Srbija i Crna Gora - Sputnik Srbija

Mitrović i Tadić za tri minuta okončali agoniju Srbije – teška pobeda nad Crnom Gorom u Beogradu!

Fudbalska reprezentacija Srbije je teškom mukom uspela da savlada Crnu Goru u osmom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo rezultatom 3:1 na stadionu „Rajko Mitić“ u Beogradu.
Srbija je imala imperativ pobede posle poraza od Mađarske u prethodnoj rundi, odlično je počela utakmicu i povela u 9. minutu preko Mitrovića, ali je dozvolila da u 36. minutu protivnik izjednači.
Mučenje srpskog tima kroz besomučne napade i strah od kontraudara rivala trajalo je do 74. minuta kada je Tadić asistirao Mitroviću za drugi gol, a svega tri minuta kasnije rekorder se revanširao kapitenu za 3:1 i konačan mir u redovima reprezentacije Srbije.
Srbiji na ruku ide i rezultat utakmice između Litvanije i Mađarske, baltička ekipa je vodila sa 2:0, dala je i treći gol koji je poništen posle reakcije iz VAR sobe, a potom je lider grupe u kojoj se nalazi i Srbija uspeo da stigne do izjednačenja na 2:2.
Takvi rezultati dovode do toga da je Mađarska i dalje prva na tabeli sa 14 poena i utakmicom manje od drugoplasirane Srbije koja ima i meč manje. Istovetan broj mečeva ima i Crna Gora, ali ima svega osam poena.
Srbija poslednju utakmicu u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo gde ima šansu da potvrdi prolazak na završno takmičenje igra u Leskovcu protiv Bugarske, 19. novembra.
Standings provided by Sofascore
Ponovo je kombinovao selektor Stojković i poslao na teren ojačani vezni red, vratio je kapitena Tadića u startnu postavu i to se ispostavilo kao dobitna kombinacija jer je već u devetom minutu Srbija povela.
Otvoren je veliki prostor Mitroviću u kaznenom prostoru, on je driblinzima uspeo da uđe unutar šesnaesterca i briljantnim udarcem spoljnim delom stopala poslao loptu u suprotan ugao.
Posle, jednako kao i pre gola, Srbija je prepustila terensku inicijativu Crnoj Gori, delovalo je da iz kontranapada može da uradi nešto više, u 26. minutu je Živković pogodio stativu, ali je to bilo sve od Srbije.
Zašto? Pitanje je na koje treba da odgovori stručni štab, Srbija je, kao i uvek, ostavljala mnogo prostora rivalima, sjajno je to na desnom krilu koristio Marušić koga je dvaput morao na jedvite jade da zaustavlja Mladenović, ali to nije uspeo u 36. minutu.
Prosto neverovatno, umesto šanse za gol, Srbija je primila gol, Tadić je centrirao iskosa sa leve strane, svi defanzivci su bili u kaznenom prostoru protivnika, akcija nije dobro izvedena, sevnula je kontra Crne Gore, Mladenović je kasnio za Marušićem, usledilo je dodavanje ka Jovetiću, pored koga je, ponovo neverovatno, bio Tadić.
Jovetić je primio loptu, pogledao gol, namestio je na levu nogu i poslao „raketu“ pravo u suprotan ugao gola Milinković-Savića koji nije imao ni promil šanse da spreči izjednačenje.
Do kraja poluvremena Srbija je jurišala ka golu, pokušavali su to i defanzivno orijentisani igrači Pavlović i Gudelj, a zbog toga je Crna Gora dobijala sve više prostora – srećom nije srpski tim kažnjen pa se na veliki odmor otišlo sa nerešenim rezultatom od 1:1.
Selektor Stojković je na poluvremenu u svlačionici ostavio Mladenovića i Ilića, dao je šansu Kostiću i Sergeju, a na startu nastavka rivali su pokazali šta će raditi, Srbija je krenula u juriš i sve vreme strepela od kontranapada Crne Gore.
Čudna situacija se dogodila u 58. minutu, Savić je udario Mitrovića u kaznenom prostoru, dobio je žuti karton za to, ali sudija Marčinjak nije pokazao na belu tačku, iako je crnogorski defanzivac kažnjen za potez koji je načinjen u šesnaestercu.
Srbija je imala tri kornera u nizu, nijedan nije iskoristila, suočila se potom i sa udarcem Camaja koji je Vanja odbranio, a potom je usledio još jedan talas silnih napada Srbije – bez rezultata.
Nije bilo promene ni u 64. minutu, Kostić je pogodio Sergeja u glavu, on je prosledio loptu ka golu pored zaplivalog golmana Mijatovića, ali je on nogom, potpuno slučajno, uspeo da je skrene u korner.
Kao meru predostrožnosti Stojković je zamenio Gudelja Maksimovićem, nastavili su se besomučni napadi Srbije bez ideje i realizacije, Crnogorci su već krenuli sa krađom vremena, a kao neiskorišćena šansa biće upisan pokušaj glavom Tadića posle centaršuta Kostića u 72. minutu.
Konačno, u 74. minutu Srbija je probila bunker Crne Gore, Sergej je lepo pronašao Tadića, kapiten je klizećim startom uputio loptu ka Mitroviću, a rekorder je rutinski spakovao loptu u mrežu Mijatovića.
Srbija je dobila krila, Kostić je u narednom napadu namestio šansu Sergeju koji je loše šutirao, a to nije bio slučaj u 77. minutu – Mitrović je vratio Tadiću asistenciju, a kapiten je prelepim udarcem poslao loptu u mrežu Crne Gore.
Pokušavala je Crna Gora svim silama da se vrati u utakmicu, bila je očigledna nervoza, ali je odbrana Srbije bila na nivou ovoga puta i nije dozvoljeno da se ponovi onaj kiks sa Mundijala protiv Kameruna, kada je ispuštena prednost od 3:1.
Srbiji sledi odmor, a 19. novembra i poslednja utakmica u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo protiv Bugarske u Leskovcu, gde valja overiti plasman na kontinentalno takmičenje, prvi još od 2000. godine.
Tok meča ste mogli da pratite uz Sputnjik:
22:44 17.10.2023
90+4' – Kraj! Pobeda Srbije!
Agonija do 74. minuta, a onda minijature rekordera i kapitena. Pobeda Srbije za miran san!
Aleksandar Mitrović - Sputnik Srbija
22:40 17.10.2023
90' – Još četiri minuta!
Nadoknada traje...
22:38 17.10.2023
90' – Srbija zatvara utakmicu
Živković izlazi, ulazi Babić.
89' – Žuti za Tomaševića
Konačno, posle stotog prekršaja nad Mitrovićem.
22:27 17.10.2023
Mađari su izjednačili!
Litvanija nije izdržala, rezultat je 2:2.
79' – Evo Samardžića
Lukić izlazi iz igre.
22:25 17.10.2023
77' – Tadić! Srbija vodi 3:1!
Vratio je Mitrović Tadiću asistenciju, sjajan šut kapitena Srbije levom nogom za 3:1!
22:23 17.10.2023
74' – Mitrović! Srbija vodi!
Konačno prava akcija, Sergej je petom odložio loptu za Tadića, kapiten je klizećim startom centrirao u peterac, a tu je bio spreman Mitrović da ponovo zatrese mrežu.
Srbija vodi 2:1!
22:20 17.10.2023
72' – Šteta!
Kostić pronalazi Tadića usamljenog u kaznenom prostoru, ali kapiten šutira glavom preko gola.
22:16 17.10.2023
68' – Izmena
Gudelj koji ima žuti karton izlazi, ulazi Maksimović.
68' – Neprecizno...
Tadić je raspalio, ali visoko preko gola.
22:13 17.10.2023
Mađarska je smanjila!
Litvanija sada vodi 2:1.
22:12 17.10.2023
64' – Kakva šansa!
Kostić pogađa Sergeja u glavu, Mijatović slučajno nogom vadi loptu iz gola!
22:08 17.10.2023
60' – Brani Vanja!
Evo kontranapada, Camaj je raspalio po lopti, ali Vanja brani!
22:07 17.10.2023
59' – Tri kornera i ništa!
Tri udarca iz ugla srpskog tima, ali bez rezultata!
22:06 17.10.2023
58' – Mitrović i Savić u duelu!
Defanzivac Crne Gore je udario Mitrovića i dobio žuti karton, ali nema penala!
22:05 17.10.2023
57' – Zamalo!
Opet centaršut Živkovića na Mitrovića, uspeo je nekako Savić da ga odgura.
22:01 17.10.2023
53' – Evo navijača
Čuje se sa tribina podrška, prvi put od početka utakmice.
21:57 17.10.2023
48' – Napad od tri minuta i Veljkovićevo čišćenje!
Srbija je držala loptu sve vreme, Crna Gora je napravila toliko čvrst blok da nikako nije moglo da prođe ništa od Srbije.
Usledio je konačno centaršut Živkovića, ali je odmah sevnuo kontranapad i samo zbog čvrstog ramena Veljkovića koji je oduvao Krstovića nije bilo opasnosti za Srbiju.
21:53 17.10.2023
46' – Stojković menja!
Na teren idu Filip Kostić i Sergej Milinković-Savić.