Rađanje zvezda ovekovečeno spektakularnim snimkom iz svemira /foto/
© AP Photo / Space Telescope Science Institute Office of Public OutreachRođenje zvezde snimljeno teleskopom "Džejms Veb"
© AP Photo / Space Telescope Science Institute Office of Public Outreach
Pratite nas
Naučnici su danas objavili fotografiju koja prikazuje Zemlji najbliže područje stvaranja zvezda - Rho Ophiuchi, otprilike njih 50, mladih, a sve su slične mase Suncu ili manje.
Najtamnija područja su najgušća, gde gusta prašina u čaurama još stvara protozvezde. Ogromni bipolarni mlazovi molekularnog vodonika, predstavljeni crvenom bojom, dominiraju slikom, pojavljujući se vodoravno u gornjoj trećini i strmo na desnoj strani.
One se događaju kada zvezda prvi put probije svoj natalni omotač kosmičke prašine, izbacujući par suprotnih mlaznica u svemir poput novorođenčeta koje prvo ispruži ruke u svet. Nasuprot tome, zvezda S1 je isklesala užarenu pećinu od prašine u donjoj polovini slike. To je jedina zvezda na slici koja je znatno masivnija od Sunca.
La #NASA celebra el primer aniversario del James Webb con esta bella imagen 🔭💫✨
— GM Noticias (@gm_noticias) July 12, 2023
El telescopio más poderoso jamás enviado compartió su primer conjunto de imágenes el 12 de julio de 2022.
Y esto es solo el comienzo... https://t.co/i4OPz2Ibgb
Fotografiju je napravio svemirski teleskop „Džejms Veb“ povodom svog prvog rođendana. Ona omogućuje da svedočimo vrlo kratkom razdoblju u zvezdanom životnom ciklusu s novom jasnoćom.
I naše Sunce je prošlo fazu poput ove, davno, a sada imamo tehnologiju da vidimo početak priče tuđe zvezde, rekao je Klaus Pontopidan, koji je radio kao naučnik na projektu „Džejms Veb“ na Naučnom institutu za svemirski teleskop u Baltimoru u SAD, u periodu pre lansiranja i tokom prve godine rada teleskopa.
A za sledeću godinu, naučnici najavljuju ambicioznije ciljeve, preneo je „Zimo“.