Zastava Srbije - Sputnik Srbija, 1920
SRBIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Srbije

Američki ambasador opet izlazi iz svojih ovlašćenja - komentariše hapšenja u Srbiji

© Sputnik / Lola ĐorđevićAmbasador SAD Kristofer Hil
Ambasador SAD Kristofer Hil - Sputnik Srbija, 1920, 03.10.2023
Pratite nas
Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil ponovo je izašao iz svojih ovlašćenja komentarišući hapšenje Milana Radoičića. Hil je izjavio da su povlačenje trupa sa administrativne linije i hapšenje Milana Radoičića dobar korak, kao i da je u interesu Vašingtona pronalaženje političkog rešenja za situaciju na Kosovu i Metohiji.
„Nema sumnje da je došlo do povlačenja manjeg dela trupa i da se, u tom smislu, stvari kreću u dobrom pravcu. Mogu da kažem i da mi imamo potvrdu o smanjenom broju trupa. Problem ovde nije vojni, već je zapravo politički“, rekao je Hil u intervjuu za Tanjug.
On je dodao da „pojačano prisustvo trupa duž administrativne linije sa Kosovom i Metohijom izaziva zabrinutost, te da su SAD zamolile srpsko rukovodstvo da povuče trupe“. „Veoma nam je drago što možemo da kažemo da se to i dogodilo“, naveo je američki ambasador.
Govoreći o dešavanjima u Banjskoj 24. septembra, Hil je rekao da EU i SAD žele da znaju šta se tada tačno dogodilo.
„Mislim da je hapšenje Radoičića koji je, čini se, priznao krivicu za većinu stvari koje su se dogodile, bilo dobar korak. Međutim, mislim da svi želimo da znamo o čemu se zapravo ovde radi, šta su želeli da postignu, odakle im sve to oružje i municija“, rekao je američki diplomata, dodavši da razgovor o pravim problemima zavisi „od jasnog uvida u to šta su ti ljudi, uz gospodina Radoičića, zapravo pokušavali da učine i šta su želeli da postignu“.
Komentarišući činjenicu da je 11 odsto Srba napustilo KiM otkako je Aljbin Kurti došao na vlast, Hil navodi da su te brojke uznemirujuće.
„Mislim da to govori u korist činjenice da nam je potrebno političko rešenje. Potpuno je jasno da ne postoji vojno rešenje za ovaj problem. Potrebno nam je političko rešenje, potrebno nam je rešenje sa kojim će se srpska zajednica osećati kao da zna kakva je budućnost čeka“, poručio je američki ambasador.
Dodao je da Srbi na KiM moraju da znaju šta mogu da očekuju od života na KiM, te da je potrebno formirati Zajednicu srpskih opština, a da Priština, zauzvrat, očekuje mogućnost da se priključi različitim bezbednosnim i ekonomskim međunarodnim organizacijama.

Želimo ZSO, deo dogovora da Priština uđe u međunarodne organizacije

Hil je istakao je da je u interesu SAD da se nastavi sa pronalaženjem političkog rešenja „zasnovanog na jasnim elementima koji su deo dogovora koji je postignut pre pet, šest meseci“.
„Mi želimo da vidimo formiranje ZSO. Fer je reći da gospodin Kurti nije entuzijastičan po tom pitanju, ali mislim da razume da je to jedan od ključnih elemenata na stolu, isto kao što moramo da nastavimo sa internacionalizacijom koja podrazumeva mogućnost Kosova da se priključi različitim međunarodnim organizacijama. To nisu laki koraci za srpsku stranu, ali to je deo sveukupnog dogovora“, naveo je Hil.
Dodao je da je svima potrebno smirivanje tenzija i shvatanje da će uskoro Srbi i Albanci na KiM morati da nađu način da žive kao komšije.
U vezi sa aktuelnom situacijom na Kosovu i Metohiji pogledajte emisiju "Svet sa Sputnjikom":
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala