravnim telima zemlje“, rekao je Korotčenko.
Analitičar je primetio da je Zapad poslednjih meseci vršio ogroman pritisak na Srbiju kako bi naterao Beograd da prizna nezavisnost Kosova, prestane da podržava Srbe koji tamo žive, kao i Republiku Srpsku u okviru Bosne i Hercegovine, uvede političke i ekonomske sankcije Rusiji, a sankcionišu se i najviše proruski orijentisani srpski političari, poput Aleksandra Vulina, koji je bio prinuđen da podnese ostavku na mesto šefa Bezbednosno-informativne agencije zemlje.
Korotčenko je takođe skrenuo pažnju na pojačanu obaveštajnu aktivnost protiv Srbije. Tako je Beograd nedavno proterao hrvatskog diplomatu, koji je faktički optužen za špijunažu protiv srpske strane.
„Pod ovim uslovima Stoltenberg planira da konsoliduje napore niza balkanskih država u zajedničkom pritisku na Srbiju sa NATO. Smatram da bi u tim uslovima bilo preporučljivo da Rusija preduzme niz političkih i ekonomskih koraka u cilju jačanja veza između Moskve i Beograda i jačanja kursa ka svestranom razvoju odnosa sa prijateljskim, bratskim srpskim narodom“, izrazio je mišljenje analitičar.
Komentarišući Vučićev predlog o izvođenju zajedničkih vežbi sa NATO, sagovornik agencije je izneo mišljenje da je u trenutnoj situaciji on „prinuđen da manevriše, ne demonstrirajući otvoreno antizapadne stavove, već pokušavajući da napravi političke kombinacije koje bi omogućile da se izbori održe bez posebnih sukoba sa Zapadom, računajući na bezuslovnu pobedu i zadržavanja kontrole nad parlamentom”.
To će, smatra ekspert, omogućiti Vučiću „u budućnosti da slobodnije i efikasnije brani nacionalne interese zemlje“.