00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ORBITA KULTURE
10:00
120 min
SPUTNJIK INTERVJU
17:00
30 min
SPUTNJIK INTERVJU
Šta nam govore liste najboljih filmova i ima li smisla rukovoditi se njima?
07:00
30 min
ORBITA KULTURE
Put svile i rajski vrtovi
16:00
120 min
MILJANOV KORNER
Kuzmanović: Minimum 18 pobeda, ali i svaki koš će odlučiti učesnike plej-ofa Evrolige
20:00
60 min
MOJ POGLED NA RUSIJU
Autorska emisija Ljubinke Milinčić
21:30
30 min
JučeDanas
Na programu
Reemiteri
Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri
 - Sputnik Srbija, 1920
EKONOMIJA
Sputnjik Ekonomija prati najnovije vesti, analize i izveštaje iz Rusije, regiona i sveta.

Ulazak u budućnost – Rusija među najbržima, startovala digitalna rublja

© SputnikKaver za infografiku Digitalna rublja
Kaver za infografiku Digitalna rublja - Sputnik Srbija, 1920, 10.08.2023
Pratite nas
Rusija je među najbržim zemljama u svetu koje su se odlučile da uz papirnu nacionalnu valutu i bezgotovinsko plaćanje uvedu i digitalnu rublju. Zakon o uvođenju digitalne rublje stupio je na snagu 1. avgusta i trenutno će ga primenjivati odnosno testirati 13 odabranih banaka, pa će građani još morati da pričekaju na njenu upotrebu.
Specijalni savetnik za informatiku i digitalno bankarstvo u Udruženju banaka Srbije, Srđan Zec za Sputnjik objašnjava da je osnovna odlika digitalnog novca pa i e-rublje to što je kontrolisan od centralne banke što uliva sigurnost njegovim korisnicima.
„Znači to nije klasilčan kriptonovac kakav se pojavljuje već godinama unazad, kao što je bitkoin. U pitanju je digitalni novac kontrolisan od jedne centralne banke. Takvog novca već ima, počelo je to da se radi. Šveđani su ga uveli. To je na neki način jedan ulazak u budućnost, ali za razliku od kriptovaluta ovaj digitalni novac ima neku vrstu pozadine, odnosno utemeljenja u tome što ga podržavaju centralne banke“, napominje naš sagovornik.

Napredno rusko tržište

Za njega nije iznenađenje što je Rusija među prvima u Evropi i svetu uvela digitalnu nacionalnu valutu.
Rusija i uopšte rusko tržište je po pitanju digitalnog vrlo napredno tržište i mislim da je ovo jedan logičan tok i ne vidim tu ništa neočekivano. Naprotiv. S obzirom na to da se i druge države spremaju za to, u pitanju je jedan proces koji su određene države pokrenule i koji ide svojim tokom. Kako se gde bude usvajalo tako će to i funkcionisati“, kaže stručnjak za digitalno bankarstvo.

Sistem na probi

U Rusiji će, kako je saopštila njena Centralna banka, tokom avgusta početi primena digitalne rublje među ograničenom krugu klijenata 13 odabranih banaka koji će praktično testirati sistem. Na probi će se naći osnovne operacije poput otvaranja i zatvaranja digitalnih novčanika, prenosa digitalnih rubalja između građana, plaćanja kupovine i usluga pomoću KR koda, da bi se lista operacija i učesnika postepeno prošiivala.
© Sputnik / Natalья SeliverstovaDigitalnu rublju izdaje i kontroliše Centralna banka Rusije što je garant sigurnosti e-valute
Centralna banka Rusije - Sputnik Srbija, 1920, 08.08.2023
Digitalnu rublju izdaje i kontroliše Centralna banka Rusije što je garant sigurnosti e-valute
Prema rečima guvernerke Centralne banke Rusije, Elvire Nabiuline, masovno uvođenje digitalnih rubalja će početi 2025. godine.
Centralna banka Rusije koja izdaje i kontroliše digitalnu rublju podržavaće je zlatnim i deviznim rezervama, moći će utiče na formiranje kursa, a u budućnosti će digitalnom rubljom biti moguća plaćanja prilikom kupovine i u drugim zemljama.

Za digitalne rublje digitalni novčanik

Digitalna rublja će se nalaziti u digitalnom novčaniku koji se nalazi na posebnoj platformi Centralne banke Rusije. Otvaranjem novčanika na toj platformi i njegovim dopunjavanjem baviće se posrednička banka, odnosno novčanik se može dopuniti u mobilnoj aplikaciji te banke.
Digitalna rublja će po vrednosti potpuno biti jednaka papirnom apoenu rublje, kao i rublji na bankovnoj kartici. Ona je, praktično, još jedan oblik novca koga takođe izdaje Centralna banka, samo što će umesto štampanog digitalni novac imati virtuelni kod.
Korišćenje digitalne valute za građane biće vrlo jednostavno, jer će čitav proces ličiti na ono kako se već koriste mobilne i platne aplikacije, ili elektronski novčanici, objasnila je Centralna banka.
Moći će da se koristi onlajn, ali i da služi kao sredstvo plaćanja u oflajn režimu, pri odsustvu interneta.
Transakcije će se obavljati tako što će se digitalni kodovi prenositi iz jednog elektronskog novčanika u drugi.
Građani će moći da konvertuju rublju iz jednog oblika u drugi, pa će ovaj oblik novca moći da se koristi i za njegovo čuvanje i štednju.
Pošto se digitalni novčanik nalazi na platformi Centralne banke Rusije, ona je praktično čuvar tog novca pa će korisnici će moći da izbegnu krađu novca sa računa i rizike od bankrota posredničkih odnosno komercijalnih banaka preko čije aplikacije se novčanik otvara i dopunjuje.
© Sputnik / Alekseй Maйšev / Uđi u bazu fotografijaDigitalna rublja će po vrednosti potpuno biti jednaka papirnoj rublji, kao i onoj na bankovnoj kartici
Znak rublje - Sputnik Srbija, 1920, 08.08.2023
Digitalna rublja će po vrednosti potpuno biti jednaka papirnoj rublji, kao i onoj na bankovnoj kartici
Digitalizacija novca će, po oceni ruske Centralne banke, da doprinese bržem, sigurnijem i jednostavnijem plaćanju, ali i da dovede do veće konkurencije između finansijskih organizacija, smanjenja troškova platnih usluga i transfera novca.
I po oceni Zeca, digitalna valuta ima dosta prednosti.
„Digitalan novac, svakako, ima primenu u mnogo više situacija nego što je u pitanju običan novac. Između ostalog i kada su u pitanju nekretnine. Razmena takvog novca može da se obavlja na raznim platformama i mnogo je efikasnije samo upravljanje takvim novcem“.
Ruski stručnjaci navode da će obračuni u digitalnim rubljama biti brži nego u bezgotovinskom obliku, da neće biti ili će biti minimalna provizija za transfere, a da će maksimalni iznos transakcije sa njima biti tri puta veći nego kod prenosa preko takozvanog sistema brzog plaćanja.

Neosnovan strah od zloupotreba

Strah od zloupotreba je, po njihovom mišljenju neosnovan, jer je skladištenje sredstava u digitalnim rubljama bezbedno zbog činjenice da se digitalni novčanik nalazi na platformi Centralne banke Ruske Federacije. Korisnici će, tako, moći da izbegnu krađu novca sa računa i rizike od bankrota komercijalnih banaka ako koriste samo novi oblik valute.
Ne spore da će sigurno biti pokušaja prevara, ali da bi neko zaštitio svoj e-novac mora biti na oprezu i nikome ne treba da otkriva lične i finansijske podatke, kažu u Centralnoj banci.
Zec ukazuje da mogućnost zloupotrebe uvek postoji kod svake vrste novca.
„Kod ovog digitalnog novca koji kontroliše sama centralna banka upravo zbog toga je onda i poverenje građana veće za razliku od kriptovaluta koje su slobodne na tržištu i nemaju nikakvo utemeljenje sem same tržišne vrednosti“, kaže on.
Po oceni ovog stručnjaka za digitalno bankarstvo, pojava digitalnih valuta se mogla očekivati i praktično je to inicirala pojava kriptovaluta koje su imale velike prednosti, ali ne i utemeljenje u centralnim bankama zbog čega je njihova vrednost zavisila od ponude i potražnje na tržištu.

Amerikanci i EUropljani zaostaju

To je, svakako budućnost, u koju je Rusija već ušla, Švedska takođe testira e-krunu, Indija će, kako je najavljeno, u ovoj finansijskoj godini koja je počela u aprilu, lansirati digitalnu rupiju. Kina je daleko odmakla u radu na digitalnom juanu, a blizu uvođenja e-valute su i Japan, Južna Koreja, Južnoafrička Republika, Ujedinjeni arapski Emirati, Saudijska Arabija.
© Sputnik / Vitaliй Timkiv / Uđi u bazu fotografijaMasovno uvođenje i korišćenje digitalne rublje za građane Rusije će početi 2025. godine
Američki dolari i ruske rublje - Sputnik Srbija, 1920, 08.08.2023
Masovno uvođenje i korišćenje digitalne rublje za građane Rusije će početi 2025. godine
Evrospka unija radi na uvođenju digitalnog evra, ali on kako procenjuju, neće zaživeti pre 2028. godine. Regulativa je, kako smatra Zec, faktor kočenja zato što je dosta zemalja u EU koje nemaju međusobno usaglašenu regulativu pa je to usporilo ceo proces. Zasad, međuti, nema naznaka da će dolar dobiti i svoju digitalnu verziju, jer američki FED zaoistaje po tom pitanju i tek je početkom prošle godine počela rasprava o uvođenju e-dolara.
Na pitanje da li će digitalna rublja biti popularna, Nabiulina je primetila određeni skepticizam javnosti prema njoj, ali da je to normalna reakcija koja prati sve novine.
Ankete su, ipak, pokazale da je oko polovine Rusa starijih od 18 godina spremno da isproba digitalnu rublju, što je, kako je ocenjeno, veoma visoka cifra za novi instrument.
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala