00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
OD ČETVRTKA DO ČETVRTKA
20:00
30 min
SPUTNJIK INTERVJU
20:30
30 min
MOJ POGLED NA RUSIJU
21:00
30 min
MOJ POGLED NA RUSIJU
07:00
30 min
OD ČETVRTKA DO ČETVRTKA
17:00
30 min
SPUTNJIK INTERVJU
17:30
30 min
SPUTNJIK INTERVJU
20:30
30 min
SPUTNJIK INTERVJU
„Aleksandar Prvi Karađorđević“
21:00
30 min
JučeDanas
Na programu
Reemiteri
Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri
 - Sputnik Srbija, 1920
REGION
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz zemalja u regionu

Kako se sastavlja Vlada Crne Gore i ko smije, a ko ne da bude u njoj

© AP Photo / Risto BozovicMilojko Spajić
Milojko Spajić - Sputnik Srbija, 1920, 14.07.2023
Pratite nas
Vijest koju je objavio jedan crnogorski portal, a potom prenijeli i komentarisali brojni drugi digitalni mediji, odgovara informaciji koju je odmah nakon izbora saopštio Milojko Spajić, lider Evrope sad, liste sa najvećim brojem osvojenih mandata, i malo kasnije američka ambasadorka u Crnoj Gori Džudi Rajnke, kaže za Sputnjik novinar Mladen Stojović.
Prema navodima pojedinih crnogorskih medija, novu izvršnu vlast će činiti Evropa sad, Demokrate i predstavnici manjina. Stojović podseća na poruku Milojka Spajića da neće praviti Vladu sa DPS I URA, kao i na izjavu Rajnkeova da će SAD podržati vladu subjekata koji dijele iste vrijednosti sa njima, a da to nije koalicija Za budućnost Crne Gore (ZBCG).
„Poruku američke ambasadorke su pojačali čelnici manjinskih partija koji se uvijek trude da budu na istoj talasnoj dužini sa američkom spoljnjom politikom. I oni su ponavljali horski da nova Vlada mora da bude proevropska, locirajući ZBCG izvan takve politike. U prevodu: informacija o podjeli resora između Evrope sad, Demokrata i manjinskih partija, uz najavljenu mogućnost da tu sa jednim ministrom uskoči i SNP, kako bi pojačao podršku toj vladi, potvrda je onoga što su Spajić i Rajnkeova već saopštili, svako u u skladu sa svojim uticajem“, poručuje Stojović.

Kako je Spajić „čitao“ poruke sa zapadnih adresa

Naš sagovornik ističe da nije teško zaključiti da je Spajić od 11. juna pažljivo osluškivao signale iz Vašingtona koliko ima slobode za propuštanje predstavnika koalicije Za budućnost Crne Gore u izvršnu vlast. On je vjerovatno i ranije sa ove adrese dobio poruku da oni nisu poželjni u novoj vladi.

„Moj utisak je da je onog trenutka kada je na pregovore oko vlade pozvao Aleksa Bečić, a ne Spajić bilo jasno da je lider Evrope sad shvatio da nema „mandat“ Zapada da u Vladu propusti i ZBCG. Na taj zaključak me navodi i poruka nosioca liste ZBCG Milana Kneževića da će pregovarati oko formiranja vlade samo sa mandatarom. Nakon što je odbio pregovore sa Aleksom Bečićem, koji je nosilac liste četvrte po snazi koalicije, Knežević je poručio da njegova koalicija u Skupštini neće biti konstruktivna opozicija kao što je to poručio da će biti DPS, već da će se truditi da što prije 'đavolišu 44. vladu'“, navodi Stojović.

On dodaje da ne treba biti puno pametan da se izračuna šta se to desilo pa u pregovorima oko formiranja Vlade nisu uključivani predstavnici ZBCG, nego im je poziv stigao od Bečića nakon što se već viđeni mandatar dogovorio sa manjinama.
„Treba se, u kontekstu takvog razvoja situacije, samo prisjetiti koliko su puta Spajić, Bečić i predstavnici buduće „konstruktivne opozicije“ išli u Vašington i sastajali se sa zamjenikom pomoćnika američkog državnog sekretara Gabrijelom Eskobarom u predizbornom periodu. Kako je reakcija na vijesti o uslovljavanjima čelnika manjinskih lista o ulasku predstavnika ZBCG u Vladu i navodno njihovi ekstremni zahtjevi bila vrlo negativno primljena u javnosti, stvari je olakšala ona poruka američke ambasadorke o tome ko nije partner SAD“, kaže Stojović.
Na ovakvom epilogu se dugo i sistematski radilo, dodaje on.
„Utisak je da su brojne aferice u kojima je uloga glavnih junaka bila povjerena od strane pojedinih medija i pojedinih nevladinih organizacija funkcionerima ZBCG bile lansirane upravo sa tim ciljem“, ističe Stojović.

Kakvu će funkciju imati Abazović

Naš sagovornik ukazuje da ostaje sada samo da se vidi šta će biti sa odlazećim premijerom Dritanom Abazovićem, na čijem je ostanku u vladi insistirano iz pojedinih centara moći na Zapadu.
„Teško je povjerovati da će on biti ostavljen na cjedilu od svojih zapadnih partnera u periodu trajanja 44. vlade do formiranja neke sledeće, a koji teško da će trajati četiri godine. Pod ovim „na cjedilu“ mislim na bezbjednosnu ugroženost Abazovića koja će vjerovatno biti još veća nakon što u narednim danima i nedjeljama bude medijski prezentiran sadržaj novog seta Skaj prepiski koje otkrivaju veze čelnika bezbjednosnih službi i podzemlja u periodu Đukanovićevog režima. Da bi se razumjele koordinate u kojima dejstvuju oni koji su dobili „licencu“ da formiraju novu vlast u Crnoj Gori, treba dodati informaciju sa kojom se poluglasno spekuliše duže od dvije godine, a po kojoj je Milo Đukanović dobio bezbjednosne garancije Zapada ali ne i glavni junaci aktuelne Skaj afere, bez obzira koliko su mu bili odani i bliski. Ne bih se iznenadio ako procjena o ugroženosti Abazovića bude takva da za to postoji potreba da on dobije i međunarodni angažman ukoliko već ne može da bude zaštićen kroz funkciju u okviru crnogorskih institucija. Isto važi i za Đukanovića, koji ima status počasnog predsjednika i prateće obezbjeđenje“, kaže Stojović Sputnjiku.

Ko su predstavnici Srba u budućoj vladi

On komentariše i tezu lansiranu nakon objavljivanja informacije o podjeli resora da u novoj vladi neće biti predstavnika Srba.
„To je djelimično tačno, jer jedina stranka koja se programski definisala kao nacionalna, a srpska, je NSD, članica koalicije ZBCG. Međutim, kako Srbi nisu u Crnoj Gori registrovani kao manjina, njihova zastupljenost u Vladi ne može se posmatrati isključivo iz ovog partijskog ugla. Budući premijer je deklarisan kao Srbin, više potencijalnih ministara iz redova Evrope sad i Demokrata su nacionalni Srbi. Druga je stvar što su oni prozapadno orjentisani makar i samo deklarativno, a time i za međunarodne centre moći koji utiču na sastav Vlade Crne Gore podobni, za razliku od kolega iz koalicije ZBCG. Ovakvo stanje stvari govori o nivou suverenosti Crne Gore, ali to je već problem koji zahtjeva opširnije tumačenje i koji je u medijima glavnog toka ovdje 'zabranjena tema'“, poručuje Stojović

Koliko će biti stabilna buduća vlada

Ako van buduće vlade Crne Gore budu predstavnici ZBCG, DPS, URE, SNP postavlja se pitanje koliko će ta vlada biti stabilna. Crnogorski mediji su prvo objavili priču kako je na prvom neformalnom sastanku Spajića, Bečića i predstavnika manjina, a bila su dva takva sastanka, došlo maltene do svađe između Spajića i predstavnika Bošnjačke stranke zbog njihovih prevelikih zahtjeva. Kasnije je to iz više izvora demantovano. Potom je više puta objavljeno da je Spajić sa Bečićem, koji će, prema pomenutim medijskim navodima, biti predsjednik Skupštine Crne Gore, i sa manjinama, spakovao vladu, a pominjani su konkretni političari za konkretna mjesta ministara. Opet nema nikoga iz ZBCG, DPS, URA i SNP. Bila je i objavljena informacija kako je Bečić želio da posreduje između Spajića i ZBCG i URA. Jedino je izvjesno da su održana dva neformalna sastanka na kojima je bilo priče o formiranju vlade, koju, navodno, sad podržava 41 do 43 poslanika.
Zvanični rezultati izbora treba da budu proglašeni tek sredinom naredne sedmice, pa onda treba da se formira novi saziv Skupštine, da predsjednik Milatović da mandat nekome ko će ga uvjeriti da ima podršku najmanje 41 poslanika u Skupštini Crne Gore. Tek od tog trenutka mandatar ima vrijeme od 90 dana da sastavi novu 44. vladu Crne Gore.
Skupština Crne Gore - Sputnik Srbija, 1920, 13.07.2023
REGION
Mediji: Dogovorena nova crnogorska vlada, poznata i podela ministarstava
Zastava Amerike i Crne Gore - Sputnik Srbija, 1920, 25.06.2023
REGION
Ni „D“ od demokratije: Amerikanci već sastavljaju novu vladu Crne Gore, Srbe opet ne žele u vlasti
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala