Aleksandar Mitrović - Sputnik Srbija

Triput ura za Mitra! Srbija pobedila Litvaniju i nastavila let ka Evropskom prvenstvu

Na krilima Aleksandra Mitrovića Orlovi su preleteli Litvaniju i vraćaju se kući sa pobedom rezultatom 3:1 (3:1). Het-trik Mitrogola u prvom poluvremenu, njegov treći u najdražem dresu, trasirao je Srbiji put ka povratku na drugo mesto Grupe G iza Mađarske za plasman na Evropsko prvenstvo u Nemačkoj 2024. godine.
Srbija je na kratko skliznula na treću poziciju, nakon što je Crna Gora slavila protiv Bugara kasnim golom Stevana Jovetića rezultatom 2:1 (1:0). Bivši as Partizana i Mančester sitija pogodio je mrežu Krstajićeve ekipe u 97. minutu, što je stavilo pritisak na Piksijeve grogirane Orlove, koji su pretrpeli iznenađujući poraz pre tri dana na stadionu „Rajko Mitić“ od Mađarske (1:2).
Srbija je sporo i bezidejno otvorila meč u Kanunasu pred polupraznim tribinama, a Piksi je napravio čak pet izmena u odnosu na startnih 11 u Beogradu.
Odluka da od prvog minuta prednost ukaže levom beku Panatinaikosa Filipu Mladenoviću, koji je zamenio Filipa Kostića u među prvih 11, ispostavila se kao pun pogodak!
Upravo je Mladenović dvaput asistirao Aleksandru Mitroviću. Prvo u 21. minutu, zatim i u 32. za ogromnu prednost Orlova.
Do odlaska na poluvreme Mitrogol je uspeo i treći put da pogodi metu, samo što je ovoga puta asistent bio kapiten Dušan Tadić, koji je upisao jubilarni 100. nastup u dresu Srbije. Bio je to osmi gol Aleksandra Velikog protiv Litvanije i to je najviše što je postigao protiv neke reprezentacije.
Ali, Piksijeva Srbija ne bi bila to što jeste da ne primi gol na svakom mogućem meču. Tako se posle smušene reakcije poslednje linije naše odbrane, gde je Milenković slabo reagovao, a kasnio je i Veljković, Paulauskas u 45. minutu uspeo da zatrese mrežu Vanje Milinković-Savića. Rezultatom 3:1 otišlo se na 15-minutnu pauzu.
U nastavku susreta Srbija je ređala prilike pred golom Litvanaca, pokušavali su redom Gudelj iz voleja, Mitrović i Tadić. Kasnije i rezervista Dušan Vlahović, koji je u 72. minutu zamenio trostrukog strelca i heroja Srbije – Aleksandra Mitrovića.
Šansu je umesto Živkovića dobio Stefan Mitrović, ali su mreže do kraja susreta u Kaunuasu Mirovale.
Srbija je zahvaljujući trijumfu povratila drugu poziciju posle pet odigranih mečeva sa 10 osvojenih bodova. Prvi su Mađari sa identičnim brojem bodva, ali uz meč manje i bolju gol razliku. Naredni kvalifikacioni meč Orlovi igraju protiv Mađarske u Budimpešti 14. oktobra i biće to derbi za prvo mesto u Grupi G.
Standings provided by Sofascore
Orlovi su podbacili protiv severnih suseda i sada je pobeda nad Litvancima obaveza nacionalnog tima, tako je poručio selektor Dragan Stojković Piksi.
Tok susreta Litvanija - Srbija mogli ste da pratite uživo uz Sputnjik sport.
Aleksandar Mitrović i Dragan Stojković Piksi - Sputnik Srbija, 1920, 10.09.2023
Mitar i Piksi bodre srpske sportiste – „Podrška Noletu i košarkašima“
22:40 10.09.2023
94' - Kraj meča! Pobeda Srbije
Fudbaleri Srbije slavili su rezultatom 3:1 na gostovanju Litvaniji u Kaunasu.
22:38 10.09.2023
92' - Lak posao za Vanju
Centaršut Litvanaca završio je u rukama srpskog golmana.
22:37 10.09.2023
91' - Neiskustvo Stefana Mitrovića
Rezervisa Srbije napravio je bez ikakve potrebe faul na ivici šesnaesterca i zbog toga je "nagrađen" žutim kartonom.
22:36 10.09.2023
90' - Još četiri minuta
Toliko još ostalo je do kraja susreta Litvanija - Srbija.
22:31 10.09.2023
86' - Prvi korner za Litvance
Interesantno da su domaćini prvi udarac iz ugla imali u samom finišu susreta, dok je Srbija do tog trenutka imala četiri kornera.
85' - Radonjić na terenu, Tadić izašao
Izašao je Filip Mladenović, a ušao je Nemanja Radonjić. Izveo je Piksi iz igre i Tadića, dok je šansu pružio Lazaru Samardžiću.
22:30 10.09.2023
84' - Sergej javno opomenut
Vezista Srbije i Al Hilala potpuno zasluženo dobio je žuti karton zbog povlačenja protivnika s leđa na sredini terena.
22:29 10.09.2023
82' - Srbija kontroliše dešavanja na terenu
Orlove manje od deset minuta deli do najubedljivije pobede nad Livanijom u gostima.
22:25 10.09.2023
77' - Jankauskas testirao Vanju
Pokušao je sa distance Jankauskas, ali je njegov udarac lako zaustavio Vanja Milinković-Savić.
22:18 10.09.2023
72' - Dvostruka izmena u redovima Srbije
Trostruki strelac Aleksandar Mitrović izašao je iz igre, umesto njega na terenu je Dušan Vlahović. Izašao je i Andrija Živković, a zamenio ga je Stefan Mitrović.
22:13 10.09.2023
67' - Šteta! Fantastična akcija i promašaj Ilića
Fantastično je Sergej uposlio ko na traci Ivana Ilića, koji je probao levom nogom iz neposredne blizine, a lopta je završila pored desne stative litvanskog gola.
22:03 10.09.2023
58' - "Visi gol" u vazduhu
Srbija je blizu postizanja novog gola. Ređaju se napadi ispred gola Litvanaca, pokušao je Mitrović.
21:54 10.09.2023
48' - Gudelj zapretio
Mogla je Srbija na samom startu drugog poluvremena da dođe do četvrtog gola. Pokušao je Gudelj, ali je golman Litvanije u poslednjem trenutku uspeo da skrene loptu od gola.
21:52 10.09.2023
46' - Počelo je drugo poluvreme
Srbija ima ogromnu prednost i daleko je kvalitetniji tim od Litvanije.
21:33 10.09.2023
45' - Litvanija smanjuje - 1:3
Loša reakcija srpske odbrane. Milenković je "lutao", kasnio je Veljković i Litvanci su preko Paulauskas stigli do gola - 1:3.
21:30 10.09.2023
43' - GOOOL! Het-trik Mitrovića
Tadić je s leve strane uposlio Mitrovića, koji je rutinski desnom nogom smestio loptu u mrežu Litvanaca.
21:25 10.09.2023
38' - Živković "požuteo"
Žuti karton za Andriju Živkovića posle prigovora glavnom arbitru zbog očiglednog faula nad njim, koji nije dosuđen.
21:19 10.09.2023
32' - GOOOL! Srbija vodi 2:0, ponovo Mitrović
Mladenović se ponovo našao u ulozi asistenta, a strelac je ko drugi nego Aleksandar Mitrović. Glavom iz peterca, njegov sedmi gol u duelima sa Litvanijom.
21:15 10.09.2023
28' - Nova šansa za Srbiju
Malo je nedostajalo da Mitrović kazni loš potez Litvanaca i da stigne do lopte pre golmana, što bi automatski bilo 2:0. Ipak, golman Gertmonas je bio brži.
21:08 10.09.2023
21' - GOOOL! Vodi Srbija preko Mitrovića
Još jedan perfektan centaršut Mladenovića s leve strane, koji je savršeno dočekao Mitrović i glavom smestio loptu u mrežu Litvanaca.