Novak Đoković - Sputnik Srbija

Đoković jači od Runea, Bekera, publike i sudije – za polufinale Pariza!

Novak Đoković, najbolji teniser svih vremena, plasirao se u polufinale Masters turnira u Parizu pobedom nad mladim Dancem Holgerom Runeom sa 7:5, 6:7, 6:4. Đoković je protiv sebe imao ne samo publiku, kao i dosad u prestonici Francuske, već i sudiju Renoa Lihtenštajna koji mu je "ukrao" dve meč lopte u 10. gemu drugog seta.
Uzalud trud, džaba im sve, što bi se reklo, Đoković je pronašao pravi način da se izbori sa svim rivalima, a među njima se i našao njegov nekadašnji mentor, slavni Boris Beker koji u Parizu ima ulogu trenera mladog Runea, branioca titule u Parizu.
Njegovo učešće je bilo veoma važno u finišu drugog seta kada je savetima praktično odveo svog pulena do produžetka meča.
Sigurni su bili teniseri na startu meča, Đoković je uspeo da se izbori sa zdravstvenim problemima i da pruži sve što je mogao, iako je imao poteškoće sa prvim servisom i forhendom.
Rune je pokušavao da napadne Đokovića, Novak je branio svoj servis, a uprkos greškama očuvao je egal, da bi u 12. gemu stekao prvu brejk loptu, istovremeno i set loptu.
Iskoristio je Đoković pruženu šansu i rešio prvi set u svoju korist.
Posle dva brza gema za servisere u drugom setu usledila su dva brejka, nastavljeno je dalje sa ujednačenom igrom, a velika drama je viđena u desetom gemu.
Pri rezultatu 30:15 za Đokovića, Rune je zatražio čelendž za Novakovu loptu tek pošto je svoj udarac promašio, ali je sudija Reno Lihtenštajn ipak uvažio primedbu, što nije po pravilima.
Đoković je ukazao na to, sudija je pokušao da objasni, ali je bilo jasno da je srpski teniser uskraćen za dve meč lopte, odnosno za rezultat 40:15.
Stekao je Novak jednu priliku da okonča meč, nije je iskoristio, ušlo se potom u taj-brejk do koga je Rune stigao brzom igrom i kratkim poenima, prema uputstvima trenera Bekera.
Nemac je na pravi način motivisao svog pulena koji je sa 7:3 rešio taj-brejk i izjednačio u setovima na 1-1.
Zabrinuo je Đoković na startu trećeg seta hvatanjem za levu butinu uz bolnu grimasu, ali ga to nije omelo da već u trećem gemu napravi brejk, posle dva briljantna poena u kojima je koristio lob udarce.
Sačuvao je Đoković stečenu prednost do kraja duela i u desetom gemu je okončao meč, za veliku pobedu protiv mnogostrukih rivala.
Protivnik u borbi za finale biće pobednik duela između Andreja Rubljova i Aleksa de Minora.
Meč ste mogli da pratite uz Sputnjik.
22:36 03.11.2023
7:5, 6:7, 6:4 – Kraj! Pobeda Đokovića!
Žestokim nadmudrivanjem Novak je stigao do 30:15, a potom je bacio Runea na pod i stekao dve meč lopte, posle 22 razmenjena udarca.
I prvu je iskoristio za pobedu i plasman u polufinale!
7:5, 6:7, 4:2 – Sjajno!
Ponovo je rastrčao Đoković Runea po terenu, briljantnim skraćenim udarcem uzeo poen za 30:0 i žestoko umorio protivnika.
Još jedan divan lob mu je omogućio tri gem lopte, a servis i kraj gema.
22:14 03.11.2023
7:5, 6:7, 3:2 – Pauza i gem za Runea
Posle duže pauze zbog krvarenja iz prsta Rune je zauzeo servis poziciju i dobio gem.
22:05 03.11.2023
7:5, 6:7, 3:1 – Potvrda brejka
Forhend za umanjenje na 30:15 dao je energiju Runeu, ali je na isti način uzvratio Novak za dve gem lopte.
I ubrzo je završio gem za potvrdu brejka.
22:01 03.11.2023
7:5, 6:7, 2:1 – Brejk Đokovića!
Posle dva poena za Đokovića, Rune je promenio reket i ubacio as.
Usledio je sjajan lob Novaka koji mu je omogućio smeč za dve brejk lopte.
Iskoristio je već prvu, ponovo posle sjajnog loba!
21:58 03.11.2023
7:5, 6:7, 1:1 – Siguran Novak!
Gem bez izgubljenog poena.
21:55 03.11.2023
7:5, 6:7, 0:1 – Novaka muči noga
Uhvatio se za levu butinu posle jednog teškog poena.
Nije imao šanse da zapreti Runeu.
21:45 03.11.2023
7:5, 6:7 – Rune silovito do seta!
Briljantan taj-brejk je odigrao mladi Danac i izjednačio na 1-1 u setovima.
21:36 03.11.2023
7:5, 6:6 – Po receptu Bekera
Tražio je Nemac brze poene, Danac je isporučio, gem bez izgubljenog poena!
21:32 03.11.2023
7:5, 6:5 – Još gem do pobede!
Posle dva dobra poena za Đokovića, usledila su dva promašaja, ali je sve popravio as udarac za prednost koja je odmah iskorišćena.
21:27 03.11.2023
7:5, 5:5 – Sudija oštetio Đokovića
Još jednim prolaznim udarcem, ovoga puta iz bekhenda, Đoković je došao na tri poena od pobede, Rune je zatim promašio prvi servis, ali ne i forhend pravo na liniju za izjednačenje na 15:15.
Nije se namestio na naredni, poklonio je poen Novaku, a zatim je veoma kasno zatražio čelendž mladi Danac, zbog čega je Đoković ušao u polemiku sa sudijom.
I bio je u pravu, ali nije to mogao da dokaže sudiji pa je izjednačeno na 30:30, umesto 40:15 za dve meč lopte.
Ipak, naredni poen je pripao Novaku za prvu meč loptu, Rune je odličnim servisom izjednačio, a pravovremenim izlaskom na mrežu stekao i prednost.
Usledila je duga razmena koja je pripala Đokoviću za novi egal, ali je narednim servisom Rune izbacio Novaka iz ravnoteže, ponovo za prednost, a potom i za kraj gema.
21:16 03.11.2023
7:5, 5:4 – Još samo gem!
Delovalo je da će Novak lako rešiti gem u svoju korist, ali je Rune napao drugi servis i izjednačio na 30:30.
Probao je Rune da napadne Novaka, ali mu se to obilo o glavu, Đoković je plasirao idealan forhend za prednost.
Glasnim urlikom prema publici, koja je opet njegov protivnik, Đoković je proslavio kraj gema.
21:12 03.11.2023
7:5, 4:4 – Nema šansi za brejk
Siguran Rune na svoj servis.
21:07 03.11.2023
7:5, 4:3 – Rune zapretio, Novak odgovorio
Zapretio je Rune sjajnim riternom na prvi servis Đokovića za umanjenje na 40:30, ali je to bilo sve od njega.
21:02 03.11.2023
7:5, 3:3 – Rune siguran
Lak gem za Danca.
20:59 03.11.2023
7:5, 3:2 – Novak potvrdio brejk
Uz podršku publike Rune je stigao do 30:30, ali je Novak pronašao forhend za gem loptu.
Ipak, Rune je našao način da izjednači, ali ne i da ugrozi Đokovića.
20:53 03.11.2023
7:5, 2:2 – Novak odmah vratio brejk!
Umesto brejk lopte, nova greška Đokovića, ovoga puta iz bekhenda za 30:30.
Ipak, naveo je Novak Runea da pošalje lopticu u mrežu i stigla je prilika za brejk.
I uspeo je Đoković, odmah je vratio brejk!