Sonda Lusi posetila svoj prvi asteroid /foto/
© AP PhotoSonda Lusi prilazi asteroidu /video animacija/ NASA
© AP Photo
Pratite nas
Sonda Lusi, koju je razvila američka svemirska agencija NASA, u sredu je posetila svoj prvi asteroid.
Letelica je prošla pored asteroida Dinkineš, na udaljenosti od oko 400 kilometara, i uspešno „preživela“ taj manevar, saopštili su iz NASA. Sada će joj biti potrebno oko nedelju dana da sve zabeležene podatke pošalje na Zemlju.
Hello Lucy! The spacecraft phoned home and is healthy. Now, the engineers will command Lucy to send science data from the Dinkinesh encounter to Earth. This data downlink will take several days. Thanks for following along today and stay tuned!https://t.co/sFLJS7nRJz pic.twitter.com/P7XpcM4Ks8
— NASA Solar System (@NASASolarSystem) November 1, 2023
„Tim se raduje zboh toga kako je letelica radila tokom svog prvog testa susreta s brzim asteroidom“, saopštila je američka agencija.
NASA's Lucy spacecraft successfully completes 1st flyby of asteroid 'Dinky' https://t.co/sT3DJ6y6HW pic.twitter.com/44WnBkh7jx
— SPACE.com (@SPACEdotcom) November 1, 2023
Dinkineš, asteroid s prečnikom manjim od kilometra, prvi je od deset letećih tela koje će sonda istražiti. Let Lusi u njegovoj blizini prvenstveno je bio ispit funkcionisanja naučnih instrumenata, dok su glavni cilj sonde Jupiterovi asteroidi.
Lusi je lansirana 2021. s kosmodroma Kejp Kanavreal na američkoj Floridi. Duga je oko 14 metara, a napaja se pogonskim gorivom i baterijama koje se pune preko solarnih ćelija.
Cilj je da proleti blizu sedam Jupiterovih „Trojanaca“, nazvanih po protagonistima Homerovog epa "Ilijada".
Trojanci su asteroidi koji kruže oko Zemlje u istoj orbiti kao i najveća planeta, deo ispred, a jedan deo iza njega. Smatraju se "fosilima" iz doba formiranja planeta, zbog čega se NASA nada da će misija dati nove poglede na oblikovanje našeg Sunčevog sistema.
Misija bi trebalo da traje 12 godina, a Lusi će preći ukupno 6,5 milijardi kilometara.