Novak Đoković - Sputnik Srbija

Novak je u četvrtfinalu Rolan Garosa – srpski as se poigrao sa Peruancem i zakazao okršaj sa Rusom

Novak Đoković, srpski teniser, plasirao se u 17. četvrtfinale na Rolan Garosu u karijeri pobedom nad Peruancem Huanom Pablom Variljasom 6:3, 6:2, 6:2. Savršen tenis prikazao je Novak u borbi za polufinale čeka ruski teniser Karen Hačanov.
Posle teškog meča u treće kolu, u osmini finala Novak Đoković imao je lakši zadatak nego što je mislio, najpre zbog toga što je on igrao odlično. Iako je Huan Pablo Variljas sa puno samopouzdanja ušao u duel koji nije želeo da izgubi u „svlačionici“ upravo se to dogodilo.
Peruanaca je na startu meča imao brejk loptu, ali do nje je stigao tako što je delovalo da se Novak i dalje zagreva. Srbin je spasao tu loptu i počeo da igra očekivano dobro i za vrlo kratko vreme stigao je do velikih 2:0.
Posle dva brejka, srpskom asu malo je pala koncentracija, a Variljas je tu šansu iskoristio da ribrejkuje, međutim, ispostavilo se da je to bilo sve što je Noak dopustio. Do kraja seta mirno je dobijao svaki gem i lako poveo u osmini finala.
Tenisku rapsodiju Novak je samo nastavio u drugom setu i na početku stigao do brejka. Odavao je srpski as utisak kao da je na nešto napornijem treningu. Šetao je Variljasa kako je hteo, a loptica je padala na linije.
Ovoga puta Đoković je stigao do 4:1 jer je protivnik „izvukao“ svoj servis gem međutim, do kraja seta osvojio je još samo jedan dok je Srbin upisao i drugi brejk. Najbolju sliku drugog seta pokazuju vineri kojih je Novak imao deset naspram protivnikova tri.
Nije Peruanac imao ideju koja bi mu donela priliku da pruži nešto bolji otpor ni u trećem setu. Odigrao je nekoliko lepih poena, ali Novak je nastavio sa svojim savršenim tenisom i po treći put u meču imao je dva brejka prednosti.
Srpski as bio je sjajan na riternu, odličan na mreži i imamo je čak 12 vinera i šest grešaka tokom trećeg seta. Protivnik je upisao četiri riterna, ali pravu noćnu moru napravile su mu neiznuđene greške kojih je imao deset i sa kojima nije imao nikakvu šansu da parira Đokoviću.
Srpski teniser obezbedio je četvrtfinale Rolan Garosa po 17. put u karijeri što je najviše u istoriji, a po 14. put zarednom bori se za polufinale. Naredna prepreka je daleko izazovnija. Novak igra protiv Karena Hačanova koji je prethodno eliminisao Lorenca Sonega.
16:41 04.06.2023
6:3, 6:2, 6:2 – Novak je u četvrtfinalu Rolan Garosa
Savršen tenis Novaka Đokovića odveo ga je posle novog odličnog gema u četvrtfinale, 17. u karijeri na Rolan Garosu.
16:37 04.06.2023
6:3, 6:2, 5:2 – Smanjuje Variljas
Uspeo je Variljas da smanji prednost posle nekoliko Novakovih grešaka.
16:33 04.06.2023
6:3, 6:2, 5:1 – Poigravanje Đokovića
Srpski teniser gotovo se poigrava sa protivnikom. Lako stiže do poena, dok se Variljas uporno brani bez šanse za ozbiljniju ofanzivu.
16:28 04.06.2023
6:3, 6:2, 4:1 – Novi brejk
Variljas sebi dodatno otežava greškama, a Novak bez da se namučio stiže do tri vezane brejk lopte. Prvu spasava Peruanac trećim asom, ali drugu koristi Đoković.
16:25 04.06.2023
6:3, 6:2, 3:1 – Lako do potvrde
Pravo u telo Peruanca šalje Novak lopticu, a onda u narednom poenu upisuje i uspešan smeč. Usledila je i greška protivnika, a onda sedmim asom Đoković potvrđuje brejk.
16:21 04.06.2023
6:3, 6:2, 2:1 – Novi brejk srpskog asa
Đoković ponovo pravi probleme Perunacu! Posle dva dobra servisa Variljasa, Novak odgovara još boljim riternom i stiže do 30:0.
Uspeo je Peruanac da izjednači, ali srpski as izborio je brejk loptu. Nije dobro skratio Novak lopticu, Variljas je stigao i pogodio liniju čime je izjednačio na 40:40. Međutim, Novak je dobio i treću šansu za brejk koju koristi i stiže do prednosti i u ranoj fazi trećeg seta.
16:14 04.06.2023
6:3, 6:2, 1:1 – Novak bez problema do izjednačenja
Iako nije slao baš najbolje udarce Novak je stigao do 30:15 jer Variljas na drugoj strani nije uspeo da iskoristi šansu i napadne već je dva puta poslao lopticu daleko u aut. Srpski as potom upisuje i peti as na meču, a odmah za njim i šesti za izjednačenje.
16:11 04.06.2023
6:3, 6:2, 0:1 – Variljas uspeva da povede
Variljas nešto bolje otvara svoj servis gem ovoga puta, Novak stiže do dva poena, ali Perunac ipak ima prednost na startu trećeg seta.
16:04 04.06.2023
6:3, 6:2 – Novak osvaja i drugi set
Na startu gema Variljas odigrava odličan poen poslavši srpskog asa daleko na jednu stranu dok je on skratio lopticu.
Međutim, kada Novak pogodi prvi servis protivnik nema rešenje, srpski teniser stiže do dve vezane set lopte. Prvu nije uspeo, ali je iskoristio drugu.
15:59 04.06.2023
6:3, 5:2 – Novak imao set loptu
Neverovatno je koliko i to kakvih udaraca Variljas mora da odigra kako bi stigao do poena i to na svoj servis. Novak deluje kao da je na treningu, iako Peruanac zaista ne igra loš tenis.
Teškom mukom je stigao do dva vinera, ali Novak je posle toga lako stigao do set lopte. Uspeo je Variljas da je spase dobrim servisom, a potom na isti način stigne i do gem lopte koju je iskoristio.
15:53 04.06.2023
6:3, 5:1 – Furiozno!
Furiozno Novak otvara još jedan gem, dominira sa osnovne linije. Svaka loptica padne tamo gde je srpski as naumio, a novim čišćenjem linija i sa novom nulom Đoković stiže do gema.
15:49 04.06.2023
6:3, 4:1 – Novi brejk
Kada god bi Variljas pokuša da odigra agrsivno i riskantno loptica bi otišla u aut, pa tako mora da igra na sigurno, a tada Đoković opasno napada. Posle još jedne dige razmene silovit forhend srpskog asa pada na samu liniju.
Trudi se protivnik da igra duboko i vrati svaku lopticu, ali ništa ne pomaže protiv upornog Novaka koji stiže do dve brejk lopte.Variljas šalje lopticu u aut i srpski as sitže do novog brejka.
15:45 04.06.2023
6:3, 3:1 – Novak odličan
Još jednom bez problema Novak stiže do servis gema. Odlično napada protivnika sa osnovne linije, a deluje da do poena stiže kao od šale.
15:41 04.06.2023
6:3, 2:1 – Variljas smanjuje prednost
Samo izuzetno dobri servisi pomažu Variljasu jer jedino na taj način uspeva da počne poen u kom će od diktirati ritam. Upravo je to Peruanac uradio u ovom gemu i uspeo da se upiše u drugom setu.
15:38 04.06.2023
6:3, 2:0 – Maestralni Novak
Đoković maestralno čita svaki potez Peruanca koji ne uspeva da mu odgovori. Svaki poen bio je atraktivan za sebe, Novak je potpuno izbacio protivnika i slao loptice tamo gde ni u punom trku Variljas nije mogao da stigne.
Srpski as sa nulom potvrđuje brejk.
15:35 04.06.2023
6:3, 1:0 – Odmah brejk!
Odmah Novak na startu drugog seta napada servis protivnika i vezuje dva poena. Protivnik je igrao duboke lopte, ali taktički nije uradio mnogo pa je srpski as lako stigao do tri vezane brejk lopte.
Snažnim servisom Variljas je spasao prvu, ali Đoković koristi drugu posle perfektnog izlaska na mrežu.
15:27 04.06.2023
6:3 – Set za Novaka Đokovića
Ekspresno je Novak Đoković došao do šestog gema, ujedno i osvajanja prvog seta. Dva odlična servisa za 30:0, zatim je jedan forhend završio tik iza linije. Ipak, nije to poremetilo srpskog asa koji je rutinski uzeo naredna dva poena i stigao do seta.
15:25 04.06.2023
5:3 – Siguran Variljas
Samo jedan poen prepustio je u ovom gemu Huan Pablo Variljas Novaku Đokoviću.
15:19 04.06.2023
5:2 – Đoković uzeo gem - da vas čujem?
Iznenađujuće loše je Đoković otvorio gem na sopstveni servis i dozvolio je Peruancu da dođe od 0:30. Uspeo je Novak da osvoji naredna dva poena, ali se Variljas izborio za brejk loptu. Izuzetno jak vetar duva u Parizu i to pravi velike probleme teniserima na terenu. Uhvatio je zatim Novak ritam s početka meča, služio ga je i servis, pa je posle jednog prelepog poena stavio ruku na uvo i obratio se publici – „Da vas čujem?“.
15:12 04.06.2023
4:2 – Gem za Variljasa
Sjajan tenis demonstriraju Đoković i Variljas. Razigrali su se obojica i prelepi su udarci i poeni koje razmenjuju. Veliku borbu vodili su u šestom gemu, Novak je uspeo da dođe do 40:40, ali se posle raspucao Peruanac i as udarcem je smanjio predno Đokovića.