Zastava Srbije - Sputnik Srbija, 1920
SRBIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Srbije

Eskobar: Ohridskim dogovorom od Beograda se traži da prizna suverenitet i simbole tzv. Kosova

© Sputnik / Lola ĐorđevićGabrijel Eskobar
Gabrijel Eskobar - Sputnik Srbija, 1920, 16.06.2023
Pratite nas
Specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar izjavio je da Beograd i Priština treba da preduzumu korake ka deeskalaciji situacije na Kosovu i Metohiji kao i da odmah nastave sa dijalogom o normalizaciji. On je dodao i da je osnivanje ZSO pravno obavezujuće, ali i da Beograd ohridskim dogovorom treba da prizna suverenitet tzv. Kosova.
„Obe strane imaju ulogu koju treba da odigraju u deeskalaciji i pomeranju ka održivom odnosu“, rekao je Eskobar na onlajn konferenciji za novinare.
On je rekao da tzv. Kosovo treba da prestane sa oponiranjem Evropskoj uniji i SAD, a da Srbija treba da pusti kosovske policajce koje je uhapsila.
Dodao je da gradonačelnici na severu KiM treba da rade sa alternativnih lokacija, a da kosovska policija i demonstranti treba da se povuku, te da hitno treba održati nove izbore, uz bezuslovno učešće Srba.
Istovremeno, istakao je da svako ko je počinio nasilje nad pripadnicima Kfora ili kosovske policije za to mora da odgovara.
„Oni koji žele da budu naši partneri, radiće sa Evropskom unijom i Amerikancima na tačkama na kojima insistiramo“, poručio je Eskobar na onlajn konferenciji za medije i istakao da neće jedna zemlja ili jedan lider odlučivati o regionalnoj stabilnosti.
On je pozvao obe strane da odmah nastave sa dijalogom o normalizaciji odnosa.
Komentarišući najavljeni sastanak premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija i predsednika Aleksandra Vučića u Briselu, rekao je da još uvek ne zna da li će mu prisustvovati, da to treba da ostane EU proces, ali da je reč o naporu koji „bez sumnje ima punu američku podršku“.

Osnivanje ZSO je pravno obavezujuće, to je obaveza i prema EU

Eskobar je istakao da je obaveza o formiranju Zajednice srpskih opština pravno obavezujuća i da Kurti odbijanjem da formira ZSO zapravo odbija evropski put.
„To je obaveza prema Srbiji, ali i prema Evropskoj uniji“, poručio je Eskobar i dodao da mu nije jasno zbog čega Priština odbija da formira ZSO.
Naveo je da će SAD pomoći Prištini da formiraju ZSO u skladu sa evropskim modelima.
Reagujući na izjave Kurtija da on samo poštuje vladavinu prava, Eskobar je rekao da vladavina prava podrazumeva i poštovanje Ustava, odluka suda i drugih obaveza.
On je istakao da funkcioneri Kurtijeve stranke ne treba da stavljaju u prvi plan oponiranje Beogradu, već privrženost evropskim vrednostima.
Eskobar je istakao da je sve što su SAD uradile poslednjih meseci bilo u korist Prištine, ali da je upotreba zgrada na severu KiM bila bespotrebna eskalacija u vreme povišenih tenzija, kao i da je to oštetilo odnose Prištine sa evroatlantskom porodicom.
Dodao je da će biti posledica ukoliko Priština bude nastavila da ignoriše zahteve po tom pitanju.

Ukinuti zabranu prometa robe iz Srbije

Naglasio je da treba ukinuti zabranu prometa robe iz centralne Srbije, kao i da se SAD slažu sa Briselom koji je takvu meru opisao kao antievropsku.
„Nema pravnog osnova za to“, rekao je Eskobar.
Odgovarajući na pitanje novinara o uhapšenim kosovskim policajcima, specijalni izaslanik SAD je rekao da Vašington i Kfor i dalje čekaju činjenice, kao i da bi bilo neprimereno davati izjave pre završetka istrage.
Međutim, rekao je da je sigurno da su kosovski policajci „odvedeni ili da su otišli u Srbiju“, a da to nisu znali, te da treba da budu pušteni.

Ohridskim dogovorom Srbija treba da prizna suverenitet tzv. Kosova

Eskobar je rekao da je i dalje optimista kada je reč o postizanju finalnog dogovora između Beograda i Prištine, ali da su eskalacije „oštetile odnos dve zemlje“.
On je naveo da „ohridski dogovor pruža mogućnost Prištini da ide brže ka evroatlantskim integracijama, kao i da se njim od Beograda traži da prizna teritorijalni integritet i suverenitet tzv. Kosova, njegove nacionalne simbole, zastavu i dokumenta, ali i da ne blokira njegovo članstvo u međunarodnim strukturama“.
Prema njegovim rečima, tim dogovorom se „od Srbije zahteva da prihvati činjenicu da će tzv. Kosovo postati deo evroatlantske porodice“.
Sa druge strane, od prištinskih vlasti se zahteva da formiraju Zajednicu srpskih opština.
„Za mene, taj dogovor je put ka mirnom i stabilnom odnosu dve zemlje koji bi pomogao regionu da se oporavi od rana iz 1990-ih godina“, rekao je Eskobar.
Govoreći o Rusiji, rekao je da njen uticaj preteran u Srbiji i da to Moskva koristi, ali da ovde nije reč o njoj, već o odnosima Prištine i Beograda, te da je vlada u Prištini od novembra prošle godine preduzimala jednostrane akcije, bez koordinacije sa međunarodnom zajednicom, preneo je Tanjug.
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala