Južnoamerička država traži odštetu od Evropljana zbog ropstva
© AP Photo / Kirsty WigglesworthSpomenik Vilijamu Gledstonu u Londonu
© AP Photo / Kirsty Wigglesworth
Pratite nas
Predsednik južnoameričke države Gvajane Irfan Ali pozvao je potomke evropskih trgovaca robljem da plate odštetu i tako isprave istorijske greške. On je zatražio i da trgovci robljem posthumno budu optuženi za zločine protiv čovečnosti.
Zahtev južnoameričkog lidera za odštetom i krivičnim postupkom protiv trgovaca robljem dolazi uoči zvaničnog izvinjenja potomaka škotskog veleposednika plantaža kafe i šećera iz 19. veka Džona Gledstona, oca nekadašnjeg britanskog dugogodišnjeg premijera Vilijema Gledstona.
Trgovina robljem - uvreda za čovečanstvo
Irfan Ali (43) rekao je da bi odšteta bila znak „ispravljanja istorijskih grešaka“.
„Transatlantska trgovina robljem i porobljavanje stanovnika Afrike bili su uvreda za čovečanstvo. Gnusnost tog zločina protiv čovečnosti zahteva da tražimo ispravku takve greške“, rekao je Ali.
Države Karipske zajednice (CARICOM), u kojoj je i Gvajana, angažovale su britansku advokatsku firmu da ispita mogućnosti finansijske kompenzacije koja bi bila tražena od Velike Britanije i drugih evropskih država. Iz CARICOM-a navode da su dobili savet kako imaju jak slučaj i da bi trebalo da ga nastave, piše britanski Gardijan.
„Potomci Džona Gledstona moraju da usaglase svoj plan akcije sa CARICOM-om. Plan za pravednu odštetu za ropstvo, kao i za dobrovoljno ropstvo“, rekao je Ali.
© AP Photo / Geert Vanden WijngaertMohamed Irfan Ali, predsednik Gvajane sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom
Mohamed Irfan Ali, predsednik Gvajane sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom
© AP Photo / Geert Vanden Wijngaert
Šest Gledstonovih potomaka, uključujući nekoliko istoričara, doputovali su u Gvajanu kako bi prisustvovali državnom obeležavanju 200 godina od pobune robova 1823. godine, koja je otvorila put za njihovo oslobađanje.
Gledstonovi će učestvovati na ceremoniji na Univerzitetu Gvajana, koji je osnovan na nekadašnjoj plantaži na kojoj je započeta pobuna robova.
Britanija odbija da se izvini
Ali je pozdravio izvinjenje porodice Gledston, opisujući je kao „priznanje surove prirode afričkog ropstva i dobrovoljnog ropstva u Gvajani“ te kao „akt pokajanja koji otvara put za pravdu“.
„Porodica Gledston priznala je da je stekla korist od porobljavanja u Africi i ropstva na Demerari i drugim plantažama koje je posedovao njihov predak Džon Gledston“, rekao je Ali.
Gvajanski univerzitet otvoriće u sklopu jubileja i Međunarodni centar za studije migracije i dijaspore u saradnji sa gvajanskim nacionalnim komitetom za reparacije i lobi grupom „Hers of slejveri“ (Naslednici robova), lobističkom grupom koju su osnovale britanske porodice čiji su preci dovedeni kao robovi iz Afrike.
Neke evropske države, kao što je Holandija, uputile su zvanično izvinjenje zbog svog učešća u ropstvu, ali je britanski premijer Riši Sunak ranije odbio da se izvini zbog britanske uloge u trgovini robljem ili da se založi za odštetu.