Partizan i Sabah - Sputnik Srbija

Partizan poništio zaostatak iz Azerbejdžana i kroz penale nastavio put ka Evropi!

Fudbaleri Partizana uspeli su na svom terenu da izbore plasman u plej-of kvalifikacija za Ligu konferencija pošto su najpre nadoknadili 2:0 iz prve utakmice, a potom su imali precizne strelce i sjajnog golmana Aleksandra Jovanovića u penal-seriji i za učešće u evropskom takmičenju u narednoj rundi igraće protiv danskog Nordšjelanda.
Partizan je bio veoma nervozan, van fokusa, bila je primetna velika želja, borbenost je bila na daleko većem nivou od one prikazane u prethodnom duelu sa istim rivalom, ali važnost meča kao da je „skratila“ noge ekipi trenera Igora Duljaja.
Ipak, na krilima individualnih poteza, najpre Mateusa Saldanje u 30. minutu i Bibrasa Natha u 57, ali i ponovo briljantnog golmana Aleksandra Jovanovića, Partizan je stigao do egala, ali do kraja ne i da napravi potpuni preokret pa se pristupilo izvođenju jedanaesteraca.
Svi izvođači su bili sigurni, ukupno devet penala je bilo precizno, potom je Alaskerov pristupio, Jovanović mu je odbranio udarac, sudija je odlučio da ponovi penal, a golman crno-belih je ponovo briljantno zaustavio šut i doneo pobedu Partizanu koja je visila u vazduhu tokom celog meča, ali izgleda da nije mogla da se desi na lak način.
Jurnuo je Partizan od prvog minuta, tako da je to moglo da mu se obije o glavu već na startu, ali je odbrana uspela da se nekako odbrani od iznenađujućeg ataka protivnika.
Usledio je veliki broj naleta crno-belih igrača, Menig je bio aktivan po levoj strani, ali je kao po pravilu slao loše povratne lopte u šesnaesterac pa golman protivnika nije imao većeg posla, sve do devetog minuta kada je Kanute glavom pogodio spoljni deo prečke, a u 16. je loše šutirao iz izgledne pozicije koju je sam sebi kreirao u šesnaestercu gostiju.
Posle naleta Partizana fudbaleri Sabaha su krenuli u krađu vremena, često su se valjali po terenu bez veće potrebe, dobijali su i žute kartone, Partizan je nervozno „glavinjao“ i na silu pokušavao da stigne do prilike za gol.
I konačno, sve se isplatilo u 30. minutu, dva loša šuta u istoj akciji i na kraju treći precizan, Saldanja je uspeo da nekako ugura loptu u gol i prepolovi zaostatak iz prve utakmice odigrane u Azerbejdžanu.
Aktivan u napadu Partizana bio je Ilić, ali je generalni utisak bio da nedostaje agresivnosti i smirenosti u napadu pa je rezultat na poluvremenu ostao 1:0, iako je prema prikazanoj želji domaći sastav bio blizu potpunom egalu.
Prvu šansu u drugom delu imao je Ilić, ponovo glavom posle kornera, a u narednih desetak minuta videli smo ofsajde i prekršaje igrača Partizana, dok je protivnik i dalje krao vreme kako je god stigao.
I konačno, tri minuta pre isteka prvog časa igre, Natho je na spektakularan način iz skraćenog kornera, posle prekršaja Sofijana nad Saldanjom, plasirao loptu direktno u gol iznenađenog čuvara mreže Sabaha, za 2:0, odnosno neutralisanje zaostatka iz prvog meča odigranog u Azerbejdžanu.
Morao je trener Duljaj da izvede rizičnog Kanutea, zamenio ga je Šćekić u 64. minutu, pet minuta kasnije Kalulu je ušao u igru umesto indisponiranog Meniga, a između dve promene zabeležen je novi odličan udarac mladog Ilića.
Poslao je Duljaj potom na teren Baždara i Nikolića umesto Natha i Severine, Kalulu se nije proslavio, Šćekić je dobio žuti karton, mnogo izmena je napravio trener Sabaha, a pojedini igrači gostiju i javne opomene zbog odugovlačenja, ali je to bila slaba uteha za crno-bele koji nisu imali pravu ideju u napadu.
Videlo se to kod dva kontranapada, najpre se Nikolić spetljao i kasnio je sa dodavanjem za Baždara, a zatim je Kalulu poklonio loptu golmanu protivnika katastrofalnim prijemom lopte u stoprocentnoj šansi.
Dodatnih osam minuta počeli su izležavanjem fudbalera Sabaha, u četvrtom minutu nadoknade su preko Nurijeva imali kolosalnu priliku za gol, ali se na kraju ipak otišlo u produžetke pošto se do kraja regularnog dela meča Partizan grčevito branio.
Za deset minuta nastavka tri kornera Partizana, nekoliko pokušaja napada bez ideje, a u 100. minutu golman Jovanović je spasao crno-bele briljantnom odbranom neverovatnog voleja Mutalemova koji je išao pod prečku i to je bio najvažniji detalj prvog produžetka.
Žuti karton za Belića, odlična intervencija Ilića i pojavljivanje „zaboravljenog“ napadača Andrije Pavlovića umesto Saldanje obeležili su prvi deo drugog produžetka, uz naravno dug prekid i ukazivanje pomoći igraču Sabaha koga je Šćekić nehotice zakačio kopačkom po licu.
Partizan je u 115. minutu ostao bez Kristijana Belića koji je u kratkom periodu dobio dva žuta kartona, utisak je da je drugi prestrogo dodeljen jer je u duelu on bio taj koji je prvi stigao do lopte, ali je rival iskusno pao preko njega i naveo arbitra na brzu i ishitrenu odluku.
U 119. minutu ponovo je zablistao golman Jovanović izvadivši loptu nogom iz gola, produžetak je produžen za još dva minuta, a poslednju šansu crno-beli su propustili posle prekršaja nad Stojkovićem i njegovog lošeg centaršuta, što je značilo i odlazak u penale.
Devet izvođača je bilo sigurno, ključni je bio deseti penal, Alaskerovu je Jovanović najpre odbranio udarac, sudija je odlučio da se to ponovi, ali je briljantni čuvar mreže crno-belih ponovo pročitao rivala i označio kraj dramatične utakmice.
U plej-ofu za ulazak u Ligu konferencija Partizan će igrati protiv danskog Nordšjelanda koji je eliminisao ekipu FCSB iz Rumunije, posle nerešenog rezultata u gostima, na svom terenu igrači tog tima slavili su sa 2:0.
Tok meča ste mogli da pratite uz Sputnjik.
23:43 17.08.2023
Penali – pobeda Partizana!!!
Pavlović prvi šutira za Partizan i sigurno pogađa za 1:0!
Isajev prvi šutira za Sabah i poravnava na 1:1.
Nikolić drugi šutira za Partizan i pogađa za 2:1!
Apek drugi šutira za Sabah i poravnava na 2:2.
Kalulu treći šutira za Partizan i pogađa za 3:2!
Nurijev treći šutira za Sabah i poravnava na 3:3.
Antić četvrti šutira za Partizan i pogađa za 4:3!
Kristijan četvrti šutira za Sabah i poravnava na 4:4.
Baždar peti šutira za Partizan i pogađa za 5:4!
Alaskerov peti šutira za Sabah, brani Jovanović, ali je penal poništen i ponoviće se!
Alaskerov ponovo šutira peti penal za Sabah i ponovo brani Jovanović za pobedu Partizana!
23:41 17.08.2023
120' – Partizan ide na penale!
Uh...
23:39 17.08.2023
119' – Jovanović odličan!
Ponovo je spasao gol Partizana!
23:34 17.08.2023
115' – Crveni karton za Belića!
Prestroga odluka sudije, drugi žuti karton za vezistu crno-belih!
23:29 17.08.2023
110' – Još jedna promena!
Saldanja izlazi, ulazi „zaboravljeni“ Andrija Pavlović!
23:27 17.08.2023
108' – Ilić spasava!
Reaguje u petercu ispred Apeka na jedvite jade!
23:26 17.08.2023
107' – Belić je požuteo
Dosta je i izdržao...
23:22 17.08.2023
105+1' – Kraj prvog produžetka
I opet je bilo svega, samo ne golova...
I dalje Partizan vodi 2:0, ukupno 2:2.
23:16 17.08.2023
100' – Jovanović spasava Partizan!
Mutalemov je zahvatio neverovatan volej, a golman crno-belih je izvukao loptu iz gornjeg ugla!
23:12 17.08.2023
97' – Očajno...
Mnogo igrača Partizana u šesnaestercu Sabaha i na kraju opet ništa.
23:11 17.08.2023
96' – Tri prekida i ništa
Dva kornera i jedan aut za Partizan...
I dalje 2:0 za crno-bele, ukupno 2:2.
23:00 17.08.2023
90+10' – Produžeci!
Igraće se još pola sata na stadionu Partizana!
Ukupan rezultat je 2:2!
22:57 17.08.2023
90+7' – Mučki!
Jedva se odbranio Partizan posle žestokog pritiska protivnika.
22:55 17.08.2023
90+4' – Neverovatno!
Letić centrira pravo na glavu Nurijevu koji sam sa peterca promašuje glavom!
22:52 17.08.2023
90' – Sad se i golman povredio...
Neverovatni potezi igrača Sabaha.
22:51 17.08.2023
90' – Užasno!
Kakav užasan prijem lopte Kalulua koga je Baždar izbacio u kontranapad.
Užasno!
22:50 17.08.2023
90' – Osam minuta nadoknade!
Još vremena za Partizan da izbegne produžetke.
22:49 17.08.2023
89' – Šteta!
Kontranapad Partizana poveo je Kalulu, Nikolić se spetljao i nije dodao loptu Baždaru koji je dotrčavao bez odbrane...
Šteta, velika šteta.
22:43 17.08.2023
83' – Žuti za Šćekića