Zastava Srbije - Sputnik Srbija, 1920
SRBIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Srbije

Eparhija: SPC nije politička organizacija, niti poligon za organizovanje političkih skupova

© Sputnik / Lola ĐorđevićTokom perioda osmanlijske vlasti, u 17. veku, manastir je značajno stradao, a obnovljen je u prvim decenijama 20. veka. Nakon obnove Sopoćani su jedno vreme bili ženski manastir.
Tokom perioda osmanlijske vlasti, u 17. veku, manastir je značajno stradao, a obnovljen je u prvim decenijama 20. veka. Nakon obnove Sopoćani su jedno vreme bili ženski manastir.  - Sputnik Srbija, 1920, 10.10.2023
Pratite nas
SPC nije politička organizacija koja treba da bude poligon bilo kojim organizacijama za organizovanje političkih skupova, poručila je Eparhija raško - prizrenska, odgovarajući na optužbe SNV, Narodnog pokreta Otadžbina i Srpskog nacionalnog fronta da ćuti na molbe za održavanje sabora Srba u trenutku kada se srpski narod našao u najtežem položaju.
U saopštenju Eparhije raško - prizrenske navodi se da je SPC najstarija srpska duhovna i narodna institucija na ovim prostorima, koja neprekinuto vekovima deluje, šireći evanđelje, okupljajući narod oko vere u Hrista.
Kako dodaju, sveštenstvo i monaštvo SPC sa vernim narodom ostaje i opstaje u najtežim uslovima zahvaljujući čvrstoj veri da jedino pouzdanjem u Boga mogu da ostanu ono što jesu, te da su zajedno sa narodom proživljavali sva stradanja, radili na obnovi svetinja i svakodnevno dočekuju poklonike iz svih krajeva.

"Na svim bogosluženjima pozivamo narod da opstane na svojim ognjištima i pored svih teškoća. To je primarna aktivnost naše Crkve i apsurdno je očekivati da SPC koja radi na očuvanju jedinstva našeg naroda oko duhovne tradicije koja nas je vekovima sačuvala, treba da bude angažovana na strani pojedinih političkih organizacija", ističe se u saopštenju.

Naglašava se i da, ako ko ovih godina posle rata na Kosovu nije ćutao to je SPC i podsećaju na patrijarha Pavla koji je u teška vremena nakon Drugog svetskog rata svedočio istinu o stradanju srpskog naroda učvršćujući ga u veri i nadi u Boga, dajući mu primer kako se opstaje i živi na teškom mestu.
"Upravo njegov primer jeste i primer kojim se danas rukovodi Eparhija raško-prizrenska koja u našim svetinjama, manastirima, parohijskim hramovima redovno služi Bogu, okuplja verni narod, poziva na mir, a u brojnim susretima sa međunarodnim predstavnicima aktivno svedoči o problemima sa kojima se naš narod suočava", dodaje se.
Odgovarajući na pritužbe da je patrijarh SPC prećutao i odgovor na pitanje zašto po prvi put od kako se obeležava Vidovdan, nije održano opelo Kosovskim junacima na Gazimestanu, iz Eparhije raško - prizrenske navode da je odluka o služenju parastosa u manastiru Gračanica, gde je služena i liturgija, doneta isključivo zbog bezbednosti vernika, povodom postojeće situacije.

"Ponajmanje želimo da se ugrozi život i zdravlje naših vernika ili da dopustimo korišćenje verskih praznika za političke i druge svrhe. Zato su tvrdnje da naša Crkva na Kosovu i Metohiji navodno ćuti, da nemo posmatra egzodus i tragediju srpskog naroda na KiM ili da navodno služi interesima bilo koje političke partije krajnje zlonamerna kleveta, koja dolazi, nažalost od onih, koji se sami retko kada pojavljuju na crkvenim bogosluženjima ili onih koji su svoje porodice sklonili sa Kosova i Metohije i samo se povremeno ovde pojavljuju kao navodno jedini zaštitnici naroda", navodi se u saopštenju.

Istina je, napominju, da je SPC bila i biće čvrst oslonac i uteha za srpski narod i da će i dalje nastaviti svoje evanđelsko svedočenje na način koji pristoji Crkvi kao duhovnoj instituciji.
"Zato ne želimo da budemo uvučeni u međupolitičke obračune i stvaranje podela među našim narodom, niti smo spremni da dozvolimo da se ugled Crkve i naše svetinje koriste za političke svrhe. Otuda organizovanje bilo kakvih političkih skupova bilo koje organizacije ili partije u našim svetinjama nije prihvatljivo i o tome smo već ranije obavestili 'SNV' pismenim putem", poručeno je iz Eparhije raško - prizrenske.
Inače, Srpsko nacionalno veće najavilo je prvi put održavanje Sabora u Domu kulture Gračanica, koji su otkazali zbog toga što im je gračaničkog Doma kulture otkazan zakup prostorije. Nakon toga su, kako navode, zahtev za saglasnost da im se prostorije iznajme poslali na šest adresa Domova kultura, severno i južno od Ibra, kao i na adresu jedne od srednjih škola u severnom delu Mitrovice, a javno su pozvali vladiku raško - pizrenskog Teodosija da im bude gost.
Iz tog pokreta juče su saopštili da odgovor nisu dobili ni od Crkve i optužuju SPC sa se u najtežim trenucima za srpski narod na KiM u poslednjih 30 godina pridružila vlastima da onemogući održavanje Sabora Srba Kosova i Metohije.
"Danas Crkva i Aleksandar Vučić govore istim jezikom. Možda je težak trenutak, možda je ćutanje način da Crkva ne 'bode oči alama' koje bi da joj naude, možda, možda, možda… Ne, ne nađosmo opravdanje. Nažalost, svi ćute i nemo posmatraju egzodus i tragediju ostatka nesrećnog naroda kako se batrga ostavljen od svih: vlasti, opozicije, mislećih intelektualaca. Uloga Crkve u istorijskim vremenima je bila ključna za ovaj narod, danas naša eparhija deluje kao da je u Šumadiji", navedeno je u saopštenju Srpskog nacionalnog veća.
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala