- Sputnik Srbija, 1920, 19.07.2021
Podkast
Sputnjik vam predstavlja svoju audio i video produkciju. Autorske emisije, ekskluzivni intervjui, analize gorućih pitanja, reportaže…

Prehrambena bezbednost Zapadnog Balkana zavisi od Srbije | Energija Sputnjika

© Tanjug / JAROSLAV PAPKombajn
Kombajn - Sputnik Srbija, 1920, 04.07.2023
Pratite nas
Region Zapadnog Balkana u celini je dobro snabdeven hranom. Ali, kada se govori o samodovoljnosti hranom, odnosno, prehrambenoj bezbednosti vidljivi su nedostaci određenih prehrambenih proizvoda.
Srbija je jedina zemlja u regionu koja je samodovoljna hranom. Takođe, igra ulogu ključnog dobavljača. Drugim rečima, u teorijskoj situaciji ekonomske autarkije, prehrambena bezbednost regiona zavisila bi od Srbije.
Vlade Zapadnog Balkana se značajno razlikuju u pogledu instrumenata koji se koriste za suzbijanje potencijalne nestašice hrane i rasta cena. Samodovoljna Srbija je primenila najsveobuhvatnije mere, dok su vlade sa najnižim koeficijentom samodovoljnosti, Crna Gora, na primer primenile samo manje mere.
Iako mala gazdinstva dominiraju poljoprivrednim pejzažom Zapadnog Balkana, mere poljoprivredne politike sprovedene kao odgovor na krizu COVID-19 zaobišli su ruralna područja. Isto važi i za sadašnju krizu. U celini, interesi malih farmera se često zanemaruju.
Suočen sa višestrukim krizama, Zapadni Balkan bi trebalo primeniti odgovarajuće mere za poboljšanje snabdevanja hranom i obezbeđivanje sigurnosti ishrane stanovništva, za smanjenje rizika i jačanje prehrambenih sistema. Prepoznajući doprinos malih gazdinstava za obezbeđivanje dovoljnih količina hrane vlade bi trebalo, pre svega, da preduzmu mere koje će zaustaviti pustošenje sela. Inače, tendencija gašenja stočarskih farmi u region nastaviće se, a proizvođači svih kategorija će odustati ili smanjiti stvaranje viškova za tržište.
Da bi se zemlje regiona izolovale od međunarodnih poremećaja u snabdevanju hranom, koji će se, najverovatnije, povećati zbog sukoba, rasta cena hrane i nedostataka proizvodnje dovoljnih količina u drugim zemljama, vlade Zapadnog Balkana bi trebalo da daju prioritet samodovoljnosti, kao ključnom sredstvu zaštite nacionalne bezbednosti.
Zahvaljujući dovoljnim prirodnim resursima i ljudskom kapitalu sve zemlje regiona bi mogle povećati svoje oslanjanje na domaću proizvodnju hrane primenom odgovarajućih mera za poboljšanje poljoprivredne proizvodnje. Najviše od svega moraju zemlje Zapadnog Balkana stupiti u ozbiljnu borbu protiv korupcije i kriminala u prehrambeni sektor. U tom smislu, uvođenje institucije Ombudsmana za odnose u lancu snabdevanja hranom (kao u Sloveniji) bi bila od velike koristi. ombudsman bi se zalagao za fer odnose između proizvođača, prerađivača i trgovaca, kaže dr Tatjana Brankov, profesorka na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu za “Energiju Sputnjika”.
U razgovoru sa Jelicom Putniković dr Brankov govori o tome gde su zemlje Zapadnog Balkana u odnosu na svet, ali i EU, koja podstiče svoje proizvođače hrane, kako se sačuvati od GMO i kako zaštititi autohtone poljoprivredne proizvode u agraru i stočarstvu… da bi Zapadni Balkan obezbedio prehrambenu bezbednost i preživeo bez uvoza hrane.

O emisiji „Energija Sputnjika“

Energija Sputnjika“ je emisija portala i radija Sputnjik koju vodi Jelica Putniković, stručnjak za energetiku.
Teme su mahom vezane za energetiku i ekonomiju, lokalnog i globalnog karaktera, a gosti su stručnjaci u svojim poljima. Emituje se svakog utorka u 21.00.
Prehrambena bezbednost Zapadnog Balkana zavisi od Srbije | Energija Sputnjika
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala