Mančester siti - Sputnik Srbija

„Građani“ konačno pokorili Evropu – Gvardiolin Siti osvojio sve!

Fudbaleri Mančester sitija novi su prvaci Evrope, nakon što su u finalu u Istanbulu pobedili Inter golom Rodrija u 68. minutu – 1:0 (0:0). Kaznena ekspedicija Pepa Gvardiole stigla je tako do prvog „ušatog pehara“ u istoriji kluba s Etihada. Siti je kompletirao„het-trik“, pošto je posle Kupa Engleske i Premijer lige, osvojio i Ligu šampiona.
Prvo poluvreme obeležila je izuzetno oprezna i dosadna igra oba tima, što potvrđuju samo dve šanse i to obe za engleski tim koji je bio apsolutni favorit.
Ne pamti se kada je bila manja kvota na pobedu nekog tima u finalu Lige šampiona. Ipak, to ništa nije značilo, jer je prvih 45 minuta neodoljivo podsećalo na partiju šaha između Gvardiole i Simonea Inzagija.
To pak ne bi smelo da čudi, s obzirom na ogroman ulog. Najvažniji detalj prvog dela igre bila je povreda „ukletog“ Belgijanca Kevina de Brujnea, koji je baš kao i 2021. godine u finalu protiv Čelsija morao pre vremena da napusti teren.
De Brujnea je u 36. minutu zamenio Fil Foden.
Mreže su mirovale do odlaska na poluvreme, a engleski predstavnik očekivano je imao više loptu u svom posedu - 61:39.
Nastavak susreta doneo je nešto otvoreniju igru. Ali i dalje nije bilo previše rizika u igri oba tima. Siti je držao loptu, pokušavao, tražio je "pukotinu" u odbrani Intera koju bi adekvatno kaznio.
Na prvi, ujedno i jedini gol u finalu čekalo se sve do 68. minuta kada je španski vezista Rodri maestralno šutirao desnom nogom i pogodio mrežu Onaninog gola.
Krenuo je posle toga Inter na sve ili ništa, zapretio je u više navrata, ali bezuspešno. Najbolju priliku, tačnije kolosalnu priliku propustio je rezervista Romelu Lukaku koji je u 89. minutu napucao glavom na gol-liniji Edersona u koleno.
Iskusni napadač tako je zaokružio sezonu neverovatnih promašaja, pošto je epitet tragičara poneo i na Mundijalu kada je protiv Hrvatske promašio tri izgledne prilike, a njegova Belgija je na kraju eliminisana.
Siti je na kraju uspeo da odole naletima nero-azura na stadionu Ataturk u Istanbulu i postao je novi šampion Evrope. Takođe, Pepovi "građani" uspeli su da ponovo rezultat gradskog rivala Mančseter junajteda, koji je 1999. godine osvojio sva tri trofeja.
Mančester je sada grad koji ima dva prvaka Evrope, a Gvardiola je posle sedam godina uspeo da ispuni zadatak zbog kojeg je i doveden na Etihad stadion.
Tekstualni prenos finala Lige šampiona mogli ste da pratite uživo uz Sputnjik.
22:55 10.06.2023
95' - KRAJ MEČA - Siti je prvak Evrope!
Imao je Inter korner u dubokoj sudijskoj nadoknadi, u kazneni je došao i Onana, ali je Ederson odbranio.
22:54 10.06.2023
94' - Ederson siguran
Onana je poslao jednu dugu loptu sa polovine terena, što nije bio problem za golmana Sitija.
22:53 10.06.2023
93' - Traljav pokušaj Barele
Mogao je i morao bolje Italijan koji je pokušao sa 18 metara. Lopta je otišla pored gola Edersona.
22:51 10.06.2023
92' - Holand "požuteo"
Hteo je Norvežanin da "krade" vreme i za to je dobio javnu opomenu od Poljaka Marčinjaka.
22:50 10.06.2023
90' - Još pet minuta
Toliko ima nade za Inter, a toliko vremena deli Mančester siti od prve titule prvaka Evrope u istoriji.
22:48 10.06.2023
88' - Neverovatno, zamalo 1:1!
Kakva kolosalna prilika za Inter u kojoj se našao Romelu Lukaku. Belgijanac nije uspeo sa tri metra glavom da pošalje loptu u mrežu. Pogodio je u telo Edersona.
22:44 10.06.2023
84' - Dvostruka izmena Intera
Mhitarjan je u igri umesto Čalhanoglua, teren je napustio i Darmijan, a ušao je D'Ambrozio.
22:37 10.06.2023
77' - Foden promašio zicer
Činilo se da će Mančester siti duplirati prednost preko Fila Fodena, ali je Englez slabo šutirao iz neposredne blizine i Onana je zaustavio taj pokušaj.
22:33 10.06.2023
72' - Inter se razgoropadio
Primljeni gol nije uticao da Inter padne psihološki. Naprotiv, ekipa je počela da igra dosta ofanzivnije, što potvrđuje i prilika u kojoj se našao Romelu Lukaku.
22:31 10.06.2023
70'' - Velika prilika za Inter
Kolosalna prilika za Italijane. Di Marko je prebacio Edersona, lopta je udarila o prečku. Ponovo je Di Marko probao posle odbijene lopte, ali je napucao Lukakua.
22:28 10.06.2023
68' - GOOOOL! Siti vodi!
Rodri je rutinski, desnom nogom, odmerenim udarcem zatresao mrežu Andrea Onane. Siti vodi - 1:0!
22:24 10.06.2023
63' - Šansa za Siti
Stouns se našao u odličnoj poziciji, posle čega je Onana odbranio i Siti je dobio korner.
22:18 10.06.2023
59' - Lautaro u šansi
Iznenadno se Argentinac našao u izglednoj prilici i zapretio je Interu, ali je Ederson lako zaustavio taj pokušaj.
22:16 10.06.2023
57' - Lukaku na terenu
Odlučio je Simone Inzagi da izvede iz igre Edina Džeka, na terenu je robusni Romelu Lukaku.
22:15 10.06.2023
55' - Inter preti
Di Marko je odlično centrirao s leve strane, a Džeko je bio "kratak" u petercu Mančester sitija.
22:11 10.06.2023
52' - Gundogan na travi
Izdržao je Turčin duel sa Darmijanom, da bi zatim na njega naleteo sunarodnih Čalhanoglu posle čega je Gundogan završio na travi i požalio se na povredu.
22:07 10.06.2023
48' - Siti drži loptu
Očekivano, odnos lopte u posedu iznosi 61-39 odsto u korist Mančester sitija.
22:05 10.06.2023
46' - Nastavljeno finale
Počelo je drugo poluvreme.
21:48 10.06.2023
Poluvreme: Siti - Inter 0:0
Inter bolji nego što se očekivalo, Siti nema rešenje za odličnu postavku Inzagijeve čete. Poluvreme obeležila povreda i izlazak s terena Kevina de Brujnea.
21:47 10.06.2023
45+1' - "Projektil" Akanđija
Švajcarac je sa gotovo 20 metara raspalio levicom po lopti koja je prozujala iznad prečke Interovog gola.