https://lat.sputnikportal.rs/20230716/kako-zastititi-domace-zivotinje-od-toplotnog-udara-1158617788.html
Kako zaštititi domaće životinje od toplotnog udara
Kako zaštititi domaće životinje od toplotnog udara
Sputnik Srbija
Visoke temperature ne prijaju ljudima koji spas od sunca traže u hladovini i pod klima uređajima. Na udaru su i životinje, koje takođe mogu da dožive toplotni... 16.07.2023, Sputnik Srbija
2023-07-16T21:44+0200
2023-07-16T21:44+0200
2023-07-16T21:44+0200
društvo
srbija – društvo
srbija
srbija – ekonomija
ekonomija
živi svet i genetika
domaće životinje
vrućine
ekonomija
privreda i poljoprivreda
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/06/1e/1125788239_0:52:2790:1621_1920x0_80_0_0_7177a4139407a745352977f04bf10544.jpg
Za vreme crvenog meteoalarma boravak stoke na ispaši može da bude veoma štetan. Zato, evo saveta kako da zaštitite životinje od vrućina, piše Dnevnik.KraveKrave su vrlo osetljive životinje jer kada temperature pređu preko 30 stepeni Celzujusa, one dožive veliki stres koji se odražava manjim uzimanjem hrane i većom količinom ispijanja vode, što može da rezultira padom proizvodnje mleka, koja tokom leta može da se smanji i do 50 odsto.Ove životinje takođe veoma teško podnose i visoku vlažnost vazduha, čak i kada se temperature vazduha niže, što opet dovodi do smanjenja proizvodnje mleka.Kako bi se ovi gubici sprečili, evo šta treba da radite.„Kod izgradnje štale obavezno voditi računa o prirodnoj ventilaciji. U ovim tropskim uslovima kravama bi trebalo obezbediti velike količine sveže vode, jer odrasla grla popiju preko 150 litara vode na dan, ukoliko je temperatura vazduha preko 30 stepeni. Naravno, trebalo bi ih zaštititi i od direktnog uticaja sunca tako što će se izgraditi nadstrešnice ili posaditi drveće. Kada je hrana u pitanju, valjalo bi povećati nivo unosa energije da bi se smanjio nedostatak izazvan smanjenom konzumacijom hrane. Životinje bi trebalo da jedu u kasno uveče ili rano ujutro“, kažu u jednoj novosadskoj veterinarskoj ordinaciji.Valjalo bi voditi računa i o tome da u štali nema previše grla, na maloj površini, a svaki dan bi, dok traju ove temperature trebalo čistiti i menjati prostirku i nakon toga dezinfikovati objekat kako bi se smanjio broj muva. Valjalo bi postaviti i dodatnu ventilaciju unutar objekta i koristiti sistem hlađenja hladnom vodom.SvinjeKada je reč o svinjama, trebalo bi znati da se one hlade isključivo putem disanja, jer nemaju znojne žlezde, a i znaju same da potraže pomoć. U slučaju visokih temperatura, svinje će pokušati same da se rashlade, tako što će da potraže hladnije mesto u oboru ili će se namestiti u delove obora gde je veće strujanje vazduha.Osim toga, pomeriće se od ostalih jedinki, kopaće dok ne naiđu na hladniju zemlju i valjaće se u fecesu i urinu. Ukoliko temperature pređu 36 stepeni, svinje bi trebalo prskati vodom i menjati im vodu za piće.KokoškeUkoliko temperatura pređe 35 stepeni, kokoške će potpuno prestati da nose jaja. A ako se ne preduzmu mere zaštite za vreme velikih vrućina, one će početi da pokazuju znake toplotnog udara, kao što su hodanje okolo s otvorenim kljunovima, ležanje na zemlji sa raširenim krilima i uzimanje vrlo malih količina hrane.Kokoškama ćete olakšati ako im ohladite vodu. Najbolje je da imaju plitke posude tokom toplotnih talasa jer ih je lakše rashladiti. Obavezno vodu držite u hladu, a tokom popodneva stavite kockice leda u posude, kako bi voda što duže ostala hladna.Kokošinjac može toliko da se zagreje, da kokoške jednostavno ne mogu da borave u njemu, a biste ga ohladili, potrebno je da napravite ventilaciju, ako je već nemate.
https://lat.sputnikportal.rs/20230713/kerber-i-haron-donose-pakao-u-evropu-temperature-idu-i-preko-40-na-udaru-i-srbija-1158482357.html
srbija
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2023
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Vesti
sr_RS
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/06/1e/1125788239_281:0:2510:1672_1920x0_80_0_0_1c2ab530688b633c8a8c2c47e307e8bd.jpgSputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
društvo, srbija – društvo, srbija, srbija – ekonomija, ekonomija, živi svet i genetika, domaće životinje, vrućine, privreda i poljoprivreda
društvo, srbija – društvo, srbija, srbija – ekonomija, ekonomija, živi svet i genetika, domaće životinje, vrućine, privreda i poljoprivreda
Kako zaštititi domaće životinje od toplotnog udara
Visoke temperature ne prijaju ljudima koji spas od sunca traže u hladovini i pod klima uređajima. Na udaru su i životinje, koje takođe mogu da dožive toplotni udar kada temperatura pređe 35 stepeni.
Za vreme crvenog meteoalarma boravak stoke na ispaši može da bude veoma štetan. Zato, evo saveta kako da zaštitite životinje od vrućina,
piše Dnevnik.
Krave su vrlo osetljive životinje jer kada temperature pređu preko 30 stepeni Celzujusa, one dožive veliki stres koji se odražava manjim uzimanjem hrane i većom količinom ispijanja vode, što može da rezultira padom proizvodnje mleka, koja tokom leta može da se smanji i do 50 odsto.
Ove životinje takođe veoma teško podnose i visoku vlažnost vazduha, čak i kada se temperature vazduha niže, što opet dovodi do smanjenja proizvodnje mleka.
Kako bi se ovi gubici sprečili, evo šta treba da radite.
„Kod izgradnje štale obavezno voditi računa o prirodnoj ventilaciji. U ovim tropskim uslovima kravama bi trebalo obezbediti velike količine sveže vode, jer odrasla grla popiju preko 150 litara vode na dan, ukoliko je temperatura vazduha preko 30 stepeni. Naravno, trebalo bi ih zaštititi i od direktnog uticaja sunca tako što će se izgraditi nadstrešnice ili posaditi drveće. Kada je hrana u pitanju, valjalo bi povećati nivo unosa energije da bi se smanjio nedostatak izazvan smanjenom konzumacijom hrane. Životinje bi trebalo da jedu u kasno uveče ili rano ujutro“, kažu u jednoj novosadskoj veterinarskoj ordinaciji.
Valjalo bi voditi računa i o tome da u štali nema previše grla, na maloj površini, a svaki dan bi, dok traju ove temperature trebalo čistiti i menjati prostirku i nakon toga dezinfikovati objekat kako bi se smanjio broj muva. Valjalo bi postaviti i dodatnu ventilaciju unutar objekta i koristiti sistem hlađenja hladnom vodom.
Kada je reč o svinjama, trebalo bi znati da se one hlade isključivo putem disanja, jer nemaju znojne žlezde, a i znaju same da potraže pomoć. U slučaju visokih temperatura, svinje će pokušati same da se rashlade, tako što će da potraže hladnije mesto u oboru ili će se namestiti u delove obora gde je veće strujanje vazduha.
Osim toga, pomeriće se od ostalih jedinki, kopaće dok ne naiđu na hladniju zemlju i valjaće se u fecesu i urinu. Ukoliko temperature pređu 36 stepeni, svinje bi trebalo prskati vodom i menjati im vodu za piće.
Ukoliko temperatura pređe 35 stepeni, kokoške će potpuno prestati da nose jaja. A ako se ne preduzmu mere zaštite za vreme velikih vrućina, one će početi da pokazuju znake toplotnog udara, kao što su hodanje okolo s otvorenim kljunovima, ležanje na zemlji sa raširenim krilima i uzimanje vrlo malih količina hrane.
Kokoškama ćete olakšati ako im ohladite vodu. Najbolje je da imaju plitke posude tokom toplotnih talasa jer ih je lakše rashladiti. Obavezno vodu držite u hladu, a tokom popodneva stavite kockice leda u posude, kako bi voda što duže ostala hladna.
Kokošinjac može toliko da se zagreje, da kokoške jednostavno ne mogu da borave u njemu, a biste ga ohladili, potrebno je da napravite ventilaciju, ako je već nemate.