https://lat.sputnikportal.rs/20230607/naucnici-razvili-samozarastajucu-sinteticku-kozu-koja-bi-robote-mogla-uciniti-jos-opasnijima-1156869832.html
Naučnici razvili samozarastajuću sintetičku kožu koja bi robote mogla učiniti još opasnijima
Naučnici razvili samozarastajuću sintetičku kožu koja bi robote mogla učiniti još opasnijima
Sputnik Srbija
Američki naučnici napravili su samozarastajuću sintetičku kožu koju su okarakterisali kao najbližu stvar futurističkoj sintetičkoj koži iz filmske franšize... 07.06.2023, Sputnik Srbija
2023-06-07T13:15+0200
2023-06-07T13:15+0200
2023-06-07T13:15+0200
nauka i tehnologija
nauka i tehnologija
koža
terminator
roboti
ratovanje
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/110649/95/1106499559_58:0:1224:656_1920x0_80_0_0_89959772e271e0fa02f54877b77efdd2.jpg
Naučnici sa Univerziteta Stanford razvili su novu samozarastajuću sintetičku kožu, koja bi mogla imati implikacije na razvoj naprednih robota. Koža, izrađena od silikona i polipropilen glikola, pokazuje svojstva istezanja slična ljudskoj koži i može se samoporavnati koristeći svoja magnetna svojstava.Kada se zagreju, oba polimera se omekšavaju i teku, vraćajuće se u kruti oblik dok se hlade. Proces samoporavnavanja i zarastanja događa se unutar otprilike 24 sata, nakon što se koža zagreje na oko 70 stepeni Celzijusa.Američki naučnici veruju da bi njihovo otkriće moglo da dovede do stvaranja mekih robota koji mogu da promene oblik i da osete sopstvene deformacije na zahtev, a Dejli mejl piše da bi to kao rezultat moglo da transformiše ratovanje.Sposobnost kože da se automatski preinači tokom zarastanja, značajan je korak prema repliciranju složenosti ljudske kože, koja se sastoji od višestrukih slojeva koji se pravilno ponovno sastavljaju tokom procesa zarastanja. Naučnici su koristili tehniku nanošenja slojeva sličnu onoj kod ljudske kože kako bi razvili svoj inovativni materijal. Svaki se sloj može projektovati tako da oseti termičke, mehaničke ili električne promene. Njihovo istraživanje objavljeno je u časopisu Sajens.Zanimljivo poređenjeTim sa Stanforda uporedio je njihovu sintetičku kožu s futurističkom e-kožom, koju je nosio lik kiborga Arnolda Švarcenegera u popularnoj holivudskoj franšizi „Terminator“.Struktura kože, sastavljena od dugih molekularnih lanaca povezanih dinamičkim vodoničnim vezama, omogućuje ponovno istezanje bez kidanja, slično lateksu. Razlog zbog kojeg je tim sa Stanforda koristio silikon i polipropilen glikol, je zbog njihovih mehaničkih svojstava, karakteristika sličnih gumi i biokompatibilnosti. Dodatak magnetnih materijala omogućuje koži da se sama sastavi iz zasebnih delova.Naučnici predviđaju da bi ova samoizlečiva koža mogla da se koristi u uređajima koji se mogu oporaviti od ekstremnih oštećenja. Na primer, zamislite uređaj koji bi se mogao autonomno rekonstruisati kada bi se rastrgao na komade.Budući planovi uključuju stvaranje što tanjih slojeva kože i uključivanje raznih funkcija. Trenutni prototip fokusiran je na senzor pritiska, ali bi se mogli integrisati dodatni slojevi za senzor temperature ili naprezanja.Naučnici sa Stanforda takođe predviđaju aplikacije i izvan robotike, kao što su neinvazivni medicinski tretmani. Zamišljaju robote koji se mogu progutati u komadima i zatim se sami sastaviti unutar tela. Dodatno, tehnologija bi se mogla koristiti za stvaranje multisenzornih, samoisceljujućih elektroničnih maski koje pružaju osećaj dodira.
https://lat.sputnikportal.rs/20230604/lazna-vest-o-zlocinu-vestacke-inteligencije-potpirila-strah-o-zastrasujucem-scenariju-1156741168.html
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2023
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Vesti
sr_RS
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/110649/95/1106499559_203:0:1078:656_1920x0_80_0_0_311544c970770706da56a3e5be3d7c70.jpgSputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
nauka i tehnologija, koža, terminator, roboti, ratovanje
nauka i tehnologija, koža, terminator, roboti, ratovanje
Naučnici razvili samozarastajuću sintetičku kožu koja bi robote mogla učiniti još opasnijima
Američki naučnici napravili su samozarastajuću sintetičku kožu koju su okarakterisali kao najbližu stvar futurističkoj sintetičkoj koži iz filmske franšize Terminator.
Naučnici sa Univerziteta Stanford razvili su novu samozarastajuću sintetičku kožu, koja bi mogla imati implikacije na razvoj naprednih robota. Koža, izrađena od silikona i polipropilen glikola, pokazuje svojstva istezanja slična ljudskoj koži i može se samoporavnati koristeći svoja magnetna svojstava.
Kada se zagreju, oba polimera se omekšavaju i teku, vraćajuće se u kruti oblik dok se hlade. Proces samoporavnavanja i zarastanja događa se unutar otprilike 24 sata, nakon što se koža zagreje na oko 70 stepeni Celzijusa.
Američki naučnici veruju da bi njihovo otkriće moglo da dovede do stvaranja mekih robota koji mogu da promene oblik i da osete sopstvene deformacije na zahtev, a Dejli mejl piše da bi to kao rezultat moglo da transformiše ratovanje.
Sposobnost kože da se automatski preinači tokom zarastanja, značajan je korak prema repliciranju složenosti ljudske kože, koja se sastoji od višestrukih slojeva koji se pravilno ponovno sastavljaju tokom procesa zarastanja. Naučnici su koristili tehniku nanošenja slojeva sličnu onoj kod ljudske kože kako bi razvili svoj inovativni materijal. Svaki se sloj može projektovati tako da oseti termičke, mehaničke ili električne promene. Njihovo istraživanje
objavljeno je u časopisu Sajens.
Tim sa Stanforda uporedio je njihovu sintetičku kožu s futurističkom e-kožom, koju je nosio lik kiborga Arnolda Švarcenegera u popularnoj holivudskoj franšizi „Terminator“.
Struktura kože, sastavljena od dugih molekularnih lanaca povezanih dinamičkim vodoničnim vezama, omogućuje ponovno istezanje bez kidanja, slično lateksu. Razlog zbog kojeg je tim sa Stanforda koristio silikon i polipropilen glikol, je zbog njihovih mehaničkih svojstava, karakteristika sličnih gumi i biokompatibilnosti. Dodatak magnetnih materijala omogućuje koži da se sama sastavi iz zasebnih delova.
Naučnici predviđaju da bi ova samoizlečiva koža mogla da se koristi u uređajima koji se mogu oporaviti od ekstremnih oštećenja. Na primer, zamislite uređaj koji bi se mogao autonomno rekonstruisati kada bi se rastrgao na komade.
Budući planovi uključuju stvaranje što tanjih slojeva kože i uključivanje raznih funkcija. Trenutni prototip fokusiran je na senzor pritiska, ali bi se mogli integrisati dodatni slojevi za senzor temperature ili naprezanja.
Naučnici sa Stanforda takođe predviđaju aplikacije i izvan robotike, kao što su neinvazivni medicinski tretmani. Zamišljaju robote koji se mogu progutati u komadima i zatim se sami sastaviti unutar tela. Dodatno, tehnologija bi se mogla koristiti za stvaranje multisenzornih, samoisceljujućih elektroničnih maski koje pružaju osećaj dodira.